Köşe Yazıları

Okullar Ve Çocuğun Yarınına Anlam Katma Üzerine

Okullar Ve Çocuğun Yarınına Anlam Katma Üzerine

Yeni bir eğitim öğretim yılı başladı. İvan İliç’in Okulsuz Toplum ve E.A.Rauter’in  “Düzene Uygun Kafalar Nasıl Oluşturur” çalışmalarından başka okul mefhumunu olumsuzlayan fazla çalışma literatürde bulunmamaktadır.

Söz konusu iki çalışma kendi bünyelerinde haklılık barındırmakla beraber farklı eleştirel yaklaşımlara da konu olmaktadır. Bunlardan en önemelilerinden bir tanesi modern hayatın yoğunluğu karşısında bireyin çocuğunun eğitim ihtiyacının ne şekilde karşılayacağı ile ilgili olsa gerek.

İş alanındaki uzmanlaşma, aile fertlerinin çalışma gereksinimi ve ebeveynlerin kahir ekseriyetinin eğitim hakkındaki bilgi eksikliği yukarıdaki nazariyelerin aksine okulu zorunlu kılmaktadır.

Eleştiri okulun gerekip gerekmediğinden ziyade Rauter’in içerik eleştirisine uygun olmalıdır. Burada öğrenciye sorgulayıcı ve üretici bir bakış açısı verildiği zaman öğrenci zamanla var olan şablonların dışına çıkabilecektir.

Tam burada öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Öğretmen öğrenciye kendi ayakları üzerinde kalabilmeyi öğrettiği gibi ona kişilik oluşturmada da  önemli bir aktördür.

Baş döndüren bir hızla meydana gelen değişim ve yorumlama farkı artık “eti sizin, kemiği bizim” sözünü işlevsiz hale getirmiştir.

Bunun yerine evrensel değerler ile donatılmış bir öğrenci/ insan bugünün karşılığıdır. Bununla ilgili güzel metinlerden bir tanesi şüphesiz Abraham Lincoln’un oğlunun öğretmenine yazdığı mektuptur.

Lincoln mektubunda;

Öğrenmesi gerekli biliyorum;  tüm insanların  dürüst ve adil olmadığını.Fakat şunu da öğret ona:”Her  alçağa karşı  bir kahraman, her bencil politikacıya  karşılık  kendini  adamış bir lider  vardır”.Her düşmana  karşı bir dost olduğunu da  öğret ona.Zaman alacak biliyorum,  fakat eğer öğretebilirsen  , kazanılan bir doların  bulunan beş dolardan  daha  değerli olduğunu öğret.Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve  kazanmaktan neşe duymayı.Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu.Eğer yapabilirsen sessiz kahkahaların  gizemini öğret ona.Bırak erken öğrensin, zorbaların  görünüşte  galip olduklarını.

Eğer yapabilirsen, ona kitapların mucizelerini öğret.Fakat ona; gökyüzündeki kuşların, güneşin yüzü önündeki arıların  ve yemyeşil yamaçtaki  çiçeklerin  ebedi  gizemini düşünebileceği  sessiz zamanlar da tanı.Okulda hata yapmanın , hilekarlıktan  daha  onurlu olduğunu  öğret ona.Ona kendi  fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona  yanlış olduğunu  söylediğinde  dahi.

Nazik insanlara karşı nazik, sert insanlara  karşı  sert olmasını öğret ona.Herkes birbirine takılmış bir yönde giderken, kitleleri izlemeyecek gücü  vermeye  çalış oğluma.Tüm insanları  dinlemesini öğret ona fakat tüm dinlediklerini  gerçeğin eleğinden  geçirmesini  ve sadece  iyi olanları  almasını öğret ona.Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını  öğret.Herkesin sadece kendi iyiliği  için çalıştığına inananlara  dudak bükmesini öğret ona ve aşırı ilgiye dikkat etmesini.

Ona  kuvvetini ve beynini  en yüksek  fiyatı verene  satmasını  fakat hiçbir zaman  kalbine ve ruhuna  fiyat etiketi  koymamasını öğret .Uluyan bir insan kalabalığına  kulaklarını tıkamasını  öğret ona ve  eğer kendisinin  haklı olduğuna  inanıyorsa  dimdik dikilip  savaşmasını öğret.Ona nazik davran ama kucaklama.Çünkü ancak ateş çeliği saflaştırır.Bırak sabırsız olacak kadar  cesarete sahip olsun, bırak  cesur olacak kadar  sabrı  olsun.Ona her zaman kendisine karşı  derin bir inanç taşımasını  öğret.Böylece insanlığa karşı da  derin bir inanç taşıyacaktır.

Bu, büyük bir taleptir.Ne kadarını yapabilirsin bir bakalım..O ne  kadar  iyi, küçük bir insan, Oğlum..”

şeklinde oğlunun öğretmenine hitap ediyor.   Aslında bunlar sürekli lafını ettiğimiz lakin uygulamada bir adım yol alamadığımız “değerler eğitimi”nin kendisidir. Bu konuda da “form”u “öz”ün önüne aldığımızda bir sonuca ya geç varıyoruz ya da varamıyoruz.

Sonuç olarak değerli öğretmenim,

Senden öncelikle beklentimiz budur. Yeni eğitim yılının herkese hayırlara vesile olmasını dilerim.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı