Köşe Yazıları

Olmayan Dolarınızı Nasıl Bozdurabilirsiniz?

Olmayan Dolarınızı Nasıl Bozdurabilirsiniz?

 

“Dışarı çık, kapıyı içerden vur gibidir” olmayan dolarınızı bozmaya çalışmak. Günlerce, aylarca, yıllarca kapının önünde bekler, dışarıdayken kapıyı içeriden vuramamanın üzüntüsüyle kahrolursunuz.

Size olmayan dolarınızı neden bozmuyorsunuz üzerinden vatanperverlik taslayanlar siz dışarıdan kapıyı içeriden nasıl vuracağınızı düşünürken istifledikleri dolarların yarın ne kadar kazanacağının hesabını yaparlar. Vergilerinizle ayakta vuran devlet kanallarında kıytırık diziler için her hafta milyon dolarlar öderler.

İşsiz güçsüz çocukları rezidanslarda kiraladıkları ofisler için her ay on binlerce dolar öder. Ofislerini ve evlerini dolarla kiraya verenler de sizi olmayan dolarınızı bozamadığınız için hainlikle itham ederler. Gâvur parasını yastık altında tutmanın ne menem şey olduğu üzerine fetva verenler hac ve umre organizasyonlarını dolar üzerinden düzenlemekte herhangi bir beis görmezler.

Sizden istenen kara bir odada olmayan kara bir kediyi yakalamanızdır. Boşuna yormayın kendinizi, telaşa kapılmayın, boş yere kara bir kediyi yakalamak istiyormuş gibi bir çabanın içine girmeyin. Siz de biliyorsunuz “karanlık bir odada kara bir kediyi yakalamak zordur; özellikle de odada kedi yoksa.”

Onlar sizleri kendileriyle karıştırıyorlar. Dalkavukluk yaptıkları gazetelerde her ay aldıkları on binlerce dolar maaşın herkes tarafından kazanıldığını düşünüyorlar. Sizin değil bozdurulacak dolarınızın harcayacak bozuk paranızın dahi olmadığını bilmiyorlar. Biliyorlarsa sizi zaten ahmak yerine koyuyorlar. Siz de hiç doları olmayan kimse gibi durmuyorsunuz gerçi. Bayrağı öyle bir sallıyorsunuz uzaktan gören sizi dolar milyarderi sanır.

Evinde doları olan adamın evine haciz gelir mi kardeşim? Çocukları televizyon izlerken televizyona el konulur mu doları olan adamın? Kasasında doları olan iş adamı tefecilerin ya da bankaların elinde rehin kalır mı? Yastık altında doları olan emekli çoluk çocuğunun eline bakar mı? Kimde dolar biriktirecek kadar para bıraktınız ki kimi dolar bozmaya davet ediyorsunuz?

Kimsenin sahibi olduğu hiçbir şeyin sahibi olmadığı herkesin on yıl boyunca tek kuruş harcamasa bile borçlarını ödemeyeceği bir ülkede kimi hangi dolarını bozmaya davet ediyorsunuz? Bula bula bu mudur bulduğunuz çare? Bu mudur ekonomi politikanız? Ülkeyi içine soktuğunuz çıkmazın faturasını bile vatandaşın dolar istiflemesine bağladınız ya helal olsun size? Bu ülke de kimin kaç milyon dolarının olduğunu, kimin ticaretini dolarla yaptığını, kimin ev ve ofisini dolarla kiraya verdiğini kimde dolar olup olmadığını devletten başka kim bilebilir ki?

Hani 2.5 milyar doların alınmasıyla ülkenin batacağına inanıyorsunuz ya öyleyse Merkez Bankası neden 5 milyar dolar bozup tüm hain emelleri boşa çıkarmıyor diye sormak hiç aklınıza gelmiyor mu?

Mevzu olmayan dolarınızı bozdurup bozdurmamanız değil, mevzu içine girilen çıkmazdan sizi sorumlu tutmak tereyağından kıl çekercesine zeytinyağı gibi üste çıkmaktır. Daha önce defalarca denediler başarılı oldular. Fakat bu defa ki başarıları daha bir başka olacaktır. Eğer sizde bozdurulacak dolar kaldıysa inanın onlarda sizin bütün bozuk dolarlarınızı alacak kadar çok para vardır.

İllaki bir şey yapmak istiyorsanız size naçizane tavsiyem cebinizde hala üç beş kuruş paranız varsa gidip bir kaç dolar alın sonra da götürüp o dolarları bozdurun. Böylece günlerdir yapmak isteyip dolarınız olmadığı için yapamadığınız eylemi de gerçekleştirmiş olursunuz.. Mutluluk az şey midir?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu