Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma
19 Eylül 2016 Pazartesi, 09:34
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Menfaat Her Dili Konuşur

Menfaat Her Dili Konuşur

 

Çıkar, en tatlı şekilde gözü kör eden bir araçtır. Menfaati ön plana çıkaran nice idealist bildiğimiz kişiler var ki, basiretleri tutulmuş, gözleri kör olmuştur.

Nice kimseler var ki, kuşlara yem atan çıkarcı avcılar gibi, hedefi tutturduklarında helal haram demeden  etrafa saçma saparlar ve saçmalamaya başlarlar.

Dün idealist görünen karakter yoksunu menfaat şebekelerinin üyeleri, kurdukları çetelerin döktükleri kanda boğulmaya başladılar.

Dün kendi cemaat veya derneklerinin, lokallerinin tozunda dumanında boğulanlar, bu gün menfaatleri uğruna başkalarının kuyruğunda sinek olmayı şeref saymaktadırlar.

Çıkar ve korku manivelasıyla harekete geçen nice kimliksiz ve karaktersiz insan müsveddeleri vardır ki, renkler ve kıyafetler onlara hep kifayetsiz kalır.

Kendi çıkarları doğrultusunda gelişmeyen her hadise onlar için kıyametin küçük alametidir. Tamamen umutlarını kestikleri zaman da büyük kıyamet kopar onlar için !…

Birilerinin başını göklere çıkarırken birilerini de yerin zeminine geçiren ölçü tanımaz şaşkınlar, umduklarını bulamayınca söylemlerinin aksini dillendirirler.

Dün, inandıkları ve gönül verdikleri sapık davalarını bu gün farklı söylemlerle ,kıvırarak  gücü elinde tutanlara şirin görünmenin ve pastadan pay kapmanın yarışında yaladıkları postallarda boya bırakmadılar.

Daha düne kadar, bu günlerde yaladıkları postalları lağımlara batıranlar, kim bilir hangi hesapların ve hangi hin’liklerin peşindeler!..

Yalakalıkta sınır tanımayan, ukalalığın her çeşidinde akranlarını geride bırakan nice dalkavuklar da var ki, hem kel hem de fodul görüntüsü vermekten hiç sıkılmazlar.

Kendileri gibi çıkarcı şebeke üyeleri ,siyaset baronlarının yanında görünmeyi kendilerine izzet ve şeref sayan nice şerefsizler var ki, içinde bulundukları çukuru bile şeref sayarlar.

Ayılar gibi, çıkarları için dostluk kisvesi ile görünenler, toplumun yüz karası zararlı yaratıklardır. Siz onlardan uzak durduğunuz ölçüde insanlık şeref ve haysiyetinden nasiplenirsiniz.

Kişisel çıkar peşinde koşmayan yazar, iyi yazı yazar, düşünürler iyi düşünür ve sanatkâr sanatını iyi icra eder., Kader ve kaza hükmünü Atâ kanunu deler geçer.

Tavukların peşine düşen bütün aslanlar, günün birinde tilkilerin maskarası olmaya mahkumdurlar. Kemik peşinde koşan bütün siyasetçiler halkın maskarası olmaya mahkumdurlar.

Bu gün küheylanlık taslayan, yalan makinelerini bile iflas ettiren  siyaset baronlarının, göklere yaklaşan şaibeleri görmezden gelmeleri , kargaları bile güldürmektedir.

Nokta kadar menfaat için, virgül gibi eğilenlerin, hayatta dik duruştan bahsetmeleri abesle iştigaldir. Çünkü onlar düz hat olup çiğnenmeye mahkumdurlar.

Menfaat her türlü dili konuşur, her kılığa girer, hatta menfaatlere karşı kayıtsız biri gibi görünmesini de bilir ve toplumu kandırdığı zehabıyla kendini kandırır.

Çorap değiştirir gibi fikir ve düşüncelerini değiştiren, kimlik ve  kişilikten yoksun, kılıktan kılığa giren bukalemunlar, bal çanağının içine düşen sinekler gibi çırpına çırpına boğulurlar..

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz