Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
12 Haziran 2017 Pazartesi, 07:05
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Kırık Karnenin Telafisi Var…

Kırık Karnenin Telafisi Var…

Bir eğitim öğretim yılını daha geride bıraktık.

Her karne alımı sonrasında uzmanlar velileri uyarır:

Sakın çocuklarınıza kızmayın!

Onları başkaları ile kıyaslamayın!

Onları karnelerindeki notlarından dolayı ödüllendirme veya cezalandırma hususunda dikkatli davranın!

Bu uyarıların ardı arkası kesilmez. Yıllardır bu durum böyle devam ettiğine göre artık kanıksanmış bir doğruluk olarak zihnimizde oturmuş durumda.

Olması gerekenin bu olmadığını/en azından sadece bu olmadığını yıllarca eğitim noktasında maalesef toplum olarak yapabileceklerimizi yapmadığımızdan/yapamadığımızdan eğitim noktasında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.

Ülkenin eğitim girdileri ile diğer çarkların döndüğünü göz önüne aldığımızda toplum olarak bu işin sadece eğitim kurumlarının ve eğitimin kendi sisteminin programlı oluşu yetmiyor. Malum, önümüzde büyük bir tatil olduğu için  işin en önemli sacayaklarından velinin de eğitimde ciddi bir programlama içinde olması gerektiğini hatırlatıyoruz..

Kurumlar ne kadar kendi üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışsalar da gösterdikleri çabaları, diğer sacayağı eksik kaldığından üç ayakla yarışa devam eden yarış atı gibi başarı yolunda sekteye uğrayabiliyor. İstenildiği kadar sıkıntı oluşturan etkenler ortadan kaldırılmaya çabalansın bu çabanın karşılığı diğer ayaklardan da gelmediği zaman, o çabayı harcayan kurumlar da belli bir süreden sonra demoralize olabiliyor.

Tüm eksik imkânlara rağmen eğitimde ve çocuklarımızın sağlıklı gelişiminde başarıya ulaşılabilmesi için ailenin de daima bu döngünün içinde olması gerek. Bunun için: bu işle ilgili olarak genelde tüm kurumların; özelde ise tüm çarkların ilk dişlisi olduğu için eğitim kurumların bir planlama yaparak veli bilinç düzeyini artırmaları gerekmektedir.

 

Bu Planlamanın Kapsamında kurumlarda:

-Kurum Bilgilendirme Toplantıları,

-Çocuk Gelişimi Psikososyal Gelişimi ile İlgili Bilgiler,

-Özel İlgi İsteyen Çocuklara Yaklaşımlar,

-Çocuğa Özgüveni Verecek ve Karakterini Geliştirecek Çalışmalar takip edilmeli ve sayı ile niteliklerinin artımı için eğitim kurumları ile işbirliğine gidilmedir..

Veli, yukarıdaki başlıklar altında bir bilgilendirmeye tabi tutulduğunda ve bu çalışmaların nitelikleri artırıldığında hem il bazındaki başarıda hem de tek tek öğrenci bazlı başarıda bir mesafe kat edilebilir. Başarı sadece akademik başarı olarak hesaplanmamalıdır. Salt akademik bazlı başarı belki üretim gücüne katkı sağlayabilir fakat sağlıklı yarınlar hususunda ciddi eksiklikler barındırır.

Eğitim kurumlarının tek başlarına yapabilecekleri hususunda  sıralananlar içinde en önemli  boyut şu an itibari ile ailedir. Aile, eğitim sürecinin içine aktif katılımla kendi çocuğuna katkı sağlayabilir.

Mesela;

Şartları zorlayarak çocuklara ayrı bir oda ayırabilir,

Oda yoksa mutlaka bulundukları ortamda çocuğun ders çalışmasına engel olabilecek faktörleri asgariye indirebilir. (televizyonu kapatma v.b.)

Belli bir kurumda (özellikle okulunun rehberlik servisinde) çocuğuna yönelik bir ders programı hazırlatıp en azından bunun takibini sağlayabilir.

Okulu ve okulda yapılan ile ilgili çocuğa soru sorup en azından çocuğa değer verdiğini hissettirebilir.

En az iki haftada bir okula gidip çocuğunun durumunu sorup varsa sıkıntıları ile mücadele etmesinde çocuğa yardımcı olabilir.

Yaz dönemi için çocuğun beceri ve sosyalliğini artırıcı faaliyetlere çocuklar yönlendirilebilir.

Evet, çocukların karnelerinde kırık not olabilir. Bu kırık not sadece çocuğun değil tüm eğitim bileşenlerinindir.

Yaz dönemi olumluluğu büyütmek için önemli bir fırsattır. Çocuğumuza akademik başarıdan daha önemli olan şeyi, mutlu ve huzurlu yarınlar için ona değer verdiğimizi hatırlatma zamanıdır. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz