Son Dakika
19 Haziran 2018 Salı
13 Mayıs 2015 Çarşamba, 09:21
Üzeyir Ergül
Üzeyir Ergül uzeyir-ergul@hotmail.com Tüm Yazılar

Kitabın Adıyaman Yolculuğu…

Kitabın Adıyaman Yolculuğu…

Kitap okumayı ve kitapla yoldaşlığı seven biri olarak bugün ilimizde başlayacak olan Kitap Fuarı’nın heyecanını birkaç hafta öncesindendir yaşıyorum. Yazımın başında fuarın ilimizde yapılmasını aracı olan ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Yurttaşlarımızdan da kitap fuarına ve katılımcılarına gerekli ilgiyi göstererek, iyi bir ev sahipliği örneği ile önümüzdeki yıllarda da fuara ev sahipliği yapabileceğimizi göstermemiz gerekmektedir.

Adıyaman Kalemizin yan sokağının Sanat Sokağı olarak adlandırılması ve Kitap Fuarı gibi bir etkinliğe ev sahipliği yapması da çehresi bilinçsizce dönüştürülen kalemize itibarını bir nebzede olsa iade etmek olarak görmek gerekiyor. İşlevsel hale getirilecek olan sanat sokağı şehrimizin en gözde yerlerinden biri olacaktır. Ve her kesimden kişileri farklı etkinliklerle kendisine çekecektir.

8 Mart 2015 tarihinde emekçi kadınların sergi ve müzik dinletisi ile kendisini gösteren ve arkasından birkaç sergi ve benzeri etkinliğe ev sahipliği yapan Adıyaman Kalesi girişi ve yan sokakları umuyorum ki önümüzdeki günlerde de birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacaktır.

Kitabın Adıyaman Yolculuğu şiarı ile düzenlenecek olan Kitap Fuarında 70’e yakın yayın evine ve yazarına ev sahipliği yapmanın coşkusu var üzerimizde. İtiraf etmem gerekiyor ki beklemediğim bir şeydi. 8 yıl Adıyaman ilinden uzaktaydım ve gelmek için birçok bahanem vardı. Geldikten sonrada kalmam için bahanelerimin artması gerekiyor. Farklı olan çok şeye ihtiyacımız var. Farkındalığı oluşturacak olan bu tür etkinliklerin sayısının ve çeşidinin artması gerekiyor.

İlimiz çarşısında Mimar Sinan Parkında yazan “çarşı bitti” karalamasını görünceye dek turlayan ilimiz yurttaşları için diğer günlerden farklı 5 gün yaşatacak olan bir etkinlik olması hepimiz için oldukça önemli. Özellikle kitapseverlerin ayağına kadar gelecek olan kitaplar ve yazarları kaçırılmayacak bir fırsata dönüştürülmeli.

Kitabın yolcuğu kalıcı olur. Gelir sizin başköşenizde durur. Elinizi uzattığınızda ulaşabileceğiniz en yakın yoldaşınız olur. Kitap sadıktır arkadaşlıklara. Siz ondan, o sizden sıkılmaz.

Bingöl İl Karlıova İlçesi Kızılçubuk Köyü öğretmenlik mesleğimin ilk başladığı yerdi. Üniversite hayatında bolca kitap okuyan biri olarak birçok yazarı ve romanı atandığım bu köyde okudum. Yalnızlığını kitaplarla kalabalıklaşan biri olarak yeni atanan tüm öğretmenlere kitaplarla arkadaşlık yapmalarını öneriyordum. Gecenin ileriki saatlerinde uykusuna çekilen köy yerinde baş başa kaldığınız en sıcak dostlukla, kitabın kahramanına yoldaşlık ederek bulunduğunuz yerden çok uzaklara gidersiniz. Ve artık yalnız değilsinizdir. Kitaplarla içli dışlı olan kimseler yalnızlığı çoktan geride bırakmışlardır.

Hepimizin ortak noktasıdır kitaplar… Kitabın yolculuğu Adıyaman’da bizlerle… Sahip çıkalım…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz