Köşe Yazıları

Küçük şehirlerin sığınılacak yerleri

Kommagene’den Müziğin Notası ‘mi’ ye ArseMia Kültür ve Sanat Derneği.

Küçük şehirlerin sığınılacak yerleri az olur. Az olduğu için daha bir kıymetli olur sığınılan yerler.

Thomas Carlyle’nin ‘müzik meleklerin dilidir’ cümlesinden ilham alan bir öğretmenin sanatsal etkinliklerle çocuklardan başlayarak bir kente değer katmak adına elini taşın altına koymasıyla ortaya çıkan bir mekan Arsemia Kültür be Sanat Derneği.

Arsemia Kültür ve Sanat Derneği Adıyaman’da yaşayan insanlar için notalarla yeni bir yaşamanın kapısını aralıyor. Haftanın 7 günü sanatseverlere açık olan bu kapı 7’den 70’e her kesime kapısını açık tutuyor.

Arsemia Kültür ve Sanat Derneğinin mekanı şimdilik küçük. 2+1 bürodan oluşuyor. Küçük mekanın içinde gizemli bir sandık gizli. İçerisinde birçok müzik aletinin bulunduğu bu gizemli sandık usta öğreticiler sayesinde notalarla sese dönüştükten sonra açık olan pencereden şehrin cadde ve sokaklarına doğru yol alıyor.

Doğal bir yeteneğe sahip olan insanlar hem kendileri için hem de diğer insanlar için büyük bir şans demektir. Birçoğumuz bu şansın farkında bile değilizdir. Doğal yeteneği ortaya çıkarılmamış kişilerin sayısı oldukça fazladır. Arsemia’nın en büyük amaçlarından biri de farkında olunmayan bu yeteneğin erken yaşta ortaya çıkarılmasını sağlamaktır.

Erken yaşta ortaya çıkarılan doğal yetenek destekelenen eğitim programlarıyla profesyonel bir aşamaya çıkarılabiliniyor. Ve hem kişi hem de toplum bu yetenek sayesinde yaşamına değer katmış oluyor.

Sadece yerel düzeyde değil yurdışı kaynaklı yabancı dil eğitimlerle de kendini geliştirmeye çalışan müzik ögretmeni Erkan Camcı aynı zamanda müzik ile İngilizceyi erken yaşta öğretmeye de çalışıyor.

Arsemia Kültür Merkezi hayatimda benim için özel bir yer teşkil ediyor. İsmin fikri bana ait. Kültür merkezi kurucusu Erkan Camcı ile isim konusunda fikir alışverişinde bulunurken ilin kadim geçmişi ile müziğin evrensel notalarını buluşturmak için Commagene Kralliginin Arsemiası içinde yer alan Mi ile çağrışım yaparak bu isimde karar kıldık.

Nota portresinin 1.araliginın çizgisinde yer alan “mi” notası ile milattan önce 163 yılında Adiyaman merkezli kurululan Commagene Krallığının kadim tarihinde önemli bir yer tutan Arsemia isminde karar kılmamızın bir başka nedeni günümüz ile geçmiş arasında köprü olsun istedik.

“ArseMia” umuyorum ki başta Adıyamanlı sanatseverler olmak üzere tüm Adıyamanlıların kalbini çalacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu