Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe
22 Nisan 2015 Çarşamba, 09:38
Üzeyir Ergül
Üzeyir Ergül uzeyir-ergul@hotmail.com Tüm Yazılar

Nemrut Dağı Turizm Sezonuna Hazır mı?

Nemrut Dağı Turizm Sezonuna Hazır mı?

 

Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Pirin Yerleşkesi, Eski Kâhta Kalesi… Üzerinde yaşadığımız coğrafya birçok ilin sahip olmak istediği turizm yerlerinden çok daha fazlasına sahiptir. Gerek coğrafi yapısı gerekse de geçmişte üzerinde yaşayan medeniyetlerin kalıntıları ilimizi turistik yerler açısından oldukça zengin bir konuma getirmiştir. Gelin görün ki tüm bu zenginlikler içerisinde yoksul bir il izlenimi vermekteyiz dışarıya.

Nedendir bilinmez ama diğer tüm etmenlerde olduğu gibi turizm alanında da varlık içinde yokluğu yaşamaktayız. Kendi cennetimizin farkına varamadığımızdan olsa gerek cehennem tadında yaşamayı tercih edenlerdeniz il olarak. Zamanın gerisinde yaşayıp şimdiki anın düşünü kuranlardanız. Elimizden yitip gitmeden bir şeylerin farkına varamayanlardanız.

Yeniden düşeceğiz yollara, ülkenin tüm mevsimlik işlerine önceden talibiz. Ona göre planlarımızı yapıyoruz. Yola çıkma vakti yakındır bizlere. Kendi zenginliğimizi görmeyip gurbet eli bizlere gösteren yöneticilere olmalı sitemimiz. Kendi coğrafyamızda bulamadığımız ekmeğimizin peşinden sürükleneceğiz o ilden bir başka ile. Turizm alanında iş sahaları açılmış olsaydı eğer bir kısmımız belki de çıkmayacaktı bu sene bu yolculuğa. Mevsimlik işçi yerine ev sahipliği yapacaktı ülke içinden ve ülke dışından gelen turistlere. İşçi değil belki de işveren olacaktı içimizden birileri.

Koskoca iki mevsim geçmesine rağmen ilimizin bu yılki turizm sezonuna nasıl hazırlandığı konusunda bir haber ile karşılaşmadığımı belirtmek istiyorum. Özellikle Nemrut Dağı konusunda karşılaştığım tek haber kardan dolayı kapanan yolların açıldığı ile ilgiliydi. İlimizde turizm sezonuna hazırlıklar yapacak bir kurumunun ya da koordinasyon merkezinin olup olmadığı konusunda da fazla bir bilgiye sahip olmadığımı belirtmek istiyorum. Olsaydı eğer öyle ya da böyle gerek yerel basına gerekse de ulusal basına haber malzemesi verdikleri olurdu ve bizlerde böyle bir oluşumdan haberdar olurduk diye düşünüyorum.

İlimiz yöneticilerinin şehir için hem kültürel miras hem de ciddi manada ekonomik girdi sağlayacak böyle bir alana ilgisiz kalmalarını da anlamak oldukça zor. Nemrut Dağına daha fazla turist çekebileceği iddiası ile bizden alma girişimlerinde bulunan Malatya’nın bizleri eleştirmelerine hak verdirtecek kadar sanırım ilgisiziz bu alana.

Geçmiş yıllarda Uluslararası Nemrut Dağı ve Commagene FestivaLi düzenlenirdi. Uluslararası olan festival zamanla yerel bir hal aldı ve sonrasına terk edildi. Neden terk edildiği konusunda cevaplanması gereken birçok soru havada kalmıştır sanırım. Gerekli ilginin olmadığı konusunda verilecek bir cevaba bizlerde halkına yabancı olan bir festivale kimlerin ilgi göstereceğini sanıyordunuz gibi bir cevap verme hakkı doğmuştur doğallığında. Festival için yapılan etkinlikler kendi halkını bile çekememiştir etkinlik alanlarına. Kendi halkınıza yabancılaştırdığınız bir festivale elbette ki dışarıdan birilerini çekmenizde mümkün olmamıştır.

İyi bir tanıtımla her yıl on binlerce turisti ilimize çekebiliriz. Yıl boyu yayınlanacak reklamlar ile bunu gerçekleştirebiliriz.  Tarihin bize miras bıraktığı turistik yerlerin kıymetini anlayıp tüm insanlığın hizmetine sunabiliriz.

Yeni yapılan oteller gelecek olan turistlerin barınması için iyi bir başlangıç olabilir. Adıyaman Diyarbakır arası yapılan köprü ile birlikte ülkenin doğusundan da çok sayıda turist akın akın ilimize gelecektir eğer bu iş ciddiye alınıp iyi bir tanıtım yapılırsa eğer.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz