Köşe Yazıları

Mermer İhtisas Osb ve Kömür Köyü

Mermer İhtisas Osb ve Kömür Köyü

 

Mercan TV’de 12 Mart 2016 akşamı canlı yayınlanan “Aloğlu ile Bakış Açısı” programına üç konuktan biri olarak davet edildiğimde; 2009 yılında ASU TV’de altı ay süreyle yapımcı ve yöneticiliğini yaptığım haftalık “Işıldak’la Bakış” programından edindiğim deneyimle; katılımcılığı sağlamak için sıradan insanlarımız dahil her kesimden bilgi almaya çalıştım; Organize Sanayi Bölgesi (OSB)Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Çelenk ile de görüştüm. İlettiği sorunu dinleyince şaşırdım. https://www.youtube.com/watch?v=FNzl8Bhe87s&feature=youtu.be adresinden  izlenebileceği üzere programda dile getirdim. Çünkü devletin bir kurumunun yapacağı yatırıma “kurumsal şovenizm” duygusuyla devletin diğer bir kurumunun veya yöre halkının karşı gelmesini öteden beri önemser ve “en büyük hakem” olan kamuoyuyla paylaşırım. Örnek olarak 17.8.2007 tarihli “Diş Sağlığı Hastanesi Bağışlayan Var ama?” başlıklı yazı ile 2.10.2014 tarihli “Koçali Barajında Ne İsteniyor ?” başlıklı yazılarımızı gösterebilirim. Gelelim “şaşırdığım” konuya:

İlimizde çıkarılan mermerin Adıyaman’da işlendikten sonra ihraç edilebilmesi için Mermer İhtisas OSB’nin kurulmasının “şart” olduğu, başta bu sektörün emekçileri olmak üzere toplumun her kesimi tarafından dile getiriliyor. İlimizde işsizliğin had safhada olduğu da bir gerçek. O halde devlete düşen görev bu iş için uygun yer arayıp bulmak… Yapılan çalışmalar sonucunda il merkezine 15-20 km. mesafedeki Kömür köyüne yakın bir bölgede mülkiyeti hazineye ait 1200 dönüm arazi olduğu tespit ediliyor. Mermer ocaklarına da yakın olduğundan yere “sıcak” bakılıyor. Lakin bu arazide kiracı sıfatıyla ziraat yapan köylü kardeşlerimiz “mevcut gelirleri kesilir” diye kısmen tepki gösterdiğinden projelendirme işi beklemeye alınıyor.

Oysa “Mahkeme kadıya mülk olmadığı” gibi “Kiralık mal da kiracıya mülk olmaz” Bu arazinin zilyetliğiyle elde edilen gelir ancak “bugünkü nesli” kurtarır. Kurulacak OSB’deki fabrikalar “yarınki nesli” de, tüm toplumu da kurtarır. Bu araziye komşu arazilerin m2 fiyatı bu gün için örneğin 10 lira ise yarın en az 40-50, hatta 100 liraya yükselir, ki nitekim bazı akıllı mülk sahipleri geriye kalan arazisi değerlensin diye tesis yapması şartıyla devlete parasız arazi bile bağışlıyor. Mermer İhtisas OSB geldiğinde başta duble yol olmak üzere yöre, devletin her türlü imkanından faydalanır. Elazığ Fırat(Maden), Afyon Kocatepe, Dokuz Eylül(Torbalı) ve Hacettepe(Kaman) Üniversitelerinde olduğu gibi Adıyaman Üniversitesine bağlı kurulacak yüksek okulda da Mermercilik ve Mermer Teknolojisi bölümü açılır. Fabrikalarda çalışacak işçilerin ulaşım maliyeti açısından öncelikle yöreden olmasına çalışılarak istihdam oluşur. Bu ve diğer nedenleri gözetecek Kömür ve çevresindeki köylü kardeşlerimizin, hele Mahmut Demirtaş gibi yeni yatırımlar yapmaktan ve sorun çözmekten yılmayan akılcı ve çalışkan bir Vali’mizin bulunmasını da fırsat bilerek “kolektif akıl”la Mermer İhtisas OSB’ye muvafakat edip kiracı olarak zilyedi oldukları araziyi hasat sonunda teslim edeceklerine, hatta devletin önüne “kırmızı halı” sereceklerine inanıyorum. Ki arazi kiracılarının varsa makul muhtemel zararlarının devlet tarafından karşılanacağına da inanıyorum.

Ve yine öyle inanıyorum ki ilk fabrikaların temelini, 23.05.2014 tarihinde Adıyaman Üniversitesinde dinlediğim Başarının Sırrı konulu verdiği konferansta “Adıyaman’da İhtisas OSB kurulduğunda mermer işleme fabrikası kuracağım” sözünü veren babacan iş adamı Ali Kütük atacaktır.

Bizden söylemesi…

BAŞSAĞLIĞI VE İSTİFA: Önceki gün Ankara Kızılay’da bombalı araçla yapılan terörist saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır; yaralılara acil şifalar diliyorum.

İstihbari bilgiler olmasına karşın bu tür saldırıların engellenmesinde kurumsal ihmali olan yöneticilerin de ARTIK istifa etme olgunluğunu göstererek yerlerine daha ehil insanların görevlendirilmelerinin gerekliliğine inanıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu