Köşe Yazıları

Kendi evinde, kendi işini yap

Editör’den…

 

Kendi evinde, kendi işini yap

 

Kendi evinde, eşiyle, çocuğuyla ve ev işleriyle uğraşırken “iş kadını” olmak artık çok kolay. Çeşitli el işleriyle, yemek veya başka ürünleri yapıp, pazarlama niyetinde olan kadınlara mikrokredi kolaylığı sürüyor.

Dar gelirli olan ailelerin umudu da sayılabilecek bu kredide faiz yok, kefalet yok. Taksitler de çok komik bir oranda, ödeme imkanı sunacak bir halde…

Bütün bunları ve detayları gazetemizin manşetinde okuma imkanı bulacaksınız ama bizim bu köşeye konu etmemizde başka bir tavsiyemiz olacak.

Kadınlar, el işine yatkınlar.

Hem yöresel yemekte hem de yöresel ürünlerde Adıyamanlı kadınların eline su dökecek yok gibi.

Ancak, bu maharet pazarlama konusunda hep kısır kaldı, bir türlü ya başlanmadı ya da başlananlar pazarlanmadığı için akamete uğradı.

Adıyaman ürünlerini daha şık bir şekilde pazarlamak, yemeklerini daha leziz şekilde sunacak mekanlar hazırlanırsa, kadınların işi çok daha kolay olacak.

Ve tabii ki Adıyaman’ın tarihi ve turistik yer ve eserlerini hediyelik olarak yapmak, bir başka çifte kazanımdır.

Bu şekilde hem turizmden kazanacağız hem de ailelerimize ek gelir imkanı sunulmuş olacak.

Mikrokrediler çok güzel ama o ürünleri pazarlayacak mekanlar oluşturmadıktan sonra, çarçur edilen veya amacına ulaşmayan, geri dönüşü olmayan ödemeler olarak gelip geçer.

Bu konuda Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesi ile ilçelerde kaymakamlık ve belediyelere çok iş düşüyor. Belki de STK’lara…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu