Köşe Yazıları

Kitap Fuarı Üzerine Herkesin Hemfikir Olduğu Konu

Adıyaman Belediyesi tarafından bu yıl Kâhta yolu üzeri fuar ve kongre merkezinde düzenlenecek olan kitap fuarıyla ilgili düşüncelerimi daha fuar başlamadan söyleyeyim.

Şahsım olarak, kitap fuarıyla ilgili düşüncesi alınan görünürdeki 15-20 kişiden biriyim. Perde arkasında daha birçok başka arkadaşın da olduğunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok.

Kitap fuarının düzenleneceği yerin netleşmesiyle birlikte bana ve daha birçok arkadaşımıza gelen ortak şikâyet ya da serzeniş diyelim, kitap fuarının düzenlendiği yerle ilgili. Ki bu arkadaşların tamamının da fuar alanına geleceğinden hiç şüphem yok.

Yer, şehirden uzak. Hepimiz bunda hemfikiriz. Yani fuar alanının çok yerinde olduğunu düşünen bir tek arkadaşımız yok. Şahsen kendim de kitap fuarının ancak çaresizlik durumunda fuar kongre merkezinde düzenlenebileceğini ilk günden bugüne söyleyenlerden biriyim. Fikri sorulan arkadaşlarımızın düşüncelerinin de aynı yönde olduğunu bilmenizi istiyorum. Sonuçta biz karar mercii değiliz. Konuyla ilgili düşüncelerimizi söylemekten öte herhangi bir yetkimiz ya da görevimiz yok.

Adıyaman Belediyesi, başta Başkan Süleyman Kılınç olmak üzere bütün ekibiyle kitap fuarının olabilecek en iyi şekilde düzenlenebilmesi için çok büyük bir gayret sarf ettiler. Dolayısıyla bu işi daha önce birçok kitap fuarı düzenleyen profesyonel bir firmayla gerçekleştirmek istediler. Amaç, hem bugüne kadar Adıyaman’da düzenlenen en büyük kitap fuarının gerçekleşmesi hem de bundan sonra düzenlenecek olan kitap fuarlarına örnek teşkil etmesi yönündeydi.

Söz konusu firma asgari 5000 metrekare kapalı alan şartı koşunca haliyle elde “Fuar Merkezi” dışında bir seçenek de kalmamış oluyor. Fuar merkezi çıkış noktasına göre şehir merkezinden 5 ila 10 km uzaklıkta. Böyle bir mesafe bir başka il için, mesela Malatya, Gaziantep, Diyarbakır için sorun olmayabilir ama Adıyaman için büyük bir sorun.

Sonuçta kitap fuarları, mobilya, konfeksiyon, ayakkabı ya da benzeri başka fuarlara benzemiyor. İnsanların hazır dışarı çıkmışken gezip görebilecekleri bir alana kurulması gerekiyor.

Yerle ilgili birçok arkadaşımızın ve mesaj yazanların ve arayanların ve yolda rastlaştıklarımızın ortak düşüncesi kitap fuarının “Demokrasi Parkı” da düzenlenmesiydi.  Demokrasi Parkının fiziki olarak bu işe ne kadar uygun olduğunu doğrusu bilmiyorum. Fakat Yeni Mahalle’de bulunan Pazar Yeri, AMV’nin zemin katı, Belediye eski su işleri yeri ve eski otogar alanı da kitap fuarının düzenlenebileceği alternatif yerlerden biri olarak gündeme geldi.

Bu alternatif yerlerden her biri çeşitli sebeplerden devre dışı bırakılınca 5000 metrekare kapalı alanı olan tek yer kaldı seçenekler arasında; Adıyaman Fuar ve Kongre Merkezi.

Hani ben orada her gün bedava yemek dağıtılsa bile beklenen katılımın olmayacağını düşünenlerdenim. Ama kitap, yemekten daha önemlidir düşüncesinin daha baskın çıkmasını istemek en büyük temennimiz tabii ki de. Ve yer konusundaki endişemiz belki de sadece bir hüsnükuruntudan ibaret. Şahsım olarak yanılmış olmayı çok isterim gerçekten.

Çünkü ben Adıyaman baz alındığında kitap fuarının yapılmayacağı tek yerin Fuar merkezi olduğunu Ekim/2021 tarihinden bu yana söyleyenlerdenim. Ve bir musibettin bin nasihate yeğ tutulmasını asla istemeyenlerdenim.

Şahsi düşüncem şehir merkezinden uzakta 60 yayıneviyle düzenlenecek kitap fuarı yerine, şehir merkezinde, özellikle de AVM’nin zemin katında 30 aklı başında yayıneviyle kitap fuarı ya da kitap günleri düzenlenmesidir.

İkinci alternatif olarak Yenimahalle’de kurulan ama atıl durumda olan Pazar Yeri’nin bu iş için kalıcı olarak düzenlenmesi ve belirli aralıklarla daha birçok etkinlikte kullanılmasıdır.

Kitap fuarlarının bütün fuarlar içinde en zor olduğunu düşünenlerdenim. Sonuçta alınacak 40-50 TL’lik kitap için zaman ayırıp bir de alınacak kitap kadar masraf etmek kitapseverlerin ve okumanın önemini kavrayanların katlanabilecekleri bir iş olabilir.

Tüm dost ve arkadaşlarımızın ve bütün hemşerilerimizin büyük emekler ve zahmetler sonucunda gerçekleştirilen kitap fuarına katılımı, hem bu işe emek verenlerin emeklerinin boşa gitmemesini sağlayacak hem de fuara katılan yayınevlerinin bir sonraki fuarla ilgili olumlu düşünmelerini sağlayacaktır.

Başta Belediye Başkanımız Sn. Süleyman Kılınç olmak üzere bu işe emek veren ve mesai harcayan tüm ekibine şahsım adına teşekkür ediyorum. Her ne kadar emeklerinin karşılığını alamayacaklarını düşünsem de…

Fuarın düzenlendiği yerin şehirden uzaklığına gelince, bütün uzaklıklar km’lerce ölçülen cinsten olsun. Adıyaman Belediyesi tarafından sekiz gün boyunca her gün saat 00.8 ila akşam 20.00 arası 30 dakikada bir ücretsiz ulaşım imkânı sağlanacaktır. Katılmak isteyenler hem temiz hava almış olur hem de beğenmiş oldukları kitapları almış olurlar inşallah.

Cuma günü değil ama Cumartesi – Pazar günü kitap fuarının harmanı olacaktır diye düşünüyorum. Sonraki yedi güne gelince vaktiniz olursa gelin bol bol sohbet ederiz. Bizim çok zamanımız olacak çünkü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu