Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma
24 Haziran 2016 Cuma, 08:55
Bekir Yılmaz
Bekir Yılmaz bekiry1967@gmail.com Tüm Yazılar

Oruç Sadece Aç Kalmak Değildir!

Oruç Sadece Aç Kalmak Değildir!

Oruç, insan vücudunda enerji ocağı hükmünde olan midenin geçici süre yeme-içmeden uzak tutularak dinlendirilmesi, nefsin bitmek tükenmek bilmeyen tüketim hırslarının sınırlanması, özgürlüğünün sınırının olduğunun anlaşılması, kul olduğu bilincinin, istediği her şeyi istediği her zaman elde edemeyeceği bilincinin idrak edilmesi için vücuda bir perhiz hükmün binlerle hikmeti olan, şifa kaynağı bir kulluk bilincidir.

Oruç, dilin istediği her tadı alma hırsının gemlenmesi, istediği her sözü söyleme gevezeliğinin sınırlandırılması, malayani boş lakırdılardan arındırılması, başta Kur’an tilaveti olarak çeşitli zikir ve teşbihlerle yaratılış gayesine uygun fıtri ibadetlerle meşgul edilmesi, yalandan, gıybetten, dedi-kodu dan, iftiradan, malayani ve nefsin gayr-i meşru arzularını terennüm etmekten uzak tutulmasıdır.

Oruç, gözün haramdan, malayani boş işlerden arındırılması, kâinata ibret, fikret ve ünsiyet nazarıyla bakılması, tefekkür ve tezekkür için bakma eğitimine alınmasıdır.

Oruç, kulağın boş lakırdılardan, yalan ve haram söz dinlemekten, dedikodu ve gıybet dinlemekten, boş ve nefsani şehevatı tahrik edici söz ve şarkıları dinlemekten arınması, başta Kur’an olarak çeşitli zikir ve tesbihleri dinlemekle meşgul edilmesi ve yaratılış gayesine uygun bir şekilde kullukta kullanılmasıdır.

Oruç, bütün vücut azalarının her türlü boş ve malayani, yani ne dünya ne de ahiret faydası olmayan şeylerden uzak tutularak, hakiki kulluk vazifeleri ile meşgul edilmesi olduğu gibi, ailenin ve büyük bir aile olan bütün toplumun da tam bir kulluk şuurunu takınması ve kâinattaki büyük ilahi orkestraya dâhil olarak kâinattaki ahenk ve uyuma kendisinin de oruçla ve orucun kazandırdığı bedeni ve ruhi terbiye ile iştirak etmesidir.

Oruç,  gün boyu süren ve yaşanan kulluk bilinci sayesinde bütün kâinattaki varlıkların da lisan-ı hal ile yaptıkları fiili ibadetlerinin farkına vararak onlara şahitlik etmek, mahlukatın şuursuz hal dili ile yaptıkları fıtri ibadetlerine ramazan orucu ile ve orucun kazandırdığı kulluk bilinciyle insanın da bilinç bir şekilde katılarak Cenab-ı Hakk’a bir ibadet-i külliyede bulunmasıdır.

Böylece oruç sadece aç kalmaktan ibaret bir ibadet olmaktan çıkar, bütün kainatın ibadetlerine şahitlikle beraber bütün kainatın ibadetlerine ortak olarak Allah’a sunulan külli bir ibadet, külli bir zikir, teşbih ve şükür olur ve insan da gerçek bir kul olur. Rabbim hakiki ve külli bir ibadeti netice veren oruçla hakiki, külli bir kulluk bilinci nasip etsin….

Cumanız mübarek olsun. Selam ve dua ile….

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: