Köşe Yazıları

Nissibi Köprüsü Yaşamı Sonlandırmasın…

Nissibi Köprüsü Yaşamı Sonlandırmasın…

 

Uzun bir aradan sonra gazetedeki köşeme döndüğümde ilk ele aldığım konuydu Nissibi Köprüsü. Yıllardır beklediğimiz yatırımlar içinde en öncelikli olan yatırımdı. Ve nihayet 2015 yılının ilk çeyreğinde tamamlanıp ikinci çeyreğinde yurttaşların hizmetine sunuldu.

Kentimizi çıkmaz sokak olmaktan kurtaran köprü, ülkemizin doğu şehirlerinin batı şehirleri ile olan mesafesini zamansal olarak 3,5 saat aza indirdi. Ülke ekonomisine büyük katkılar sunacak olan köprü yurttaşlarımızın hizmetinde artık.

Geçen yıl Aralık ayında Nissibi Köprüsü konu başlığımdı. Yazımın içeriği iyi niyetlerle yapılan köprünün isminin kötü olaylarla anılmaması için yetkililere çağrı niteliğindeydi. Kötü olay ölümler demekti. Nissibi Köprüsünün medya organlarında ölüm haberleri ile anılması yapılış amacına yüz seksen derece ters düşecekti.

Öngörülerimiz konusunda yanılmak içimizi rahatlatacak ve gazetelerde beklentimiz olan haberler yer almayacaktı.  Ama geride bıraktığımız zaman zarfı yanılmamızı değil öngörülerimizde ne kadar haklı olduğumuzu ortaya çıkardı. Haklılığımız birilerini galip etme sevinci olarak algılanmamalı. Çünkü öngörülerimizde haklı çıkmamız demek ölüm demekti. Yaralanmak ve ailelerin bir ömür boyu unutamayacağı acılar ve üzüntüler demekti.

Nissibi Köprüsünü ölümle anılmaması içindi konuyu ele alma gerekçem. Evet, doğu ile batı arasındaki mesafe en aza düşüyordu. İlimiz çıkmaz sokak olmaktan kurtuluyordu.  Ama gelin görün ki yapılan köprünün yolu henüz yapılmamıştı. Var olan yol yoğun trafiği zaten kaldıramıyordu. Şimdi köprüyle beraber kat ve kat aratan taşıt trafiğini hiçbir şekilde kaldıramayacaktı. Ve öylede oldu. Her gün en az bir trafik kazası haberi duyduk Kâhta-Siverek yol güzergâhında. Gecenin bir yarısı da oldu kazalar, güpegündüz de.  Sabah işine yetişmeye çalışan işçiler ve memurlarda kaza yaptı, sabahın erken saatinde siparişlerini yetiştirmeye çalışan esnafta. Bayram tatilinde ailesine kavuşmak isteyen yurttaşlarımızda kaza yaptı, düğün, cenaze ve eş-dost ziyaretine gitmek isteyenlerde kaza yaptı. Ölümler, yaralanmalar ve acılar yer etti toplumumuzda ve medya organlarında.

Sabahın erken saatlerinde bu yol güzergâhını kullananlar yol kenarlarında kaza yapmış araçlara çokça denk gelirler. Şarampole yuvarlanmış araçların farkına varmak ise ancak havanın aydınlanması ile mümkün olmaktadır. Ambulanslardan birinin gidip diğerinin geldiğine tanıklık edersiniz yolculuğunuz esnasında.

Trafik kazası olarak en son medyada yer alan Kâhta ilçemizin Erikli Aktoprak köyünden Kâhta ilçesine okumaya giden öğrencilerimizin kazası oldu. Olayı hafifi yaralarla atlatanda var, yoğun bakımda durumu kritik olanlarda. Ailelerin acılı bekleyişi devam ediyor. Geleceklerini şekillendirsin ve kurtarsın diye çocukları ilçe merkezinde ki liseye gönderen ailelerin almış oldukları kaza haberi perişan olmalarına yetmiş ve artırmıştır da.

Her kötü olayın son olması konusunda ki duamızın kabul olması için yetkililerin çabuk davranması gerekmektedir. Taşıt trafiğinin arttığı bu yol güzergâhında sürekli denetimler yapılmalı ve günün her saatinde devriyelere çıkılmalı. Yolun bakım ve onarımı düzenli olarak takip edilmeli ve kazalara sebep olmadan düzeltilmeli.

Köprüye giden yollar tez zamanda yapılmalı ve taşıt trafiğinin sağlıklı akışı için her türlü önemler önceden alınmalı.

Korktuğum şey daha fazla ölümle sonuçlanacak kazalar. Umuyorum ki böyle haberler kulağımıza gelmeden yetkililer hızlı davranırlar. Ve bizler hizmetimize sunulan köprüden acı haber duymadan faydalanalım.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı