Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi
29 Eylül 2014 Pazartesi, 07:11
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

MEDİNEDE On Seneye Bir Bakış (2)

MEDİNEDE On Seneye Bir Bakış (2)

 

Kâinatın Efendisi(s.a.a) in Medine’deki hayatının son on yılının beş senesini bir önceki yazımızda dile getirmiştik. Medine yaşamının geri kalan kısmındaki hadiseler ise şöyle sıralanabilir.

ALTINCI SENE: Bu senede münafıkların başı olan Übey bin Selul, münafıklık faaliyetine hız vermiştir.

Oğlu kendisini vurmak isteyince Resulüllah müsaade etmemiş, ıslah olmasına yardımcı olmasını işaret etmiştir.

Yine bu sene Beni Mustalik gazası yapılmıştır. O günlerde güneş tutulmuş, Resulüllah güneşin tutulduğu sırada ashabıyla birlikte namaz kılmıştır. Bu namaz, güneşin tutulmasını önlemek için olmayıp, güneş tutulduğu anda böyle bir namazın sünnet oluşu için kılınmıştır. Ancak, sonraları güneş tutulmaktan kurtarmak için kılındı sanılmıştır.

Yine bu altıncı senede müthiş bir kuraklık olmuş, Resulüllah’dan yağmur duası istenmiş, duadan sonra hemen yağmur yağmış, hatta daha sonra da “her tarafı sel götürdü, yağmurun durması için dua et” isteğine karşı da yine dua ile cevap vermiş, dua bitmeden de bulutların çekilip gittiği görülmüştür.

YEDİNCİ SENE: Yedinci senede Nebiler Nebisi (S:A:S) ashabıyla birlikte Kâbe’yi ziyaret edip, umre yapmak istemiş, ancak müşrikler buna müsaade etmemiş, bu sebeple de Hudeybiye antlaşması imzalanmıştır. Bundan sonra Hayber gazası vaki olmuştur. Bu gazada İki cihan serveri(S:A:S) ine zehirli kuzu eti sunulmuş, bunu anlayan Kâinatın Efendisi(s.a.s) ;

-Zehir var yemeyin, diyerek engel olmak istemiş, ama bir kişi zehirlenmiş, kendisi de kurtulmuştur.

Zehri koyan Zeynep adındaki kadın, “Peygamber olup olmadığını anlamak için koymuştum, bildiğine göre Peygamber olduğu kesinleşmiştir” demiştir.

Bu yedinci senede Resulüllah diğer devlet büyüklerine mektuplar göndermiş, onlara hakkı tebliğde bulunmuş, mühür olarak kullanacağı yüzükleri de bu sene takınmıştır.

Yine bu sene içinde eşek etinin haram olduğunu, müddeti belli nikâhın da kalktığını ilan buyurmuştur. Bu sebeple, islâm’da muvakkat nikâh denen belli müddetli nikâh haram kılınmış, caiz görülmemiştir.

SEKİZİNCİ SENE: Mekke fethedilmiştir. Taifte ilk defa mancınık yapılmış, düşmana karşı ilk defa kullanılmıştır.

Mescidde ilk minber yapılmış, Resulüllah dayandığı hurma kütüğünü bırakıp yeni minbere çıkınca kütükten mahrumiyet ağlamaları işitilmiştir.

DOKUZUNCU SENE: Bu sene devlet ve kabilelerden heyetler gelmiş, bir nevi devletler arası görüşmeler yapılmış, önemli kararlar alınmıştır. Yine bu sene içinde münafıkların yaptığı bir mescidi Resulüllah yıktırmış, yıkım işi, Resulüllah’ın son gazası olan Tebük dönüşünde meydana gelmiştir.

ONUNCU SENE: Bu sene dinin tamamlandığını bildiren son âyet nazil olmuş, son veda haccını yapan Kâinatın Efendisi(s.a.s), ümmetiyle vedalaştıktan sonra gelecek seneki hacca gelip gelmeyeceğini bilmediğini, belki de bir emri Hak vaki olacağını imâ etmiştir. İşareti  de aynen vaki olmuştur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz