Köşe Yazıları

Körü Körüne Savunmak

Körü Körüne Savunmak

 

Bir gün Hz. Ali’nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe’den, bir Arap, devesiyle Şam’a gelmiş. Şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:

“Ver o dişi deveyi bana!” demiş.

Tartışma büyümüş, Küfe’den gelen adam, “Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir” diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar.

Konu Muaviye’ye yansımış.

Halk meydanda toplanmış… Muaviye, Küfe’den gelenle Şam’da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:

“Bu dişi deve Şamlınındır!”

Sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:

“Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?”

Cemaat hep birlikte bağırmış:

“Şamlınındır!”

Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırmış:

“Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe’ye dönünce gördüklerini Ali’ye anlat ve de ki: ‘Ey Ali, Muaviye’nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!”

***

Esas taassup veya bağnazlık denilen davranışın halk arasındaki yaygın söyleniş şekli “körü körüne savunmak”tır.

Üzerinde düşünmeden, sorgulamadan, muhakeme etmeden bir düşüncenin peşinden gitmek ve onu her hâlükârda savunup ona taraf olmak diye tarif edilen körü körüne savunmanın esas nedeni cehalet olsa da çoğu zaman bir menfaat, bir beklenti veya bir korku nedeniyle takınılan bir tavırdır.

Birini veya birilerini körü körüne savunanlar bir yandan kendi adlarına vebale girerken biryandan da savundukları kişi ve ya kişilerin yaptığı kötülük ve fenalıktan da sorumlu olurlar. Zira vermiş olduğu körü körüne destek, onların zulüm, haksızlık ve fenalık yapmaları için cesaret kaynağı olmuştur.

Buradan hareketle şunu net olarak söyleyebiliriz. İnsanlara haksızlık, zulüm ve fenalık yapanların esas kabahati, onlara bu cesareti veren körüne körüne savunucularındadır ve destekleyicilerindedir.

Bakın etrafınıza, böylesi insanları net olarak göreceksiniz. Gerçi benim söylememe gerek yok, siz önceden böylelerinin farkındasınızdır zaten. Sonra da çevrelerine bakın. Kimlerden nasıl destek aldıklarını gayet net olarak göreceksiniz.

Dikkat edin, böylesi insanlar, cesareti, bazen etrafında kendisini körü körüne savunan ve destekleyen insanlardan alırlar, bazen de kendilerine genelde haksız yere sağlanan mevki, makam veya güçten alırlar.

Dolayısıyla da böylelerinin etrafındaki veya ellerindeki desteği çekmeden onların kötülük veya haksızlığına engel olamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu