Köşe Yazıları

Öylesine Bir Yazı

Öylesine Bir Yazı

Ocak 5 2014

Kendi kendine iyileşebilen polimer Malzemeler

Kesilen veya yırtılan polimer araştırmacılar tarafından sıkı bir şekilde bir araya getirilmiş ve bir gün iyileşme süresi ile hiçbir kimyasal veya katalizör kullanmadan gözlemlenmiştir. Oda sıcaklığında bile iyileşebilen bu malzemeler, 37 derece veya vücut sıcaklığında daha hızlı iyileşme eğilimine sahip olduğu tespit edilmiş. İyileşme sonra moleküler bağların seviyenin eski haline yakın olduğu gözlemlenmiş.

Illinois Üniversitesi’nde geliştirilen yeni dinamik malzemeler sayesinde, çıkarılabilir boya ve kendi kendini iyileştiren plastikler yakında ev ürünlerinde uygulanmaya başlanabilir.

Illinois Üniversitesi’nden profesör Jianjun Cheng, öğrencisi Hanze Ying ve post doktora araştırmacısı Yanfeng Zhang tarafından geliştirilen bu dinamik malzemeler; iyileşebilmeleri için katalizöre ihtiyaçları olmadığı gibi, düşük sıcaklıklarda bile performans verebilme ve çoklu defa iyileşme gibi özelliklere sahipler.

 

Ocak 2014 Türkiye gündemi 17 Aralık operasyonları…

 

Şubat 21 2014

3D Yazıcılar İle İnsan Dokusu Oluşturmaya 1 Adım Daha Yaklaşıldı.

Oxford Üniversitesi’nde bilim adamları gelecekte organların oluşturulması için kullanılacak insan kök hücrelerini 3D yazıcı ile üretmeyi başardı.

Şubat 2014 Türkiye de gündem Yerel Seçimler….

Mart 2014

 

Platin Yerine Süngerimsi Jel Yapı

Birmingham Üniversitesindeki bilim adamları; Jelatinden yapılan bir maddenin, yakıt hücrelerinde kullanılan ve maliyeti yüksek olan platin yerine kullanılabileceği ispat ettiler.

Araştırmacılar jöle yapımında kullanılan jelatin ile demir ve magnezyumu birleştirerek, platinyum katalizörü kadar performanslı ve ondan daha ucuz bir katalizör elde ettiler.

Yeni bulunan malzeme demir ve magnezyum tuzları sayesinde jel yapıyı süngerimsi bir yapıya dönüştürüyor ve ısıtıldığında süngerimsi yapının içerinde oluşan nano parçacık seviyesinde olan demir karpitler sünger yapı üzerinde minik tüpçükler oluşturuyor. Bu minik tpler hücre katalizörleri için önemli olan yüzey alanını arttırıyor. Kampsül ve süngerimsi yapı sayesinde yakıt katalizörü için önemli olan gaz akışında sağlanıyor.

Günümüzde yakıt hücreleri elektrik üretimini hidrojen ve oksijen kullanarak elde etmektedir. Özellikle otomotiv sektörü için önemli olan yakıt hücreleri, yeni gelişme sayesinde daha az maliyetli olabileceğinden bu da üretim maliyetlerini düşürebilecektir.

 

Mart 2014 Türkiye de gündem Yerel Seçim…

 

Nisan 13 2014

NASA uzayda bitki yetiştirmeye çok yakın olduğunu açıkladı.

NASA, kısaca VEGGIE adını kullandığı sistemi SpaceX‘in Dragon kapsülüne yerleştirdiğini açıkladı. Vegetable Production System adı verilen cihaz ile astronotlar kısa zaman sonra Uluslararasu Uzay İstasyonu‘nda yiyecek bitki yetiştirebilecekler. VEGGIE  verilen sistemi kısaca Bitki Üretim Sistemi olarak dilimize çevirebiliriz. Uzay filmlerinden aşina olduğumuz bu teknoloji ile bitkilerin sıfır yer çekimine karşı koymalarını sağlayan uçuş yastıkları içinde yeşit bitkiler yetişebilecek. […]

 

Nisan 2014 Türkiye de Gündem  yerel seçim itirazları

 

Mayıs Haziran 2014

Harvard Üniversitesi’nden dişlerin büyümesini sağlayan yöntem geliştirildi.

Harvard Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı diş dolgusu ve protez dişlerin yerini alabilecek bir bilimsel gelişmeye imza attılar. Araştırmacılar geliştirdikleri teknoloji ile dişleri yeniden büyütmeyi başardılar.  Araştırmanın sonuçları sadece diş değil, kemik yenileme gibi alanların da önünü açabilir.

Science Translational Medicine adlı bilimsel dergide yayınlanan makalede araştırmacılar, diş gövde yapısında yer alan hücreleri düşük güçte lazer ışınlarıyla tetikleyerek dentin isimli yapıyı yeniden  oluşturmayı başardıklarını açıklamışlar. Dentin yapısına göz attığımızda  diş minesinin altında ve kemik yapısında olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüze kadar diş hücrelerinin bulundukları ortamda yeniden yenilenmesi konusunda herhangi bir gelişme yoktu. Lazer yöntemiyle diş büyümesi yönteminden önce araştırmacılar gövde hücrelerini vücut ortamından izole edip belirli hücreleri geliştirebiliyorlardı. Eski yöntem maliyet ve yasal açıdan çok fazla sorunlarla karşılaşıyordu. Yeni yöntem ile yasal tartışmalara girmeden çok daha hızlı şekilde sonuçlar üreteceğe benziyor.

 

Mayıs Haziran 2014 Türkiye de Gündem Soma Maden Faciası….

Temmuz 2014

Bilim Adamları Daha Küçük Elektronik Aygıtların Üretilmesine Olanak Sağlacak, Nanometre Seviyesinde İnceliğe Sahip Eğilebilen Bir Güç Kaynağı Üretmeyi Başardılar.

Bilim Adamları Daha Küçük Elektronik Aygıtlar Üretilmesine Olanak Sağlayan, Nanometre Seviyesinde İnceliğe Sahip Eğilebilen Bir Güç Kaynağı Ürettiler

Dresden Katı Hal ve Malzeme Araştırma Leibniz Enstitüsü’nden bilim adamları bir mikro süperkapasitör üretmeyi başardılar. Çalışmanın mobil telefonlar ve kameralar gibi mobil cihazların daha küçük, ince ve hafif olmalarının önünü açacağı öngörülüyor. Üretilen enerji kaynağının eğilebilme yeteneği ile de giyilebilen elektronik aygıtlarda da kullanılabileceği düşünülmekte.

 

Temmuz 2014 Türkiye de Gündem Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Ağustos 2014

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 10 yıl önce uzaya gönderdiği ‘Rosetta’ uzay aracı ’67-P’ isimli kuyruklu yıldıza ulaştı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 10 yıl önce uzaya gönderdiği ‘Rosetta’ uzay aracı kritik göreve hazır.

Rosetta’ya bağlı modülün bugün ’67-P’ isimli kuyruklu yıldıza iniş yapması bekleniyor.

Rosetta, Güneş Sistemi’ndeki 10 yıllık yolculuğun sonunda, 6 Ağustos’ta kuyruklu yıldıza ulaştı.

Ağustos 2014 Türkiye de Gündem Kobani olayları, IŞİD….

2014 yılı böyleydi. Aslında daha öncesi farklı geçmemişti. Yine gündemi biz belirledik.

 

11 şubat 2013

Atom Altı Parçacık ‘Higgs Bozonu’ Kesin olarak Tespit Edildi.

İsviçre’de yer alan CERN fizik araştırma merkezi, Evren’in oluşumu hakkındaki en büyük sırlardan biri olduğu kabul edilen atom altı parçacık ‘Higgs Bozonu’nun, kesin olarak  tespit edildiğini duyurdu.

 

11 Şubat 2013 Türkiye Gündemi Sınır kapısında patlama: 3’ü Türk 13 kişi yaşamını yitirdi

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Reyhanlı Sınır Kapısı’nda bir otomobilin patlatıldığını açıkladı.

Niye mi Yazdım? İşte Öylesine………….

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu