Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma
19 Haziran 2017 Pazartesi, 10:04
Mahmut Tekin
Mahmut Tekin mahmuttekin02@hotmail.com Tüm Yazılar

Kamu Hastaneleri Birliği!

Kamu Hastaneleri Birliği!

 

Ramazandan bir gün önce, benimde davet edildiğim kahvaltılı basın toplantısın da; Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Erdoğan Öz 2015 ve 2016 yıllarına ait çalışmalarını değerlendirirken, 2017 yılında da gelinen nokta ile yapılacak hizmetleri basın mensuplarıyla paylaşmıştı.

Sayın Dr. Erdoğan Öz, zaman-zaman bu tür açıklamalarda bulunarak başarılı çalışmaları yanında, bir takım eksikleri de kimseden çekinmeden açık ve net şekilde kamuoyuyla paylaşır!

Genel Sekreter Öz’ün bu açıklamalarının üzerinden çokta bir zaman geçmeden, Başhekim Yrd. Doç. Dr. Fatih Doğan’da hemen bir açıklamada bulundu!

Neden icap etti… Sayın Öz’ün açıklamaları yeterli görülmedi mi… Yoksa orta da bende varım mı? Var? Bir türlü anlam verilemedi!

Sayın Dr. Erdoğan Öz’ü tanırım. Sağlıkçı çevrem de, çalışkan, iyi niyetli, bilgi ve tecrübeyle donanımlı, bir şeyler yapma gayreti içerisin de olduğu belirtir.

Her iki açıklamaya da bakıldığında, günde 12 bin hastaya hizmet verildiği, bunun 6 bini Adıyaman’da, 3 bini Kâhta’da 3 bini de diğer hastanelerde!

Anlaşıldığına göre, bu sayılara Aile Hekimlerinin ve Özel Hastanelerin hizmet verdiği hasta sayısı dâhil değil!

Biraz konumuzun dışına çıkacağız ancak, şunu da belirtmekte yarar var!

Bu tabloya bakılınca, Adıyaman’da ki hasta sayısı ile Türkiye gerçeklerini görmemek mümkün değil!

Demek ki; Devletin bir takım koruyucu tedbirleri yeterli olmuyor! Günden-güne sağlığımız bozuluyor! Sağlık politikamızın toplumumuzu getirdiği nokta endişe verici!

Adıyaman hasta… Türkiye hasta!

Esas konumuza gelince, Sayın Öz Genel Sekreterliğimiz Türkiye’nin en başarılı Genel Sekreterliği, bir numarayız deyip işin içinden çıkmış!

Basın mensupları arkadaşlarım, her halde sormamış! Bu bir numara değerlendirmesi neye göre yapılmış… Kıstas ne… Bir numara olduğumuzu hangi bağımsız kuruluşlar tespit etmiş? Bu günlerce sıra beklemeler, poliklinikler önünde ki hasta yığılmaları, tahlil ve bir takım çekimlerde ki bu gün git, bilmem kaç gün sonra gel lafları, bu konuda ki şikâyetler basına yansıyan yanlış-yalan şeyler mi?

Ayrıca bakınca, aşağıda ki konu sevindirici!

Dışarıya acil ve poliklinik sevk sayılarında önemli oranda düşüş sağlanmış! Vatandaşın, tedirgin, endişeli, moral bozukluğu içerisinde bulunması yanında, ekonomik yönden yıpranmaması açısından, bu sevkler de düşüş sağlanması çok önemli ve aynı zamanda memnuniyet verici!

Sayın Dr. Öz ve Dr. Doğan’ın açıklamalarında, 24 farklı ülkeden ve çevre iller başta olmak üzere, Türkiye’nin hemen her ilinden birçok hasta tedavi amacı ile hastanemize başvurmuş denilmişken, bu hasta sayısının 18 bin olduğu belirtilmiş!

Bunu da, doktorlarımızın başarısı yanında Adıyaman ekonomisi açısından önemli ve sevindirici bir haber olarak kabullenmemiz gerekir!

Ancak, bu talepler hangi branşlar da yoğunlaşmış? Kim bu başarılı doktorlarımız? Örneğin, Malatya karaciğer, Antalya böbrek nakillerinde marka olmuş! Adıyaman’a olan bu taleplerin nedenleri-niçinleri açıklanmamış! Varsa iddialı ve başarılı bir dalımız bunun tanıtımı bugüne kadar neden yüksek sesle  bir takım kesimlerle paylaşılmamış!

Başhekim Sayın Doğan’ın açıklamalarında, klinik şefliklerinin oluşturulması, yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle hastanede 24 saat hemen her branşta Uz. Doktor nöbeti tutulmakta, acil serviste saat 24 de kadar her branşta acil tıp uzmanları hizmet vermekte, ilimizde eksikliği his edilen birçok dalda son 3 ay içerisinde 24 uzman hekimin göreve başladığı belirtilmekte. Sayın Doğan, Türkiye’de ki en sessiz MR cihazlarından biride bizde! Birçok ilde bulunmayan 64 kesitli tomografi cihazı da bizde diyor!

Kısacası her iki açıklamaya bakılınca, tablo çok güzel, sevindirici, önemli bir sıkıntı yok! Önümüzde ki günlerde yapılacak bir takım iyileştirmelerle hizmet kalitesi daha da artacak!

Ancak, bu vatandaşların şikâyetleri de dikkate alınarak titizlikle üzerinde durulup çözüme kavuşturulması için hızlı adımların atılması gerekir!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz