Köşe Yazıları

Onlar Yokken, Biz Vardık!

İller, ilçeler, hatta belde ve köyler, tarihi ve kültürel mekânlarının yanında, son zamanlarda büyük önem kazanan GASTRONOMİ anlamında ki damak tadları ve lezzetlerini, yapmış oldukları çeşitli etkinliklerle, ülke gündemine gelmeyi başarıp, yabancı ve Türk misafirleriyle buluşturarak, şehirlerinin tanıtım ve ekonomisine çok büyük katkılar sağlıyorlar.

Çeşitli tarihlerde ki, gazetelere şöyle bir göz atarsak;

“Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı, tur operatörlerine düzenlenen gezide, GAZİANTEP, MARDİN, BATMAN ve DİYARBAKIR’IN tarihi ve kültürel mekânlarını tanıttık.  Geçtiğimiz yıl DİYARBAKIR’DA 2 milyon turist ağırladık,600 bin konaklama gerçekleştirdik.”

“ALMANYA’DAN 43 TUR OPERRATÖRÜ MERSİN’DE”

“Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin turizmini geliştirmek için, TURSAB Bölge Temsil Kurulu ve sunexpress iş birliğinde Almanya’dan 43 tur operatörünü MERSİN’E getirerek 4 gün boyunca Çukurova’nın tarihi ve turistik yerlerini gezdirerek bölgenin turizm potansiyelini anlattı.”

“ADANA MICHELİN YILDIZLI 18 DEĞİŞİK ÜLKEDEN ŞEFLERİ AĞIRLADI”

“Adana Valisi MAHMIT DEMİRTAŞ ünlü şeflere doğa, tarih ve GASTORONOMİ açışından ülkemizin hatta dünyanın en güzel kentindesiniz dedi.

Büyük Şehir Belediye Başkanı ZEYDAN KARALAR valimiz tanıtım konusunda çok gayretli. Lezzet festivali onun eseridir.”

Yine Basından;

“9 Ülkenin ANKARA büyük elçileri, görevliler ve ailelerinin yer aldığı heyet, DİYARBAKIR’IN tarihi ve turistlik mekânlarını gezdi.  Ayrıca bu gezilerini MARDİN’DE sürdürerek tarihi mekânlarda incelemelerde bulunacaklar.”

Görmekteyiz ki, birçok şehir bir takım etkinliklerle sık-sık ülke gündemine gelerek illerin tanıtım ve ekonomisine büyük katkılar sağlıyor.

Şimdi bakalım, biz ADIYAMAN olarak bu tür etkinliklerin neresindeyiz?

Bakıyorum da, Sessiz-sedasız bir kortej yürüyüşü ile başlayıp, 2 leğen çiğköfte ile biten GASTORONOMİ günlerindeyiz!

Hep söyledim, yine söylüyorum;

Biz varken, GAZİANTEP’İN ZEGUMA’SI, ŞANLIURFA’NIN GÖBEKLİ TEPESİ yoktu!

   “BEN NEMRUT DAĞI İLE EVLİYİM” diyen, “DAĞIN KIRALİÇESİ” olarak da tanınan,  AMERİKALI ARKEOLOG THERESA GOELL’İN 35 yıl emek vererek Arkeoloji ve tarih sayfalarına soktuğu ve 33 yıl önce Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen dünyanın en yüksek açık hava müzesi tarihi NEMRUT DAĞI vardı! PERE ANTİK KENTİ, CENDERE KÖPRÜSÜ, KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ, ARSEMİYE ANTİK KENTİ vardı!s

Yazık bize yazık… Hem de çok yazık!

TUNCELİ bile, turist sayısını son yıllarda 3’e katlarken, böyle tarihi ve kültürel değerlere sahip olan ADIYAMAN nerede?

Unutmayın beyler, hava atıp pembe tablolarda çizmeyin, halen bu memleket “İş yapmak ve yaşamak için en iyi kentler sıralamasında 81 il içerisin de 70’inci sırada! Bizden sonra ki iller arasında, Şirnak, Hakkâri, Siirt, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Yozgat, Van var!

Biz halen “Adıyaman Platformu” Turizm Platformu” diye-diye kendimizi avutmaya çalışıyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu