Son Dakika
23 Haziran 2018 Cumartesi
07 Ağustos 2017 Pazartesi, 08:31
Mahmut Tekin
Mahmut Tekin mahmuttekin02@hotmail.com Tüm Yazılar

Müdür Yaparken!

Müdür Yaparken!

 

Bu konuyu geciktiği içim ilgililere aktarmaktan vazgeçmiştim. Ancak, yakın bir zamanda ki taziyede aynı konuda sitemlerini dile getiren bir arkadaşımın dert yanması yanında, İl Emniyet Müdürü Metin Alper’in de  polislere; “ Kendi amcanıza, dayınıza, ağabeyinize, Abla ve annelerinize polisin nasıl davranmasını istiyorsanız, sizde vatandaşa öyle davranacaksınız.” Şeklinde ki konuşması üzerine bir dostumun ve bizzat benimde yaşadığım ve izlediğim iki konuyu yaşananların tekrar edilmemesi açısından, faydalı olacağı düşüncesiyle, kamuoyu ile paylaşıp, ilgililerin dikkatine sunmakta yarar gördüm.

Emniyet Müdürü Sayın Alper’le bu güne kadar yüz-yüze gelip, karşılıklı bir görüşmemiz olmamıştır!

Basınından edindiğim bilgilere göre, emniyet müdürünün çalışmaları, bana eski valilerimizden demokrasi şehidi rahmetli Mustafa Yücel Özbilgin’i hatırlatıyor.

Vali Mustafa Yücel Özbilgin, sık-sık köy gezilerine çıkar, yanına da tüm daire müdürlerini alıp bir günde 4-5 köy ziyaretinde bulunurdu.

Bir gün; “Sayın Valim, bu kadar daire müdürüyle bu köy gezileri niye? Tüm köy gezilerinde köylerle ilgisi olan-olmayan daire müdürleri var. Örneğin Alay Komutanının olduğu yerde Emniyet Müdürünün olması gerekir mi?”

“Sayın Tekin, bu millet 12 Eylül askeri darbesinde, baskı ve zülüm görmüş. Devletten kopmuş,  nefret etmeye başlamış! Şimdi ben devleti köylünün ayağına götürüyorum. Emniyet Müdürüyle de sohbet etsin, Nüfus Müdürüyle de! Burada vatandaşla- devlet kaynaşmasını sağlayıp güven ortamı yaratmaya çalışıyorum.” Şeklinde konuşmuştu.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi, Adıyaman polis teşkilatının da FETÖ olaylarında büyük bir sarsıntı yaşadığı gerçeği inkâr edilemez.

Teşkilat halktan kopmuş, teşkilatta ve halkın bazı kesimlerinde, FETÖ’ den olanların borusu ötüyor, sizden bizden ayrımı yapılıp, yandaşlar ve candaşlar at oynatırken, teşkilat bir-birini yiyor, bir takım önemli şeyler dikkate alınmıyordu!

Basından takip ettiğim kadarıyla, rahmetli Vali Mustafa Yücel Özbilgin gibi, Sayın Metin Alper’de kendi içinde de olduğu gibi, vatandaşla da polis teşkilatını kaynaştırıp, polisi bir öcü olarak görmekten kurtarmak, tarafsız, herkese eşit davranan, nazik, kibar ve vatandaşa sıcak yüzünü gösteren bir konuma sokma çabası içerisinde!

O nedenle sayın müdür teşkilatına diyor ki; “ Polisin, babanıza, annenize ve ağabeyinize nasıl davranmasını istiyorsanız, sizde vatandaşa öyle davranacaksınız.”

Ben şahsen durumu böyle tahlil ederken, insanın aklına müdür yapmak isterken, birileri bilerek veya bilmeyerek bu olumlu gelişmeyi yıkmaya mı? Çalışıyor? Diyerek esas konumuza gelelim!

VARAN-1-Ufak çapta zincirleme bit trafik kazası!

Bu olayı bizzat ben izledim fazla detayına inmeyeceğim.

Vatandaş diyor ki; ( Hem de yabancı Adıyamanlı değil)  “ Eşimi hastaneye götürdüler ben gitsem ehliyet-ruhsatımı arkadaşlarım alabilir mi? Hemen gidip geleceğim”

Cevap sert ve dik! “ Hayır, efendim hiçbir tarafa gidemesin bekleyeceksin!”

Ne sorulduysa agresif, sinirli dik-dik cevaplar!

Vatandaş diyor ki;” Memur bey, ifade alınacaksa önce benimkini alın hastaneye

Gitmem gerekir eşim hastanede!”

Üslup yine aynı! “Görevimize müdahale etmeyin bekleyin!”

Bu olayın, tatsız geçen bir-kaç saat sonrasızda var!

Ancak, detayına inmeyeceğim dedim ya!

VARAN-2- Bir dostum anlattı dedi ki; Uzun yoldan geliyor um Edirne’den!

Şehir merkezinde ki kontrol noktasında durdurdular! Saygı duyarım. Kontrollerin yapılmasından yanayım!

Ehliyet-ruhsat istendi verdik!

Bir müddet sonra aşağı in denildi indik!

Alkol kontrolü denildi yaptırdık!

Şuraya git, peki dedik!

Ancak, ne yapılmak isteniyor, üslup-üslup değil! Dövercesine-sövercesine, dik-dik tahrik edici!

Dayanamayıp dedim ki; Buraya gelene kadar 3-4 kontrolden geçtim. Böyle yitici, tahrik edici bir davranışla karşılaşmadım. Birde üstelik ruhsatımın içerisinde Fahri Trafik Müfettişliği kartımı görüyorsun. Bu davranışınızı sayın il müdürüne bildireceğim!

Dedik-dedikte, her halde büyük bir halt ettik!

Diyen sen misin?

“Sen bu hareketinle beni tahrik ediyorsun!” Lafları ha… Lafları…

Bu anlattığımız, her iki yaşanan olayda gayemiz kırıp-dökmek değil!

Ancak, birileri yapmak, düzene sokmak, teşkilatını halkla bütünleştirmeye çalışırken, bu tür hak edilmeyen davranışlara da dikkat etmek gerekir!

Vatandaş hassas, sorgulayıcı, nedenleri-niçinleri öğrenmek istiyor!  Zor zamanlarında başvurduğu polisinden, Güleryüz, sıcak alaka, bekliyor!

VARAN-3- Sayın Müdürüm, şehirin başka noktalarına konuldu mu? Ben bilmiyorum! Saat kulesi civarında kocaman bir tabela üzerinde ”ADIYAMAN’DA POLİS VAR!” yazısı vatandaşlar arasında tartışma konusu! Nedense yadırganıyor! Herkes bir yorum yapıyor, kimsede neticeye gidemiyor!

Neden… Niçin…  İcap etti soru işaretleri ortaklıkta dolaşıyor!

Tüm dileklerimiz, daha huzurlu, daha güvenli bir Adıyaman için!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz