Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe
10 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:49
Orhan Samsatlıoğlu
Orhan Samsatlıoğlu orhansamsatlioglu0022@gmail.com Tüm Yazılar

Küfürsüz Hava Sahası

Küfürsüz Hava Sahası

Sayın Cumhurbaşkanımızın da tespitleriyle belirttikleri gibi, ülke genelinde birçok alanda çok güzel hizmet ve hamleler gerçekleştirildiği halde, kültür ve eğitim alanında henüz istenen seviyede olduğumuz söylenemez. Fizikî mekân bakımından ders araç-gereçleri bakımından gayet güzel hizmetler, yatırımlar var. Son günlerdeki yeni müfredat çalışmaları, yerinde ve önemli bir atılım. İnşallah bu hizmetler, öğretmen yetiştirme konusundaki köklü bir reformla taçlandırıldığında, kalite yükselmesi konusundaki umutlarımız da yeniden yeşerecektir.

Genelde henüz istediğimiz noktaya gelmemiş olsak da, eğitimde zaman  zaman gayet güzel çalışmalar da yapılmıyor değil. Ara sıra yazılı ve görsel basından: “İşte eğitim, işte eğitimci!„ dedirten gayet güzel hizmetlere de tanık oluyor ve bunlarla gurur duyuyoruz. Örneğin; bundan önceki bir yazımızda (Dürüstlük Bakkalı)  Aydın-Çeştepe’deki bir okulda kantinci olmadan çalışan bir kantinden bahsederek dürüstlüğün ne demek olduğunu öğrencilerden öğrenmiştik. Şimdi de Edirne–Süloğlu’daki Cumhuriyet Ortaokulunun örnek bir davranışından, “İşte size gerçek eğitim!„  dedirten bir çalışmasından bahsetmek istiyorum: Okul müdiresi, Koruma Derneği, Okul-Aile Birliği, veliler ve öğrenciler el ele vererek örnek bir proje yapıyorlar. Öğrencilerin okulda küfür etmemeleri, argo konuşmamaları için pankartlar hazırlıyorlar. “Burada küfür edilmez. Küfürsüz hava sahası…„ gibi. Bu panoları okulun bütün koridorlarına ve sınıflara asıyorlar. Öğrenciler; okulda bulundukları zaman zarfında her an bu uyarı niteliğindeki güzel mesajları içeren panolarla karşı karşıya… Teneffüslerde kendi aralarında koşup oynadıklarında, gülüp eğlendiklerinde kazara bir küfür veya argo sözcük sar edecek olduklarında, yanındaki arkadaşları tarafından hemen uyarılmakta ve duvarlardaki uyarı panoları hatırlatılmakta. Böylece o yavrumuz da hemen kendisini toplayarak bir çeki düzen vermekte ve konuşmasına dikkat etmekte. Küfür ve hakaretlerin, kavga ve dövüşlerin taa TBMM’ye kadar sıçradığı günümüzde ne kadar güzel bir çalışma değil mi? Bundan daha güzel bir “eğitim„  olabilir mi? İşte size Fizikten, Matematikten, Kimyadan, Biyolojiden ve daha birçok dersten kat kat yüksek, kat kat değerli örnek bir eğitim…

Doğuştan veya sonradan oluşan bazı nedenlerden dolayı birtakım dersleriniz zayıf olabilir. Ortam ve koşullar müsait değildir, çalışmak istemiyor olabilirsiniz, sizden veya dışınızdaki bazı nedenlerden dolayı birtakım derslerdeki notunuz kırıktır. Hiç önemli değil. Azmedip karar verdikten sonra zayıflarınızı düzeltebilirsiniz. Daha da olmazsa, imkânlarınızı zorlayarak kurslar, özel dersler vasıtasıyla bu kırıklarınızı telafi edebilirsiniz. Bütün bunların çaresi var. Ya ahlakınız zayıfsa… Edep ve terbiye bakımından bir sorununuz varsa… Küfürbaz iseniz… İşte o zaman işiniz zor. Çünkü bu zayıflıkları, bu kusurları gideren bir kurs veya özel ders sistemi yok. Bunlar;  öyle kursla, özel dersle telafi edilebilecek şeyler değil. İşte Edirne Süloğlu Ortaokulumuz, bu konuda işini baştan sağlam tutarak gereken önlemleri alıyor ve örnek bir davranışa imza atıyor. Şimdi soruyorum: Bu örnek davranış birçok dersten; yüzlerce, binlerce testten daha önemli değil midir? Elbet önemlidir. Gel de bu öğretmen, öğrenci ve velileri kutlama! Gel de bunların hepsinin ellerinden tek tek öpme!..

Yok, yok… Bunca eleştiriye rağmen, karamsar olmaya, umutsuzluğa düşmeye gerek yok. Neden? Çünkü öz sağlam, kökler sağlam, temel sağlam da ondan… “Dürüstlük Bakkalı„  “Küfürsüz Hava Sahası„ ve benzeri projeler oldukça, umutsuz ve karamsar olmamız için hiçbir sebep yok. Velev ki Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı  PİSA’da  50. veya 72. sırada olsak bile… Edirne-Süloğlu Ortaokulunun güzel öğrencilerini, öğretmenlerini,  yöneticilerini ve velilerini kutluyor, bu güzel çalışmalarının bütün okullarımıza örnek olmasını diliyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz