Köşe Yazıları

Nereden Nereye

Yazımızın başlığını görenler, belki ilk etapta sayın Cumhurbaşkanının göreve başladıkları 2002’den bugüne kadarki hizmetlerini sıralarken kullandıkları sloganı hatırlayacaklar. Ancak ne var ki biz, o hizmetlerden ve o sloganın arka planından bahsetmeyeceğiz. Konumuz; çocukların aile içindeki eğitimleri ve bu vesileyle onlara uygulanan cezalar olacak.

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği dünyamızda, her cins ve yaştaki insanlarda da buna paralel değişiklikler dikkat çekiyor. Örneğin; yakın zamana kadar birçok insan, boş zamanlarında ellerindeki tesbihle oyalanırken, artık onun yerini cep telefonları almış durumda. Çocuklar, yaş ve cinslerine göre çeşitli oyuncaklarla oyalanıp oynarken, şimdilerde onların yerini tabletler ve cep telefonları almış durumda.

Düne kadar evde mızmızlanan, huysuzluk ve yaramazlık yapan çocuklar için annelerin başlıca cezalandırma yöntemleri belliydi: Harçlığını kesmek, dışarı çıkmasına izin vermemek veya odasına kapatmak… Bunlara ilave olarak da terlik fırlatmak veya çimdiklemek yahut bağırıp azarlamayı da söyleyebiliriz. Çocuk; evde annesini dinlemediğinde, bu yaptırımlardan birine maruz kalacağını bilirdi. Anneler de onun yaramazlığının durumuna göre bu yöntemlerden birine başvururdu.

Günümüzde ise bu yöntemler, çocuğun yaramazlığından vazgeçmesi için artık etkisiz kalmakta. Yapılan araştırmalar, çocuğun bu yaptırımları önemsemediğini ve yaramazlığını sürdürmeye devam ettiğini gösteriyor. Ancak; tablet ve cep telefonu hariç… İşte bu iki cihazdan birini kullanarak, daha doğrusu, çocuğa kullandırmayarak olumlu sonuç alındığı görülüyor. Çocuk, evde anne veya baba olarak sizi dinlemiyor mu? Çaresi ve çözümü kolay: Elindeki tableti veya cep telefonunu elinden almanız kâfi… Bu yaptırım; düne kadar uyguladığımız tüm cezalandırma yöntemlerinden daha etkili oluyor ve daha olumlu sonuçlar veriyor. İşte bu noktada aklımıza o meşhur slogan geliyor: Çocuğun aile içindeki eğitiminde nereden nereye? Başka bir söylemle dile getirmek gerekirse şöyle de diyebiliriz: Terlikten cep telefonu ve tablete…

Toparlayacak olursak, hızla gelişip değişen teknolojiyle beraber, sosyal yaşantımız, hal ve hareketlerimiz, arzu ve isteklerimiz, hobi ve fobilerimiz de bundan nasibini alıyor. Nasıl ki çocuğun eti de kemiği de artık öğretmenin değilse, nasıl ki “Kızını dövmeyen dizini döver„ atasözünün son kullanım tarihi geçmiş ve günlük hayattan silinmişse, anne terliği de yerini tablete ve cep telefonuna bırakmıştır. Terlikler de artık asıl işlevlerinde kullanılmak üzere ayakkabılıklardaki yerlerini almış bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu