Köşe Yazıları

Niye?

Aklınızı kurcalaması için bazı sorularla sizi başbaşa bırakacağım…

Sorumuzun temeli, “niye” kelimesidir.

Bu “niye” kelimesi temelindeki soruları siz de istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz;

  1. Dünya Savaşı niye yapıldı, Osmanlı İmparatorluğu niye yıkıldı, 2. Dünya Savaşı niye oldu, Adnan Menderes niye idam edildi, John F. Kennedy niye öldürüldü, Seyyid Kutub niye idam edildi, Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopteri niye düştü?…

Mason teşkilatları niye var, niye aynı görüşte birden fazla partiler kuruluyor ve bunlardan bazıları sadece tabela partisi olarak duruyor, niye bazı partilerin liderleri “Allah vardır ve birdir” dese bile müslüman ve muhafazakar medya bile bu sözlere yer vermiyor ve bizim inanıp güvendiğimiz kişiler “onlara inanmayın” diyorlar ama öte yandan birilerinin yalan söylediği fikrine şahit ve delil bile kabul etmeden büyülenmişçesine itiraz ediyoruz?..

“Put” yıkan bir Peygamberin ümmeti olmamıza rağmen bilerek veya bilmeyerek ürettiğimiz (para, makam, mevki, fikir ve liderler gibi) aslında put olan şeylere niye teslim oluyoruz, niye acaba son senelerde dernek, vakıf, oda, parti gibi insanları öbek öbek kümeleyen oluşumların sayısı şaşılacak kadar çok artmasına rağmen neredeyse hiçbirinin toplumsal konularda geniş kitlelere yönelik etkinliğini göremiyoruz?

Niye dünyanın dört bir yanındaki yerel halkların tarım ve hayvancılık sektörlerinde üretim imkanları kısıtlanırken, küresel sermaye ve ucu biryerlere dayalı holding firmalarının ürünlerinde artış var? Kürsel şirketler niye yerel mahalle pazarlarında yok, bunların ürünleri nereye gidiyor, nerede işleniyor, kimlere satılıyor?

“Dünyada kaç tane bağımsız ülke var” sorusunun cevabını neden Birleşmiş Milletlerin sunduğu verilerden öğreniyoruz, Onların (var) kabul ettiği195 ülkede ve onların yok saydığı onlarca ülkede yaşayan 7.5 milyar insanın sağlığıyla ilgili kararları niye Dünya Sağlık Örgütü alıyor, peki niye aynı örgüt Covid-19 belası bahanesiyle dünyaya dayatılan “HES KODU” isimli plakayla kodlanmamızın ileriki aşamalarını söylemiyor?

Bill Gazete kim, Rockefeller Vakfı gibi görünen fikir ve güç merkezleri niye halka açık platformlarda tartışılmıyor? 2030 ve sonrası için planlandığı söylenen “çipli bedenler”, “dijital dünya”, “robot insan”, “yeşil sermaye”, “yeni normalleşme” gibi projelerin herkes tarafından bilinmesi gerekmiyor mu, “evet”se seçip emrine girdiğimiz liderlerimiz bu teorilere karşı “niye” bir açıklama yapmıyor?

“Aşı vuranların çocukları olmaz” diyenler doğru söylüyorsa buna niye kimse itiraz etmiyor, hani “en az üç çocuk” isteniyordu? Hangi ülkenin aşısı güvenli sorusuna niye ciddi ve inanılır bir cevap verilmiyor?

“Arap Baharı” ne oldu, “Suriye’de ne oluyor”, “İsrail-Filistin savaşı ne durumda”, “Doğu Türkistan’da zulüm bitti mi”, “Japonya’dan niye ses çıkmıyor”, dünyada Almanya, İngiltere, Amerika, Rusya ve Fransa’dan başka ülke yok mu, virüs merkezi Çin’le ilgili niye bir haber, tartışma, forum, panel göremiyoruz?

Niye yerel işletmeler birer birer batarken çok uluslu veya yabancı destekli şirketler kendine bile rakip olarak yeni şirketler, markalar, modeller üretiyor? Mesela medya, otomobil, elektronik, beyaz eşya ve mobilya gibi sektörlerde niye bütün marka ve modellerin ardında neredeyse aynı şirket veya sermaye merkezleri var?

Birileri evine emeği bile zor götürürken, niye bazıları kısa sürede zengin oluyor? Birileri vergi yükünün altında ezilirken niye birilerinin vergi borcu siliniyor? Bir anda milyonlarca lira, dolar veya euroluk projelere ödenek ayıran yöneticiler, niye asgari ücret zammı konusunda aylarca süren bir pazarlık masası kuruyor?

Tarlada, fabrikada, pazarda çalışarak bugünlere gelen neslin birer birer vefat ettiği günümüzde ekmeğin nasıl yapıldığını “sanal olarak” bilen, “çay doldurmayı” beceremeyen, “dört işlemi” bilgisayarsız yapamayan bir neslin vebalini niye kimse fark etmiyor?

Hadi, bu niyeleri çoğaltacak kadar takatiniz, aklınız veya bilginiz yok, niye okumuyorsunuz, niye düşünmüyorsunuz.. niye.. niye…

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu