Köşe Yazıları

Modern Yaşamın Çıkmazı 

Modern yaşamın kıskacında kalan insanoğlunun çıkmaza doğru yolculuğunun serüveni nasıl son bulacak?

Modern zamanlarda hastalıkların çoğalmasının ana nedeni göründüğünden farklı görünme ihtiyacı ya da olduğundan farklı görünme arzusu insanoğlunu ruhsal çöküntüye doğru savurmaktadır.

Modernleşmeyle / Kentleşmeyle birlikte kırsaldan metropollere  /Kentlere göç serüveni modern zamanların hastalığının en büyük göstergesidir aslında. Bu durumun en önemli sebebi rahat bir yaşam elde etme arzusu ve bu arzuyu teknolojik araçlarla genç nesillerin zihinlerini karıştırıp,  genç dimağları zehirleyip büyük kentlere hızlı bir göçün önünün açılmasıyla başlamıştır.

Gençleri etkileme yöntemleri çok basit ve herkesin rahat bir şekilde ulaşabileceği araçları kullanmaktırlar art niyetli olan insanlar.

Bunların kullandıkları araçlar ise her an ellimizin altında bulunan TV, internet, akıllı telefon, sosyal medya araçları ve en önemli silahları ise magazin programları insanların hayal dünyasını alt üst ederek metropollerde yaşayan insanlar kendilerine gereken modern yaşamın olanaklarını artırmak için taşradan /kırsaldan kendilerine hizmet edecek insanları bulup, modern köleleri getirtip huzur içinde yaşamayı planlıyorlar…

Ancak gökdelenler arasında kendilerinin yalnız, zavallı ve kimsesiz olduklarını kendileriyle baş başa kaldıklarında anlayabilme ihtimali oluşuyor. Herkes, her an kandırılabilme, soyulma, öldürülme endişesiyle yaşamakta metropollerde.

Yaşanılan çağın haz, hız ve tüketim çağının çılgınlığı olması nedeniyle hiç kimse istediği arzularının zirvesine ulaşamama endişesiyle psikolojik sendromların sonuçlarını fark edemiyor aslında. Herkeste kazanma arzusu hastalığı zirve yapmış durumda.

Sonuç olarak ahlaksal, duygusal ve dinsel duygular bir ilkellik olarak görüldüğünü anlayamadan iç dürtüleri ile yaşamaya kaygısını sürdürme gayeleri hep sonuçsuz kalıyor insanoğlunda.

Bütün çalışmaların sonucu görmek kaçınılmaz oluyor.

Sonuç olarak kalabalıkların arasında yalnız, kişiliksiz, kimsesiz, sevgisiz ve zayıf bireylerin oluştuğu bir toplum haline geldiğimizi göremiyoruz.

Herkeste bir gelecek endişesi, yaşama kaygısı ve güvensizlik tavan yapmış durumda.

Herkeste hayat şartlarını yükseltme arzusu,  kimseye zaman kavramının yetmemesi insanları bir korku tünelinde eritmesine sebep olmaktadır.

Modern yaşam kaygısı bizden sadece zamanımızı almadı.

Bizlerden: Ahlak, hayâ; saygı, sevgi, hürmet ve en önemlisi insanlığımızı aldı götürdü bizden.

İnsanlığımızı kazanma duasıyla…

Sağlıkla kalınız.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu