20 Mayıs 2015 Çarşamba, 09:20
Üzeyir Ergül
Üzeyir Ergül uzeyir-ergul@hotmail.com Tüm Yazılar

Kitap Fuarı’nın Yaşattığı Hayal Kırıklığı ve Cezmi Ersöz…

Kitap Fuarı’nın Yaşattığı Hayal Kırıklığı ve Cezmi Ersöz…

 

“Kitabın Adıyaman Yolculuğu” başlıklı yazımda ilimizdeki kitap fuarı ile ilgili halk nezdinde büyük bir sahiplenmenin olması gerektiğinden bahsetmeye çalışmıştım. Kitap fuarına halkın göstereceği büyük ilgi ve sahiplenmenin bundan sonraki yıllarda da bu tür etkinliklerin düzenlenmesi açısından önemli olduğuna değinmiştim. Yazımın içeriğinde fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere baştan teşekkür etmeyi bir görev bilmiştim.

Fuarın başlayacağı ilk güne denk gelen yazımda halkın “sahiplenememe” korkusundan olacak ki sezgilerimi cümleye dökme gereği hissetmiştim. Gelin görün ki öngörülerimin tam tersi gerçekleşti. Halkın yoğun ilgisi önyargılarımın ne kadar yersiz olduğunu gösterdi.  Teşekkürün büyüğünü Adıyamanlı kitapseverler hak ediyormuş, bir önceki yazım ile bu yazım arasından geçen zaman diliminde doğrunun değişebileceğini bir kez daha anladım.

Fuarın ilimizde açılmasına vesile olanlara gelince, halkın sahiplenmesi karşısında sınıfta kaldılar diyebilirim. 70’e yakın katılımcının beklendiği fuar ile ilgili tam bir hayal kırıklığı yaşandı. Tarafıma hitap eden sadece bir yazar ve yayın evine rastladım. Fuarı gezen kitapseverlerin çoğundan da aynı serzenişi duydum.

Kitabın Adıyaman yolculuğunda organizasyoncu olanlar ne yazık ki halkın seviyesine çıkamadılar. Halkın taleplerine cevap olamadılar. Farklı kesimlerden halkı alanda tutabilecek yayınevi ve yazarları kitapseverlerle buluşturamadılar. Elbette ki bahsettiğim türde bir kitap fuar organizasyonu o kadar kolay değildir. Büyük çaba gerektirir. Kitapseverlerin benim gibi beklenti içinde olması da kitapseverliğin doğasında olsa gerek…

Cezmi ERSÖZ…

Kitap fuarının bana hitap eden yanı Cezmi ERSÖZ oldu diyebilirim. Uzun zamandır tatmadığım söyleşi Kitap Fuarının eksikliklerinin yanında en büyük kazanımım oldu. Edebiyat yüklü sohbet, öykülerine konu olan yaşanmışlıklar ve edebiyata emek veren usta yazarlar…

Söyleşi Eğitim Sen Adıyaman Şubesinin tertiplediği bir programdı. Katılımcıların çoğunluğu öğretmen olmak birlikte farklı kesimlerden kişilerdi. Hepsinin ortak noktası kitap ile içli dışlı olmaları ve Cezmi ERSÖZ okurları olmaları idi. Daha çok sohbet tadında gerçekleşen söyleşi bizler için sıradanlaşan günlerden arınmamıza sebep oldu.

Güncel politik konulara da değinilen söyleşide, yazarları yargılayan hâkimlerin edebiyatın e’sinden anlamadığı üzerine anlatılar ülkemizde edebiyatın zorluklarını anlamamız açısından değerliydi.

Cezmi ERSÖZ ile günümüz söyleşiden sonra çay ocağında da devam etti. 7 Haziran seçimlerinin yoğunluklu olarak konuşulduğu sohbetimiz çayın demi ile daha bir kıvamında oldu. Bugünlerde siyasetin olmadığı sohbetler yoktur sanırım. Önümüzde ki bir ayda yine aynı yoğunlukta konuşuluyor olacak 7 Haziran seçimleri.

7 Haziran seçimlerinden arta kalan kısmında kitap fuarı ve Cezmi ERSÖZ’ ÜN kitaplarının Adıyaman kamuoyu tarafından nasıl karşılık bulduğu üzerine oldu. Cezmi ERSÖZ Adıyamanlı kitapseverlerin kendisine göstermiş olduğu ilgiden ve kitaplarını sahiplenmelerinden oldukça memnun olduğunu dile getiriyordu.

Akşamüzeri Cezmi ERSÖZ ile bir yandan çay yudumlarken diğer yandan sohbet etmek Kitap Fuarının en büyük artısını oldu benim için… Tüm eksikliklerine rağmen kitap fuarını gerçekleştirip ilimizde yapılmasına vesile olanlara teşekkür etmeyi bir borç bilirim…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz