Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
15 Eylül 2017 Cuma, 14:51
Muhammed Kavak
Muhammed Kavak muhammedkavak@hotmail.com Tüm Yazılar

Küresel Turizmin Boyutu ve Türkiye’deki Turizmin Durumu(2)

Küresel Turizmin Boyutu ve Türkiye’deki Turizmin Durumu(2)

Uluslar arası turizm harcamalarını incelemek ve dolayısıyla ülkemiz açısından potansiyel turist gruplarının ülkelerini görmekte fayda vardır. Dünyada en fazla turizm harcaması gerçekleştiren ülke Çin’dir. Gerek sahip olduğu 1,5 milyar nüfus gerekse de sahip olunan turizm bilinci ve turizm eğilimleri dolayısıyla Çinli turistler, gittikleri ülkelerde yüksek meblağlarda turizm harcaması gerçekleştirmektedir. Türkiye açısından Çinli turistlerin önemi ise büyük bir turist grubunu oluşturmaları ve ülkemizin bu turist profilinin aradığı kültür, tarih, çevre, sosyal, doğa vb. değerlere sahip olmasıdır. Bununla birlikte 2018 yılının Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmesi vesilesiyle Çin pazarından pay alınması hedeflenmektedir. 2015 yılının uluslar arası turizm harcamalarına ilişkin verilerine göre ilk 10 ülke ve dolar bazında gerçekleşen harcamalar şöyle sıralanmaktadır: 1) Çin (292 milyar dolar),2) ABD (112 milyar), 3) Almanya (77 milyar), 4) İngiltere (63 milyar), 5) Fransa (38 milyar), 6) Rusya (34 milyar), 7) Kanada (29 milyar), 8) Güney Kore (25 milyar), 9) İtalya (24 milyar), 10) Avustralya (23 milyar).

Değişen dünyamız ile birlikte seyahat ve turizm eğilimleri de giderek farklılaşmaktadır. Önümüzdeki yıllarda seyahat ve turizm hareketlerine, Y Kuşağı’nın (1980ila 2000 yılları arasında doğanlar), macera turizmi, gastronomi turizmi, sorumluluk turizm, iş turizm, tatil turizminin, yalnız seyahat eden kadınların, mobil fotoğraf çekiminin damga vuracağı tahmin edilmektedir. Örneğin seyahat kararlarının %80’ini alan kadınlar bir nevi seyahat endüstrisini yönlendirmektedir.

Türkiye’ye gelen turistlerin milliyetleri incelendiğinde en çok Alman ve Rus turistlerin geldiği görülmektedir. Türkiye, Rus ve Alman turist pazarına büyük önem vermektedir. Dolayısıyla bu iki ülkenin turizmini incelemek ve turizm trendlerini analiz etmek,daha etkin turizm politikalarının oluşmasında ve kamuoyunun bilgi sahibi olmasında yarar sağlayacaktır. Öncelikle Türkiye’ye gelen turistler arasında sayıca ilk sırada yer alan Alman turistleri inceleyecek olursak bu turist grubu, yurtdışına gerçekleştirdikleri seyahatlerini %36,5 Akdeniz ülkelerine, %11,9 Batı Avrupa’ya, %6,8 Doğu Avrupa’ya ve diğer seyahatlerini ise İskandinavya ve uzun mesafeli yerlere gerçekleştirmektedir. TÜROFED’in raporuna göre,Alman turistlerin, 2016 yılında 5 gün ve üzeri seyahatleraçısından en fazla tercih ettikleri ülkeler sırasıyla; İspanya(% 14.8), İtalya (%8.2), Türkiye (%5.6), Avusturya (%4.6),Yunanistan (% 3.5), Hırvatistan (% 3.2), Fransa (% 2.6), Hollanda(% 2.6), Polonya (52) ve Danimarka (% 1.7) olmuştur.Euro’nundeğer kaybetmesi nedeniyle daha pahalı hale gelen uzun mesafeli seyahatlerinbu yıl daha az talep edilmesi beklenmektedir. 2017 yılıiçin Alman turistlerin bireysel seyahatleritercih etmelerive güvenlik algılaması açısından kendilerini daha güvendehissedebilecekleri destinasyonlara yönelecekleri ifadeedilebilir. En çok turizm harcaması gerçekleştirenülkelerden biri olan Almanya, 2016’da 72 milyar Euro seyahat harcaması gerçekleştirmiş ve aynı yıl 33 milyar Euro turizm geliri elde etmiştir.

Türkiye turizmi açısından bir diğer önemli pazar olan Rusya pazarı, Rusya’da son yıllarda yaşanan ekonomi alandaki durgunluğa rağmen bir toparlanma sürecine girmektedir. Özellikle Rus uçak krizinin yaşandığı 24 Kasım 2015 tarihinden sonra 2016 yılı Rus turist pazarı bakımından tamamen bir kayıp yıl olarak geçti. Yaşanan krizin ardından Rus turist, Türkiye yerine İspanya, Tayland, Kıbrıs, Yunanistan destinasyonlarını tercih etmiştir. Yine TÜROFED’in raporuna göre, Rusya için uzmanlar 2017’de enflasyonda azalma, ticarette ve Rus Rublesinde artış beklemekte ve Rusya’dan yurtdışına yapılacak seyahatlerde artış tahmin etmektedir. 2015’teki Türk-Rus ilişkilerinde yaşanan krizin ardından ülkelerin bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için attıkları adımlar, gelişen iyi ilişkiler ve ülkemizde sunulan hizmet kalitesi, mevcut rezervasyonlar ve cazip fiyatlar göz önüne alındığında 2017 yılı için Türkiye’yi 3,5-4 milyon civarında Rus turistin ziyaret etmesi beklenmektedir.

Türkiye’de turizm sektörünün, özellikle 1980’li yıllarda alınan turizmi geliştirme kararları ve ardından atılan adımlar neticesinde büyük gelişme gösterdiği açıktır. Son 25 yılın turizm istatistiklerini incelediğimizde 2014 ve 2015 yıllarının turizmde ulaştığımız en yüksek mertebe olduğu görülmektedir. Türkiye’nin özellikle Cumhuriyetin ilanının 100. seneyi devriyesinde yani 2023 yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri elde etme hedefi bulunmaktadır. Bu hedef, mevcut konjonktürde ve hâlihazırda turizm pazarının durumu göz önüne alındığında zor gibi görünse de doğru turizm politikaları, güçlü turizm altyapısı kurarak, turizm paydaşlarının görüş ve önerileri dikkate alınarak, en önemlisi de güçlü bir irade ile bu hedef doğrultusunda çalışılmasıyla, büyük bir turizm potansiyeline sahip ülkemizin bu hedefe ulaşması güç değildir.

İstatistiki verilerden devam edersek Türkiye’yi 1992 yılında ziyaret eden turist sayısı 7 milyon, 2000 yılında 10 milyon, 2015 yılında 39 milyon (ulaşılan en yüksek turist sayısı), 2016 yılında 31 milyon ve son olarak 2017 yılının ilk yarısında yani ilk 6 aylık döneminde ise toplam 12 milyon kişiye ulaşmıştır.

2017 yılının ilk 6 aylık döneminde en çok turist gönderen ilk üç ülke Rusya, Almanya ve Gürcistan olmuştur. Bunları İran ve Bulgaristan takip etmiştir. 2016 yılının ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 183.828 iken 2017 yılının ilk 6 ayında %820,48 artış ile 1.692.103’e ulaşmıştır.

Ülkemizin en önemli 4 turizm kentine göz atalım. Ülkemize gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerimiz arasında ilk sırada yer alan İstanbul, 2017 yılının ilk 6 ayında en çok sırasıyla Almanya, İran, Rusya, Suudi Arabistan, Irak, İngiltere gibi ülkelerden turist çekmiştir. İstanbul ile birlikte ülke turizminde en çok payı alan Antalya, 2017 yılının ilk 6 ayında toplam 3 milyon 385 bin 615 turist sayısına ulaşmıştır. Antalya’ya gelen turistler arasında genellikle ilk sıralarda yer alan Rus turistlerin sayısı, 2016 yılının ilk 6 ayında 33.387 iken 2017 yılının ilk 6 ayında %3857 artış ile 1 milyon 321 bin 52 kişiye ulaşmıştır. Önemli turizm kentlerimizden Muğla’ya gelen turistlerin ülkelerine baktığımızda en çok İngiltere, Rusya, Almanya ve Ukrayna’dan turistlerin geldiğini görmekteyiz. Kruvaziyer turizm açısından ülkemizin önemli destinasyonlarından olan İzmir, turizmde ciddi kayıplar yaşamaktadır. Ege’nin incisi olarak anılan İzmir’e 2012 yılında 286 kruvaziyer seferi gerçekleşmişken 2016’da hiçbir kruvaziyer yani büyük turistik gemi seferi gerçekleşmemiştir.

Türkiye turizm gelirlerinde son yıllarda düşüş görünmektedir. Turizm gelirlerimiz, yabancılar ve vatandaşlarımızdan olmak üzere 2 şekilde toplanmaktadır. En fazla turizm geliri sağlanan yıl olan 2014 yılında, yabancı turistlerden 27 milyar dolar toplamda 34 milyar dolar gelir sağlamışken 2016’da toplamda 22 milyar dolar turizmden gelir elde edilmiştir.

Genel olarak turizmin vaziyeti bu şekilde özetlenebilir. Ülkemiz, turizm açısından büyük potansiyele sahiptir. Turizm gelir ve istihdam yaratıcı etkisi, etkilediği diğer sektörlere katkısı, bölgeler arası kalkınmaya etkisi, ülkeye döviz girdisi sağlaması, işsizlik ve geri kalmışlığı giderebilme gücü ile ülkeler açısından büyük fırsat yaratmaktadır. Türkiye, sahip olduğu eşsiz kültür, çevre, tarih, doğa, sosyal vb. değerleri ile dünyada turizm açısından en önemli ülkeler arasında başı çekmektedir. İnanıyorum ki hak ettiği değere yakışacak bir şekilde gerekli düzenlemeler yapılırsa turizmin o devasa pastasından aslan payını alacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz