Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma
06 Ağustos 2016 Cumartesi, 08:52
Erdal Çelebi
Erdal Çelebi erdal.clb02@gmail.com Tüm Yazılar

Kiralık Kimlikler

Kiralık Kimlikler

 

Kiralık; şeyin mülkiyet hakkının sahibinde saklı kalması ile beraber kullanım hakkının başkaları tarafından kullanılmasıdır. Kiralık şey; çoğunlukla bir eşya olarak algılanır. Kiralık bu kadar şey arasında bazen  hiç olmaması gereken veya olsa da istisna deyip dikkatte değecek bir şey olmadığını düşünerek kabul ettiğimiz kiralık kimlikler var hayatta.

Kiralık kimlik; kişinin kendi yaşam örgüsünden tutun taa kişinin hayal dünyasına kadar her şeyi kendisinin yaşadığını iddia ederken esasında o hayatı birilerine veya bir kimseye kiralanıp yaşanmasıdır.

Bu insanlar kendisiyle alakalı olan tüm kararlarda birinci dereceden etkilen ama sıfırıncı(hiç) dereceden karar verici, yaşanmayan bir hayat yaşamaktadır. Sanki bir bilgisayar oyunundaki karakter gibi, hayatı sadece komutlarla kaplı ve geleceği kendisine ait olmayan iki dudak arasında saklı.

Boynu  ilmeğe geçirilmiş ve elleri de arkadan bağlı kendisini idam sehpasına çıkarmış celladın olmayan vicdanına teslim etmiş, ömür boyu arafta geçen hiçbir zaman benim diyemeyeceği ama kendisinin yaşadığını iddia ettiği bir hayat yaşar.

Kiralık kimlik, cinsiyet ayırt etmeksizin kullanılmaya müsait olduğu için kullandığım bir kelime. Kiralık kimlikler; yapacakları işleri, yapacakları evlilikleri, ikamet edecekleri yerleri, çocuklarını gönderecekleri okulları vb. bir çok önemli yaşamsal kararları, kimliklerini kiraladıkları kiracılara verir.

İşin ilginç tarafı bu kimlik kiralayıcıları, kiraladıkları kimliği sahibinden daha çok sahiplenmekte. Onu hayatta görmek istediği yere oturmaya çalışır, sanki evini düzenleyen kadın gibi hangi eşyayı nereye koyacağına karar vermek ister ve dünyaya kendi kiraladıkları kimliklerle kendisine göre şekil vermek ister.

Kiralık kimlikler, marjinalleşmiş, radikalize olmuş, yozlaşmaya uğramış, atomize olmuş toplumlarda daha kolay hayat bulur ve yayılır.

Bu kişiliksiz kişiler kendi grupları, kendi hizipleri, kendi sosyolojik tabanları, kendi dini cemaati,  kendi siyasal fikrinin ve tüm bunların liderlerinin istediği hayatı yaşarken yaşadığını nasıl iddia edebilir.

Bugün tüm çıplaklığıyla ortaya çıkan FETÖ’ nün içerisindeki kirli ilişkiler yumağına ve ortaya koydukları eylemlerine bakarsak aslında mesele kiralık kimliklerden sıyrılıp çoktan cinnet safhasına geçmiş.

İnsanlar sırf birini veya bir grubun tümünü memnun etmek için yeri geliyor kendi askerine kumpas kurabiliyor (Ergenekon) , yeri geliyor masum insanlara iftira atabiliyor, yeri geliyor kendi devletini dünyada güç duruma düşürmek için Mit tırlarını dünyaya ifşa ettiriyor, yeri geliyor ordu da kümelenerek başta ordunun kendisine sonra da milli iradenin kendisine yapılmak istenen bir darbeye girişiyor vb. daha bir çok olay bu halin cinnete dönüşmüşlüğünün somut delilidir.

Kiralık kimlikler, sadece bu tip terör odaklarının  değil aynı zamanda PKK, IŞİD, El Nusra vb. gibi bir çok yıkıcı faaliyete girişmiş örgütte ve dini yaşama adına kümelenmiş Cemaatlerin, Tarikatların bir çoğunda da ne yazık ki mevcut.

Demek ki; sorgulamaya başladığınız  yerde sorgulanıyorsanız, durduğunuz yeri ve fikir birliğiniz olanları sorgulamanın zamanı gelmiştir.

…kendisinin yaşadığı hayatın aktörü olmaya aday olmalı…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: