Anasayfa / Köşe Yazıları / Naylon Poşete Hapis Cezası

Yazar Adıyaman Güne Bakış Gazetesi

Naylon Poşete Hapis Cezası

Naylon Poşete Hapis Cezası

 

Cenabı Allah’ın mucizesi olan güzel dünyamız, görülmemiş bir hızla bu güzelliğini ve özelliğini kaybediyor. Ulusların içine girdiği sınırsız, doyumsuz ve acımasız teknoloji hırsı, güzelim dünyamızı ve onun ilahî nizamını gittikçe alt üst etmekte. Dünyaya hakim olma, süper güç olma, emperyal duygularını tatmin etme ve silahlanma hırsı, dünyamızın düzenini ortadan kaldırmakta.

Bu acımasızlık ve hırs, dünyamızı gittikçe yaşanmaz hâle getirmekte. Yalnız insanlar değil; hayvanlar, bitkiler, bütün canlılar gittikçe yaşanamaz bir dünyaya doğru hızla gitmekte. Bu yaşanmazlık karada, havada, denizlerde, kısacası her yerde kendisini açık açık hissettirmekte. Sonuçta bütün kâinatı sarmakta olan kocaman bir kirlilik… Hava kirliliği, deniz kirliliği, daha genel bir ifadeyle “çevre kirliliği„… Evet, kirlilik. (Bu arada bazı tv. reklamlarında karşılaştığımız o ibretlik slogana da bir bakalım: “Kirlenmek güzeldir.„ Lafa bak, hizaya gel… Kirlenmenin neresi güzel Allah aşkına?!.) Her neyse… Biz konumuza dönelim: Evet, kirlilik…

Dünyamızı kirleten o kadar nesne, olay ve durum var ki… Hangisini saysak bilmiyorum. Kıyılarımızı, sahillerimizi kirleten kibrit kutusu gibi iç içe olan beton yığınlarını mı, ormanlarımızı katleden yapılaşmayı mı, havamızı solunamaz hale getiren zehirli gazları mı, denizlerimizi mahveden zararlı atıkları mı hangisini söyleyelim?..

Deniz deyince, bugünlerde Kenya’da başlatılan güzel bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Kenya hükûmeti güzel bir uygulama başlatmış: Araştırmalar sonunda naylon poşetlerin, denizin en dip derinliklerinde bile binlerce yıl çürümeden kaldığını ve deniz diplerindeki canlılara zarar verdiğini saptamış. Bunun sonunda da bir yasa çıkarmış. Her ne sebeple olursa olsun, hayatın günlük akışı içinde naylon poşet kullanmayı yasaklamış. Bu yasağa uymayanları da hapis cezası ile cezalandırıyor.

Belki ilk bakışta hapis cezasını ağır bulanlar olabilir. Demek daha önceden alınan önlemlerden gereken sonuç alınmamış ki böyle bir cezaya başvurulmuş. Cezayı ağır bulup katılmasak da, bu naylon poşet denen illetin, yalnız Kenya’ya değil, Dünya’ya ait bir sorun olduğunda hemfikir olduğumuzu biliyorum. Nitekim bizde de zaman zaman benzeri konu ve önlemlerin konuşulduğunu, gündemde olduğunu görüyoruz. Belki biz de önümüzdeki günlerde semt pazarlarında sebze ve meyvelerimizi artık naylon poşetlere değil, eskisi gibi filelere veya bez torbalara koyacağız. Zararın neresinden dönersek kârdır misali, biz de bu sorunun kıyısından, köşesinden tutup katkıda bulunacağız, bulunmalıyız.

Eğer bu “naylon„ denen illet, pirinç olup tabağımıza, soframıza, kaşığımıza kadar gelebiliyorsa, birilerinin buna “Dur!„ demesi gerekir. İşte Kenya’nın yaptığı da bu… Şimdi sıra Dünya’da…

Bu Habere de Bakın

İSTİKLAL MARŞI

İ “ Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” mısrasıyla hayata haykıran İstiklal Marşımızın yazılışının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir