02 Mart 2015 Pazartesi, 09:26
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Kitap ve İnsan

Kitap ve İnsan

 

İlk insan aynı zamanda ilk Peygamber’dir. O da kitapla gelmiş. Dolayısıyla din de, kitap da insanlık tarihi kadar eskidir.

Bütün canlı yaratıklar içinde okuma-yazma kabiliyeti yalnız insana verilmiş. Bu sebeple insanla kitap bütünleşmiş. İnsan okuyarak, düşünerek, dinleyerek bilgisini, kültürünü artırır. Cehalet, bilgisizlik değil, hak ile batılı karıştırmaktır. Öyle ise, insanın ilminden beklediği fazilettir. Dünya zıtlar ve tezatlar alemi olduğundan ilim, iyiye de kötüye de kullanılır. Harf harf ilim yağdı üzerimizden. Kimimiz gül olduk, kimimiz diken.

Ülkeler arasında ahlak farkı olduğu gibi, örf ve adetler de farklıdır. Yazarlar farklı fikir ve düşüncelere sahip olunca, yazılan kitaplar da farklı farklı oluyor. Bu fark kıssa, hikâye ve romanda daha açık görülür. Bu durumda okuyucu kitap seçmek zorundadır. Ne kadar kitap seçerse seçsin, okuduğu kitaplarda pirincin içinden taşı ayıklamalıdır. Böyle bir okuyucu için en iyi arkadaş, en iyi dost yine kitaptır.

Kitabın birçok faydaları yanında bunamayı önlediği de deneyimlerle sabittir. Yaşlanan her insan az çok yalnız kalır. Eğer kitap okuma alışkanlığı varsa yalnız sayılmaz. Okuduğu kitaplar ona yepyeni bir dünya kurar, hayatını renklendirir.

Nasıl ki bir göle nehirler aksa aksa, neticede bir çıkış ararsa…Bir insan da ilimle dolsa dolsa, ya güzel konuşarak veya yazarak bir çıkış bulacaktır. Zaten okumayan bir kimsenin yazması, sulanmayan bitki gibidir, çabuk kurur.

Kalkınmış ülkelerin kütüphaneleri çok fazladır. Hatta pek çok evlerde kütüphane vardır. Bir evde mutfağın olması kadar kütüphanenin olması da elzemdir. Mide nasıl güzel gıodalar isterse, beyin ilim; kalp de inaç ve ibadet ister.

Her kuşun bir yuvası vardır ama hiçbir kuşun kütüphanesi yoktur. O şeref yalnızca insana mahsustur.

İslamiyet beşikten mezara kadar ilim tahsil etmemizi emreder. Yani İlkokul, Ortaokul, Lise, Üniversite bitebilir fakat Müslümanın tahsili ölünceye kadar devam eder. İlim tahsil ederken ölen şehid olur. Bu sebeple bazıları; “Ya Rabbi vefat ettiğimde okuduğum kitap açık, yazdığım yazı yarım kalsın” diye dua eder. Böyle olursa şehidlik ihtimali artar.

Camiler her yaşta insana hitap eden bir okuldur. Eğer cemaat kültürü olursa, imam da kültürünü artırır. Bunun için de her ferdin evinde bir kütüphane bulunmalı. Elbetteki cemaatin de kütüphanesi, konferans salonu olmalı. Zira “Camilerin süslü, cemaatin ilim cihetinden süslü olmaması kıyamet alametlerindendir.” İlim veya bilgi çağından söz ediyorlar, bunlar kitaba dayanır.

Bir kısım devletleri süper güç yapan ilim ve tekniktir. İslam medeniyetinin de üç unsuru vardır; İlim, teknik ve islam ahlakı. Bunların hepsi kitaba istinad eder. Medeniyetlerin mimarı kitaptır.

İnsanların kitap okuyup, okumadığı konuşmasından belli olur. Okumayan insan neyi nasıl anlatacak! Dedikodu ve gıybetin yaygın hal alması okumamaktandır.  Öyleyse pek çok şey satın alan insan kitap da almalıdır. Her evde mutfak gibi kütüphane de olmalıdır. Olmazsa beyin midesi aç kalır, bu da cehalete yol açar. Cehalet de bütün kötülüklerin anasıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz