Köşe Yazıları

Milli Eğitim Bakanına Açık Mektup

Milli Eğitim Bakanına Açık Mektup

 

Sayın Bakanım, 13 Ocak 2017 günü “Yeni Müfredat„a yönelik açıklamalarınızı dikkatle izledim. Milli Eğitim il merkez teşkilatında idarecilik, taşra teşkilatının her tür ve kademesindeki okullarında da öğretmenlik ve idarecilik yapan bir emekli eğitimci olarak uzun süredir kırılan ümitlerim yeniden canlanıp yeşerdi. (İnşallah ilerde hayal kırıklığı yaşamam.)

Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne 65 tane hükûmet, 74 tane de milli eğitim bakanı gelip geçmiş. Kuşkusuz hepsinin amacı, eğitimimize hizmet etmek ve kalitesini yükseltmekti. Sadece sizin hükûmetiniz döneminde altı bakan değişti. Bütün bunlara rağmen, sayın Cumhurbaşkanımızın da tesbitleri üzere, milli eğitimimiz hâlâ istenen düzeyde değil.

Yeni müfredatı askıya çıkarırken yaptığınız; “Herkes önerilerini bize bildirsin.„ açıklamanıza dayanarak, kırk yıllık bir eğitimci sıfatıyla bazı görüş ve önerilerim şunlardır: Kanaatimce günümüzde tartışılan konuların başında Tarih dersleri gelmektedir. İslam, Osmanlı, Cumhuriyet Tarihlerinin bazı konuları hâlâ hararetle tartışılmaya, münakaşa konusu olmaya devam etmektedir. Bunun sonucu olarak “Derin Tarih, Öteki Tarih, Yalan Söyleyen Tarih Utansın, Resmi Tarih, Osmanlı Gerçekleri„ gibi çalışmalar, gündemimizi oluşturmakta ve ciddi tartışmalara, hatta kırılmalara neden olmakta, birlik ve beraberliğimizi olumsuz etkilemekte

Bizim kuşağımız; atın diş formülünden, terliksi hayvandan, amipten, Ostrogotlardan, Vizigotlardan çok çekti… Bütünlemeye, hatta sınıfta bile kalanlarımız oldu. Hiç olmazsa bundan böyle çocuklarımız, torunlarımız yalan, yanlış, ve gereksiz bilgilerin esiri olmasınlar. İşin aslını, birinci elden doğru, dosdoğru öğrensinler. Öğrensinler ki liseyi bitirdiklerinde, üniversite öğrenimleri sırasında yanlı, yanlış ideolojideki hocalar, onları istedikleri yöne çekemesinler. Hiçbir güç onları milli ve yerli olmaktan alıkoyamasın.

Sayın Bakanım, ikinci ve çok önemli bir başka konu da “Dil„ meselesidir. Güzel Türkçemiz malesef elden gidiyor. Son zamanlarda bilgisayar ve cep telefonları üzerinden yapılan mesajlaşmalarda ana dilimiz malesef katledilmekte. Sözcüklerin ünlü harfleri kullanılmadan, sadece ünsüzlerle (çok farklı şekillerde yorumlanmaya müsait) ucube bir dil oluşturulmakta. Argo sözcük ve söylemler, güzel dilimizi işgal etmekte. Acaba çıkarılacak bir yasa ile ünlüler kullanılmadan yapılan yazışmaların önüne, teknik düzeyde bir çalışma ile geçilemez mi?

Öğrencilerimize kuru ve ezbere dayalı bilgilerden ziyade gerçek bir “okuma zevki„ nin verilmesi gerekir. Kanaatimce buna Ömer Seyfettin ile başlayıp Memduh Şevket Esendal, Sait Faik Abasıyanık, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Necati Cumalı, Tarık Buğra, Orhan Kemal, Kemal Tahir, Yaşar Kemal, Halide Edip, Reşat Nuri, Mustafa Kutlu ile devam edilmeli. Gençlerimiz ve çocuklarımız, kendine güvenen, taklit ve özentiden uzak, dinine diyanetine bağlı, vatanını-milletini-devletini-bayrağını seven, yüzde yüz yerli ve millî, çağdaş ve modern olarak yetişmeli, yetiştirilmeli. Yetiştirilsin ki hiç kimse bizi bölmeye, birbirimize düşürmeye yeltenmesin.

Sayın Bakanım,ihtilaflı Tarih konularında değişik görüş ve iddia sahipleri sizin davetinize uymaz da görüş ve öneri bildirmezlerse, lütfen siz bu grupları davet ediniz. Seri toplantılar yapmalarını, ihtilaflı konuları çözmelerini, ayrılık ve gayrılıkları gidererek doğrularda(gerçeklerde) buluşup birleşmelerini isteyiniz. İsteyiniz ki bundan böyle “Derin Tarih„ , “Resmi Tarih„ , “Yalan Söyleyen Tarih Utansın„ gibi çalışmalar olmasın. “Resmi Tarih„ söylemi, artık tarihe karışsın. Bu hizmetinizle yılların özlemini siz gerçekleştirin inşallah! Tarih, sizden ve hükûmetinizden bu güzelliklerinizle bahsetsin ve sizi bu hizmetinizle yâd etsin. Diliyor, inanıyor ve umuyoruz. Saygılarımla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu