Köşe Yazıları

Kente Uluslararası Bir Marka Kazandırmak

İki genç girişimci Osman Özdemir ile Mehmet Karahan.

Uluslararası markaya sahip beş yıldızlı Park Dedeman Adıyaman Oteli’ni şehrimize kazandıran iki genç girişimci.

İkili geçmiş deneyimlerinden almış oldukları güç ile geleceğe dönük hedeflerini daha yükseğe taşımış ve büyük bir risk alarak ilin ekonomik ve turizm açısından kalkınabilmesi için ellerini taşın altına koymuşlar.

Yolları açık olsun.

Emekleri en güzel şekilde taçlansın.

Banu Dedeman, Dedeman Turizm Yatırımları A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı. Yılların birikimiyle bugünlere getirdikleri uluslararası marka tescili Dedeman otel zincirleriyle ile hizmet vermekte; gerek ülke ekonomisine gerekse de ülke turizmine katkısı büyük; bir iş kadını.

Osman Özdemir ve Mehmet Karahan’ı Banu Dedeman’la bir araya getiren neden ise Dedeman Park Adıyaman otelinin ilimizde açılmış olması.

Mezopotamyanın kadim şehirlerinden biri olan Adıyaman’da böylesi büyük bir yatırımla bu girişimcileri buluşturan ana etken ise “kentle birlikte kazanma” isteği.

Girişimde bulundukları sektör bireysel kazanmadan öte farklı birçok bileşeni içerisinde bulundurması sebebiyle çok taraflı kazananın olduğu bir alan.

Gelinen zaman dilimi, gelişen teknoloji ve küreselleşen dünyada oteller büyük bir önem sahip.

Düğünler, eğlence aktiviteleri, iş toplantıları, spor müsabakaları, kongreler, özel gün yemekleri, tanıtım toplantıları… Oteller yalnızca gece konaklama yerleri olarak hizmet vermemekte, gelinen aşamada birçok alanda insanlara hizmet sunmaktadırlar.

Sayısı hızla artan oteller konforlu ve daha kaliteli hizmeti vermek adına birbirleri ile rekabet halindedirler. Adıyaman’da bu noktada büyük bir boşluk bulunmaktaydı. Osman Özdemir ve Mehmet Karahan bu boşluğu iddialı bir şekilde doldurmayı hedeflemektedirler.

Park Dedeman Adıyaman’da modern ve konforlu odalarıyla iş ve gezi amaçlı seyehat eden misafirlerin rahatı için neredeyse her şey düşünülmüş.

Osman Özdemir ve Mehmet Karahan üzerlerine düşeni yaptılar. Umuyoruz ki bu tür otellerin sayısı artar ve hem Adıyamanlılar hem de Adıyaman dışından ilimize gelen misafirler bu hizmetlerden en iyi şekilde faydalanırlar.

İki girişimci üzerlerine düşeni yaptı şimdi sıra yıllardır ilin tanıtımı noktasında üzerlerine düşeni yapmayan ya da yapamayan kamu ve özel sektör temsilcilerinde.

Adıyaman yatırım ve turizm için oldukça elverişli ve bakir bir kent. Ancak kıymeti bilinmeyen ve gün yüzüne ççıkarılmayan ya da hizmete sunulmayan tarihi ve doğal güzellikleri halen keşfedilmeyi beklemekte.

Hiç bir şey yapmadan yatırımcıların ve turistlerin ilimize gelmesini beklemek geçmiş yıllarda nasıl işe yaramamışsa bugün de yarın da yaramayacaktır. Radikal girişim ve düzenlemelerle bu açığı ortadan kaldırmak zorundayız. Bunları yaptığımız zaman iyi bir tanıtımla meyvesini de en kıza zamanda toplayacağımızdan emin olabiliriz.

Otelin açılışı kamu ve özel sektör temsilcileri başta olmak üzere birçok kişiyi bir araya getirdi. Güzel bir tanıtım programı oldu. Şehrin yabancısı olduğu birçok yenilik vardı tanıtım programında. Her şey çok iyi düşünülmüştü.

Güzel yanı çok fazla olan bu programın kanımca en büyük eksikliği kadın sayısının çok az olmasıydı. Gerek kamu sekötründe gereksede özel sektörde kadın temsiliyetinin az olması ile alakalı bir durum bu. Banu Dedeman bir iş kadını ama ne yazık ki Adıyaman’da onu karşılayacak, dinleyecek, ona alkış tutacak kadınlar o gün o programda azınlıktaydı. Hatta yok denecek kadar azdı. Radikal değişime bence ilk bu alandan başlanmalı. Adıyaman’a artık kadın eli değmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu