Köşe Yazıları

KENDİMİZİ TANIYOR MUYUZ?

KENDİMİZİ TANIYOR MUYUZ?

Kendimizde nasıl farkındalık oluşturabiliriz?

İnsan varlığı nereden okumaya başlar?

Veya insan hayatı hangi değer ve anlam üzerinden inşa eder?

İnsanın değer arayışı aslında kendisini arayışın ilk adımıdır beklide. Kendisini varoluş karşısında hangi değer parametreleri üzerinden konumlandırdığı, o kişinin dünya üzerindeki var oluş-duruş konumunu verecektir bizlere.

Hayata değer ve anlam katan bir konumlandırmadır bu.

İnsanın varlık içindeki kategorisini seçtiği, diğerlerinden kendisini farklılaştırdığı ve buradan hareketle kendi kişilik, inanç ve değerleriyle farklılaştığı değerli ve kıymetli bir süreç.

Bu bitip tükenmeyen bir arayış ve varoluşsal bir çabanın tatlı hazzı olsa gerek. Tatlı çünkü, kişinin kendisini fark etmesi, kendisini bulması,  her bulduğu şeye kendinden bir şey katması ve bulduğu şeyde kendinden bir yeni şeyler bulması, kişiyi hayata karşı lezzet duygularıyla donatır ve anlam patlamalarına sebep olur da o yüzden.

Ancak bu arayış lezzetli olduğu kadar da zor ve çetindir de. Hayatın bitip tükenmeyen sorunlar ve dertler yumağında insanın bir dahlinin olduğunu fark etmesi, bu süreçte direkt veya dolaylı katkısının olması, bu arayışı bir o kadar da zor hale getirir.

Varlık karşısında kişinin kendisini konumlandırdığı yer; dünyaya, ötelere, hayata, tabiata, insanlığa ve netice itibariyle kendisine belirlediği pozisyonla çok ilintilidir. Hayatı anlamlandırma çabasına nereden başladığının farkında olan kişi için, artık hiç bir şey eskisi gibi görülmeyecektir.

Varlık karşısında kendini bilen bir benlik, buradan hareketle her şeyi yeniden yorumlayacak ve her şeyi Adem (As) gibi yeniden isimlendirecek ve tanımlayacaktır. Bu insanı farklı merhalelerden geçiren ve bu süreçte insanı mayalandırıp kendisinde pişiren ve olgunlaştıran bir süreçtir. Çok ağır ve dikkatli sürdürülmesi gereken bir süreç. Yol da kalmanın veya yolu hakikat sanmanın hayaline kaptırılabilecek bir süreç.

İnsanın şu soruları sorması beklenmez mi?

Ben kimim?

Neden varım?

Varlığımın anlamını arıyor muyum?

Beni var edenin muradına uygun yaşıyor muyum?

İşte asıl cevaplanması gereken sorular bunlar olmalı. İnsanın dünya üzerinde aradığı var oluşsal çabaya, önce kendi sonsuz iç dünyasından başlaması gerekmez mi? Kendi var oluş sebebini ve illetini bilen bir benliğe, hayatı anlamlandırma ve amaçlandırma o kadar da zor olmasa gerek.

Ancak burada yapılan temel hata. Kişinin kendisini bir birey, kişi, benlik kul veya varlık olarak kendi içinde ve Rabbi karşısında tanımlayamaması veya böyle bir arayışının ve amacının olmamasıdır.

Kendini bilemeyen birisinin, hayatı anlamlandırmaya çalışması bunu da dünya metası, malı mülkü, statüko ve eşya ile ilişkilendirilmesi; bu karanlık gölgelerin altında insanın, çıplak (saf-ari) amacını unutmasından kaynaklanıyor olmasını unutmasındandır.

Ne güzel demiş arif; kendini bilen Rabbini bilir, Rabbini bilen hayattan lezzet alır…(Hadis olmasa gerek bu söz)

Hayatı nereden inşa etmeliyiz?

El cevap: cevap sizin…siz cevaptasınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu