Köşe Yazıları

Maraş Şelale Çay Parkında…

Maraş Şelale Çay Parkında…

Kentler içerisinde yaşayan insanların toplamı sayılır. Herkes doğup büyüdüğü; yaşamının büyük bölümünü geçirdiği kentine benzer…

Sesi benzer, ten rengi benzer, bakışları benzer… Siz sizi var eden şehre benzersiniz… İyi yanınızla da, kötü yanınızla da… Her şeyinizle o şehrin küçük bir özeti gibisinizdir.

Maraş, ilimizin komşularından… Geride bıraktığımız hafta sonu oradaydım… Kıyısından geçip gitmişliğim vardı ama oturup çay içmişliğim, ya da sokaklarında yürümüşlüğüm yoktu Maraş’ta.

İlimize sınırı olan tüm çevre illerde yemiş içmişliğim, gezip dolaşmışlığım olmuştu. Az çok fikir sahipliğim vardır diyebilirim. Soran olursa eğer birkaç cümlede olsa kurabilirim.

İlimizin komşuları arasında eksik olan yanımı da tamamlamış oldum. Kısada olsa birkaç günümü Maraş’ta geçirme fırsatı buldum. Sokaklarını dolaştım, yemeğinden yedim ve de suyundan içtim.

Maraş’ı Maraş yapan değerlerinde bir kısmını tanıma fırsatı buldum. Geçmişin ve bugünün iç içe geçtiği mekanları soludum.

Gecenin bir yarısında kelle paça içmek isteyen şehrin sakinleri; oturdukları sandalyenin önüne koydukları sehpa üzerinde tarhana yiyerek sohbet eden esnafları ve Trabzon Caddesi olarak adlandırılan çarşı merkezinde yürüyen kalabalıkları…

Sırtını dağa yaslamış şehir durmadan büyümeye devam ediyor. Çarpık kentleşme Maraş’ta da gözümüzden kaçmıyor ve trafik sorunu çok fazla.

Şehir merkezinde bulunan eski çarşı bakırcılığın ve keçeciliğin yaşatılmaya devam ettirilmeğe çalışıldığı mekanlarla dolu.

Maraş merkezinde yurttaşların zaman geçirip yorgunluklarını atabileceği mekanlar açısından fazla bir yer yok. Var olan AVM’ler insanların zamanlarını çalma görevini üstlenmiş durumda.

Maraş merkezde bulunan Şelale Çay bahçesinde arkadaşlarla çay yudumlarken, şehri iyi tanıyan arkadaşın anlatımlarıyla Maraş hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştık. Mekan olarak en çok hoşuma giden bu park oldu. Şehrin ortasında suyun serinliği ile yudumlamaya çalıştığınız çayın deminde yapılan sohbetler zamana değer katmaya yetiyor.

Günün yorgunluğunu atmak için, hele ki iş çıkışı bir uğrak yerinizin olması çok oldukça önemli. İlimiz Adıyaman bu bakımdan daha iyi durumda. Çay evi kültürü ilimizde mevcut, anacak buda yalnızca erkeklerin yararlanabileceği durumda.

Kısa olan Maraş gezintimde Maraşlıların hayatın akışı içindeki ritmini yakalamaya çalıştım. Tarhan’ın çorbasının, cips gibi kuruyemiş olarak yenilmesine ve kelle paçanın Maraşlılar için vazgeçilmez olduğuna şahitlik ettim. Ve eskinin tüm yenilikler arasında nasıl yaşatılabildiğini de görmüş oldum.

İlimiz ile yaşanılabilirliği açısından küçük bir kıyaslamada yaptım. Ve eğer dönüştürebilirsek eğer ilimiz daha güzel yaşanılır bir mekana dönüştürülebileceğini bir kez daha anladım.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu