Anasayfa / Köşe Yazıları / Öğretmen Aydınlatan Kutup Yıldızıdır

Yazar Kazım Çetinkaya

Öğretmen Aydınlatan Kutup Yıldızıdır

Öğretmen Aydınlatan Kutup Yıldızıdır

Susuzluktan çatlamış çorak topraklar gibidir bilginin verdiği güçten mahrum toplumlar! Hiçbir düşünce ve soylu fikir yeşermez o toplumda! Güçsüzdür maddi gıdadan mahrum insan! Işıksızdır bilgiden uzak insan!

Bilgidir en büyük rütbe, en büyük sermaye, en büyük servet! Geceleri aydınlatan kutup yıldızları gibidir bilginler ve öğretmenler!

Sevgi elçileridir öğretmenler! Demokratlığın simgesi öğretmen, sınıfta yaşama sevinci, toplumda huzurun temsilcisi, ülkede barışın güvercinidir.

Bir moral izi vardır öğretmenin her şifa bulan hastada! Göz nuru vardır öğretmenin her yeni buluşta! Alın teri vardır öğretmenin her tüten bacada, yükselen fabrikada, çözülen formülde!

Devlet ve millet yolunda verilen her hizmette, milli birlik ve beraberliğin her harcında emeği vardır öğretmenin! Kitap okuma sevgisini, ilim öğrenme aşkını, Hak ve adalet kavramını, bu milletin hizmetinde koşma sevdasını aşılayandır öğretmen!

Göklere bulutlar gibi yükselerek yere rahmet olarak inmemize vesile olandır öğretmen! Öğretmenlerimizin yetiştirdiği nesiller tarafından yazılmıştır her kahramanlık destanı! Öğretmendeki kollektif şuur ve aşka dönüşür insandaki kendi başınalık ve ben merkeziyetçilik!

Bizim içindir acısı da sancısı da öğretmenin!  Onun umutlarında bizim geleceğimizin açacak gülleri vardır. Bizim huzur ve mutluluk testilerimizin dolması vardır öğretmenin sevgi pınarlarında, umut deryasında!

Sadece gözleri değil, yüreği ağlayan insandır öğretmen! Aklıyla, kalbiyle, ruhuyla, cesediyle, maddesiyle-manasıyla, yetenekleriyle, zaaflarıyla, güzellikleriyle, çirkinlikleriyle, iyilik ve kötülük yönleriyle malzemesi insandır öğretmenin!

Toplumda en hayırlı veya en şerli olmaya meyilli kompleks bir varlık olan insanın eğiticisi, öğreticisi, yönlendiricisi, rehberidir öğretmen!

Hayatımızın seyircisi değil, aktörüdür, sanatkârıdr öğretmen! Milyonlarca çiçekten topladığı nazenin maddeleri ördüğü peteklerde biriktirip bize hediye eden bal arısının misalidir öğretmen!

Karşılaştığı her zorlukta, maruz kaldığı her sıkıntıda bile bir güzel taraf, bir hikmet bulup, isyan ettirmeden, nimet şuurunu bize ifade edendir öğretmen!

Mevlana’nın deyimiyle “Bir ayağı kendi milli köklerinde, diğer ayağı dünyada bir pergel misali dönen, başka bir deyişle; yabancılaşmadan çağdaşlaşan, kökten kopmadan çağa ulaşan insandır öğretmen! Değişerek biz kalan, biz kalarak değişendir öğretmen…

Yunus Emre ; “Ben gelmedim kavga için, Benim işim sevgi için. Dostun evi gönüllerdir: Gönüller yapmaya geldim.” Derken adeta sevginin simgesi olan öğretmeni anlatıyor gibi… Fuzulî çağlayan su’da görür öğretmeni…Hacı Bektaş-ı Veli sabır kahramanı olarak anlatır öğretmeni…

Öğrencilerine sevgi ve güven besleyen, başkalarının duygu ve düşüncelerine  önem veren, onları mutlu etmek için çalışmaktan zevk duyandır öğretmen!

Affedicidir, tenkitleri sükûnetle ve objektif olarak karşılayandır öğretmen… Ünvanlar, mevkiler ve diplomalar onun dünyasında bir öneme sahip değildir.

  1. yüzyılda yetiştirilmesi hedeflenen bilgi, birikim, kültür ve milli hasletlerle bezenmiş neslin inşasında ve imarında baş aktör öğretmendir.

En az kazanç getiren fakat en insanı mükafatlandıran meslektir öğretmenlik! Öğretmenlik mesleğini sevmeyenler asla yaklaşmamalı bu mesleğe! Çünkü bu meslekte ne servet var ne de şöhret…

 

 

 

Bu Habere de Bakın

Çocuk ve Duygusal İhmal

Canlılar alemine baktığımızda; hemen hemen bütün hayvan yavrularının doğar doğmaz kendi ayakları üzerinde durduğunu, hayatını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir