Köşe Yazıları

Koronanın Artıları

Koronanın Artıları

 

“Sizin şer bildiklerinizde hayır, hayır bildiklerinizde şer vardır.„

                                                                                               (Bakara suresi: 216. Ayet) 

 

Dünyayı kırıp geçiren Korona salgını, bugüne kadar görülmemiş derecede insan zayiatına neden oldu, oluyor. Salgının insanlara, insanlığa verdiği insan kaybının haddi hesabı yok. Bunun maddî zarar ziyan boyutu, insan kaybının yanında, ne kadar büyük olursa olsun, gene de ikinci planda…

Salgının insanî kaybını, maddî ve manevî boyutunu hem ülkemiz özelinde, hem de dünya genelinde ibret ve dehşetle izliyoruz. Zararlarını gün be gün, an be an yazılı ve görsel basından okuyup izliyoruz. Biz bu yazımızda Koronanın neden olduğu “artı„lara değinmek istiyoruz. “Koronanın faydaları„ demek hem uygun değil, hem de içimizden gelmiyor. Yazımızın hemen başına koyduğumuz ayet-i kerimenin mesajı altında, “Koronanın Artıları„ demek daha uygun olsa gerek. Şimdi geliniz, bu salgın nedeniyle “artı„ olarak değerlendirebileceğimiz değişiklikleri birlikte paylaşalım:

* Aile birliği sağlandı: Sosyal zorunluluklara dayalı haklı gerekçelerle pek görülmeyen “Aile Birliği„ bütün boyutlarıyla sağlanmış oldu. Eşler, birbirleriyle ve çocuklarıyla gereği gibi ilgilenme, paylaşma fırsat ve imkânını buldular.

* Hem beden, hem ruh temizliği arttı: Öncekilerden daha bilinçli ve ciddi bir bedensel temizlik başladı. Dedikodu, gıybet, kıskanma, egoizm, iftira gibi ruhsal hastalıklarda ciddi bir azalma oldu.

* Çevre temizliği had safhaya ulaştı: Zorunlu izolasyonlar, “Evde kal„ma uygulamaları sayesinde cadde ve sokaklar, sahiller, parklar, piknik alanları bomboş kalınca, buna dayalı olarak kendiliğinden ortaya çıkan bir çevre temizliği görüldü.

* Gürültü bitti: Dışarıda insanlar olmayınca, gürültü de olmadı. Saz, bar, pavyon gibi eğlence mekânlarının halkı rahatsız eden gürültüleri kesildi. Taşıt trfiğine dayalı gürültü ortadan kalktı. Arabasının müziğini sonuna kadar açıp çoluk-çocuk, yaşlı-hasta demeden insanları rahatsız eden o saygısızların berbat müzikleri kesildi. (Koronadan sonra da kesilmesi dileğiyle…)

* Kavgalar sona erdi: Sair zamanlarda sık sık izlediğimiz veya okuyarak öğrendiğimiz kavgalar ve cinayetler sona erdi. Bu tıynetteki insanlar, dışarıya çıkamadıkları için kavga edecek, hatta öldürecek birilerini bulamadılar. (İnşallah bundan sonra da bulamazlar!)

* Kumar sona erdi: Kahvehaneler, kumarhaneler kapalı olunca, kumarbazlar da kumar oynayamadılar. Bırakınız defalarca mühürlenip kapatılan mekânların mühürlerini kırıp kumar oynamayı, bırakınız ormanlara çadır kurup kumar oynamaya, kahvehane ve kumarhanelerde bile oynama fırsat ve imkânı bulamadılar. (Temennimiz, Koronadan sonra da aynen devam etmesi…)

* Alkol ve uyuşturucu azaldı: İçki bağımlıları, alkolikler, uyuşturucu tutkunları, stokları bitince, dışarı çıkmadıkları veya çıkamadıkları için bu zararlılara mecburen ara verdiler. (Umarız bu ara vermeler, temelli vazgeçmeye dönüşür.)

* Silah, bıçak, yaralayıcı suç aletleri ortadan kalktı: Basit bir tartışmayla sonlanması gereken ağız dalaşlarının fiili darp ve yaralamalara, hatta cinayetlere dönüşmesi azaldı. Bu meşrep üzere olanlar, bu suç aletlerini bir süreliğine kaldırmak, bir kenara koymak zorunda kaldılar. (Dileriz bir daha da kullanmazlar.)

* Flörtler, cinsel tacizler yok oldu:  Çarşı ve pazarlar, eğlence mekânları, plaj ve sahiller, parklar boş olunca, zaman zaman buralarda rastladığımız ahlak ve edep dışı davranışlar da olmadı. Sapıklar; çocuk, evli barklı demeden kızlarımızı ve kadınlarımızı rahatsız etme edepsizliğine fırsat ve ortam bulamadılar.

* Siyasetçilerin birbirlerine hakaretleri, küfürleri, kavga etmeleri ortadan kalktı. Bizi temsil etme noktasındakilerin birbirlerinin gırtlaklarına sarılıp koltuktan koltuğa uçmaları son buldu. (İnşallah bir daha aynı sahnelerle karşılaşmayız!)

Bunlar; Korona vesilesiyle, pardon nedeniyle tanık olduğumuz artılar. Belki sayılarını, örneklerini artırmak daha da mümkün. Siz, aklınıza gelenleri, tanık olduklarınızı da ekleyin. Daha da artacaktır. Yazımıza, başlarken kullandığımız ayet-i kerime ile son verelim:

“Sizin şer bildiklerinizde hayır, hayır bildiklerinizde şer vardır.„

Herkese sağlık ve mutluluk dileklerimizle.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı