25 Mayıs 2016 Çarşamba, 08:42
Üzeyir Ergül
Üzeyir Ergül uzeyir-ergul@hotmail.com Tüm Yazılar

Kitabın Adıyaman Yolculuğu-2016

Kitabın Adıyaman Yolculuğu-2016

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen kitap fuarına Adıyamanlıların ilgisi geçmiş yıllara oranla oldukça fazlaydı. Emeği geçenlere baştan teşekkür etmek gerektiği kanısındayım.  Yazının devamında kaybolup gitmeden bunu baştan belirtmeyi doğru buluyorum.

Ortada gerçekten verilmeye çalışılan bir emek varsa, bu emek sonrasında güzel olan şeyleri de ortaya çıkarıyor. Geçen sene yapılan fuar geçiştirmeli olarak duruyordu bu yılki önümüzdeki yıllarda daha güzelinin yapılmak istenmesinin altyapısını oluşturan bir fuar görünümündeydi.

Adıyamanlılar olarak fazla kitap okuyoruz diyemeyiz. Nitekim ilimizde işi sadece kitap satmak olan yerlerden hiçbiri yok. Kitap okuyanların sayısındaki azlıktandır ki bu tür işletmeleri açmaktan girişimciler uzak durmaktalar.

Kitapseverlerin azlığı düzenlenecek olan fuara hangi yayın evlerinin ve yazarlarının katılacağını da etkilemektedir. Nitekim organizasyon görevini üstlenen kişiler daha iyi birini getirmek yerine daha çok tanınan kişi ve yayınevlerini getirmeyi daha gerçekçi bulmaktalar.

Bir kitap okuyucusu olarak aradığımı tam olarak buldum mu diye bir soru yöneltsem kendime, cevabım hayır olur sanırım. Ama yine de kitap fuarının bundan sonraki yıllarda da devam etmesi adına elimden geldikçe kitap almaya çalıştım, arkadaşlarıma da aldırtmaya çalıştım ve fuarın açıldığını ulaşabildiklerime iletmeye çalıştım.

Bardağın dolu taraflarını görmeden yalnızca boş olan tarafı hakkında yazı yazmak pek samimice olmaz sanırım. Öncelikle dolu tarafını görmek ve önümüzdeki yıllardan itibaren daha iyi, daha güzel ve daha coşkulu kitap fuarlarının gerçekleşmesi adına da eksik olan tarafları da belirtmemiz gerekmektedir.  Yapıcı eleştirileri yapmak sorumluluğumuzun gereği yerine getirmemiz gereken görevlerdendir.

Geçmiş yıllarda yapılan iki kitap fuarını da yakından takip eden biriydim. Gerek kitap fuarları başlamadan önce gerekse de bittikten sonra gazetemdeki köşemde yapıcı eleştiriler yazmaya çalışmıştım. Nasıl daha iyi olur konusunda fikirler üretmeye çalışmıştım.

Kitap fuarını heyecanla bekleyenlerdenim. Geçmiş yıllardaki eksikliklere rağmen bu yılda aynı heyecanım devam etti. Billboardlarda tanıtım afişlerinin basılmasını kitapseverler gibi bende bekledim ve sonlara doğru gecikmesini de eleştirdim.

Kitap fuarları farklı kesimden okuyucuları kendisine çekebilirse eğer amacına ulaşmış olur. Geçmiş yıllarda tarafıma hitap eden yazar bir taneydi diyebilirim. Bu yılda aynı şey değişmedi. Tarafıma hitap eden yazar olmasa da geçen yıllara oranla bu yıl farklı kesimlere hitap eden yazarlar ve yayın evleri getirtilmeye çalışılmıştı. Geçmiş yıllarda parmakla gösterebileceğiniz yazar sayısı bir veya ikiyken bu yıl fazlaydı. Adıyamanlılar bu yıl birden çok yazar gördü ve kitaplarını imzalattı diyebiliriz.

Kitap fuarının yeri de önceki yıla oranla daha iyi konumdaydı. Dağınıklık yoktu.  Yayınevlerinin arasında boşluk olmaması bir eksiklikti. Şehrin göbeğinde herkesin rahatlıkla ulaşabildiği fuarın arka kısmı da yazarlarla birebir görüşmek isteyen karşılıklı sıcak ya da soğuk içecek içmek isteyenler için düzenlenmişti.

Evet, fuar önceki yıllardan daha iyiydi umuyorum ki önümüzdeki yıllarda daha da iyi olacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz