Köşe Yazıları

Kolay Arapça Öğrenme Teknikleri

Kolay Arapça Öğrenme Teknikleri

Arapça kelimeleri, terimleri ve kuralları ezberleme yoluyla öğrenmede zorluk ve bıkkınlık buluyor musun? İhtiyaç halinde ezberlemene rağmen iyi uygulayamadığını düşünüyor musun?

Türkler açısından Arap dili büyük bir öneme sahiptir. İş imkânlarını artırma açısından önemli olduğu gibi, Arap kültürüne, idrakine ve ilmine vakıf olmak isteyenler için de önemlidir.  Bunlardan dolayı Arap dili bu asırda önemli bir yere sahiptir. Fakat bütün bunlar bu dili öğrenmenin yollarının ciddi ve yorucu olması gerektiği anlamına gelmemeli. Tam tersi psikoloji biliminin ortaya çıkardığı deliller eğlenceli yöntemlerle öğrenim gerçekleştiğinde çok daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Eğlenceli yöntemler dile olan sevgini artırmakla beraber aklına yerleşene kadar dili öğrenmede devamlılık ve süreklilik arzusunu artırır.

 

Aşağıda Arap dilini öğrenmek için masrafı az, ancak eğlenceli sekiz yöntem belirtilmiştir:

 

1-Şahsen önemsediğin alanlardan başlayarak öğren

Hobileri ve temayülleri dikkate alarak öğrenme. Arap dilini elde etmek için en kolay ve eğlenceli yöntemlerdir. Örnek olarak “kişi sporu seviyorsa, spor haberlerini takip etme veya gazete okuma işini kendi dili yerine Arapça olarak izlemesi, okuması” verilebilir. Bu bıktırmadan ve eğlenceli bir şekilde Arapça öğrenme işinin aktifleşmesine yardım edecektir. Aynı durum yemek pişirme programları, dini programlar ve kadınlara yönelik eğlence programları için de geçerlidir.

 

2- Arapça Şarkılar dinle ve beraber söyle

Müzik dil öğrenmenin en eğlenceli yöntemlerinden biridir. Müziğin ritmiyle bağlantılı olduğundan kelimelerin söylenişleri, cümlelerin düzenleri akla yerleşmektedir ve etkileyici manalara sahip olması da ezberlenmesini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda müzik bizlere rahatlama ve gevşeme duygusu verdiğinden aklımızın bilgilere daha fazla açık olmasını sağlıyor. Bilindiği gibi dili öğrenmede tekrar önemli esaslardan birisidir. Şarkılarda da kavramlar tekrarlanmaktadır. Şarkıların kelimelerini internetten kelime arayarak bulmak mümkün olduğu gibi şarkıları ve şarkıcıları da bulabildiğimiz gibi youtube da şarkıların videolarını ve sözcüklerini bulabiliriz. Dini sebeplerden dolayı bütün bu şarkılardan rahatsız olan kimseler için de Arap dilinde İslami ezgiler var.

 

3-Sesini kaydet ve dinle

Ses kayıt cihazları kullanabilirsiniz veya ses kayıt özellikli cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Bunu konuşmanızı güçlendirmek ve akıcılığını artırmak için yapmalısınız. Kendi kendinize konuşarak şu an ne yaptığınızı anlatınız ve bu günkü planınızı açıklayınız. Başkaları bunu tuhaf (acayip, garip) karşılasa da buna pratik bir şekilde devam ettiğiniz zaman öğrendiğiniz dili konuşmanız doğallaşacak.

 

4-Gururunu bir kenara bırak

Başkalarından yanlış yaptığın zaman seni düzeltmelerini iste ve bunu sana ihanet olarak görme. Yanlışlarına gülmeyi öğren. Arkadaşlarına veya öğretmenine yazdığın veya konuştuğun terimlerin doğru olup olmadığını sor. Yahut sosyal iletişim sitelerinden insanlara sor. Utanmayı bırak, bil ki utanmak öğrenmenin önünde büyük bir engeldir.

 

5-Romanlar, hikâyeler oku

Bazen önünde okuyacak yüzlerce cümlenin olduğu bir yazıyı okumak zor gelebilir. Hikâyedeki olayların meraklı olması sebebiyle sen bir sonraki cümleye yöneleceksin ve bu sebeple aşamalı (tedrici) olarak zorluklar yok olacaktır. Hikâyedeki istek uyandırma duygusundan dolayı sözcükler, terimler ve birçok cümle okuyucunun zihninde köklü bir şekilde anlamlarıyla beraber yerleşecektir. Google tercümesi gibi sözcükleri doğru bir şekilde seslendiren, ücretsiz sözlüklerden destek alınması da önerilmektedir.

 

6-Sinema, filimler ve dizileri izle

Yine mükemmel bir şekilde öğrenene kadar diyalogların tekrar tekrar dinlenmesi ve taklit edilmeye çalışılması tavsiye ediliyor. Filmin içeriğini kendin ilgine göre tercih et. Komedi, uyarıcı, korku, bilim kurgu, belgesel vb. olabilir. Şahısların yüz ifadeleri ve beden dilleri ortaya çıkmadığı için çizgi filimler tavsiye edilmiyor.

 

7-Sosyal iletişim siteleri

Gündelik bilgilere ek olarak, başka bilgilere ulaşmada karşılıklı tecrübelerden faydalanmanın yanı sıra, internet ve müzik programları bize rahatlama ve gevşeme duyguları veriyor. Bu duygular da aklımızı bilgilerle buluşmaya daha açık bir hale getiriyor. Burada daha geniş bir şekilde tekrar ve seçim imkânları var ki bu da daha üstün bir şekilde dili elde etmeyi ve konuşmayı kolaylaştırıyor.

 

8-Hatıralarını yazdığın bir günlük defteri tut

Gün içerisinde başına gelen her şeyi Arapça olarak yazmaya çalış. Yazılarında imla hataları olmadığından emin olmalısın. Bundan sonra sende yazı üslubuna paralel olarak bir Arap konuşmacıyla konuşma cesareti meydana gelecek ve daha sonra bu gelişecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu