Köşe Yazıları

Meydanlar isimlerle taçlandırılsın

Editör’den…

 

Meydanlar isimlerle taçlandırılsın

 

Türkiye, tarihinde görülmemiş derecede zor bir dönemden geçiyor. 15 Temmuz’da FETÖ/PDY terör örgütünce kalkışılan darbe girişiminin etkileri sürüyor. TSK başta olmak üzere, el atılmadık kurum ve kuruluş kalmadı. Görevden uzaklaştırmalar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalar. FETÖ Terör Örgütüne ait kuruluşlara tek tek el koymalar, hesaplar, kitaplar. Nereye baksanız, hangi haberi izleseniz doğal olarak konu 15 Temmuz’un açtığı yarayla ilgili.

Ama sevindiren taraf, bu yarayı koca bir millet el birliğiyle sarmaya niyetli. Gündüz işte, geceleri ise demokrasi-vatan nöbetinde bulunma halen sürüyor. 7 Ağustos Pazar günü, İstanbul Yenikapı’da, tüm siyasi parti başkanlarının da muhtemel katılımıyla süreç taçlandırılmış olacak ve nihayete erecek.

Ancak, her ilde, her ilçede, hatta her belde veya köyde bile bazı meydanlar çok özel hale geldi. Türkiye tarihinde bir ilk olan demokrasi-vatan nöbeti veya milli iradeye sahiplenme, 7 Ağustos’ta sona eriyor ama bunun gelecek nesillere aktarılması, aynı bilincin yeni kuşaklara da verilmesi gerekiyor.

Bunun içinde, farklılıklara aldırmadan, tek ses, tek yürek oldukları bu meydanların adlarının değiştirilmesi gündemde.

Adıyamanlılar da bunu bekliyor.

Adıyaman Valiliği, zaten bir süre sonra yeni yerine taşınacak ve orası halkın kullanabileceği bir meydan, bir park haline dönüştürülecek. Bu meydanın, demokrasi-vatan nöbeti tutanların anısının yaşatılacağı bir isimle taçlandırılması kamuoyunda yoğun bir talep haline dönüştü.

Milli İrade Meydanı, Demokrasi Meydanı, Halk Meydanı, 15 Temmuz Meydanı, 15 Temmuz Şehitler Meydanı.. gibi çok seçenek var.

Bizce, en kısa ve en kolay kullanımlı, amaca da en uygun olanı seçilmeli ama bunu da halk belirlemelidir.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu