Köşe Yazıları

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME

KALP  VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME

Dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de kronik hastalıklar içerisinde kalp ve damar hastalıkları tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kalp ve damar hastalıkları ile ilgili risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, genetik ve etnik etkenler “değiştirilemez etkenler” grubuna girerken, sigara ve diğer tütün ürünleri, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sedanter yaşam, şişmanlık, kan yağlarının yüksekliği, kan basıncı yüksekliği ve kan şekeri yüksekliği “düzeltilebilir risk faktörleri” grubunda yer almaktadır.

Kalp damar hastalıkları; sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliğiyle önlenebilen veya oluştuktan sonra tıbbi tedavi, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle iyileştirilebilen bir sağlık sorunudur.

Kalp hastalıkları oluşumu kan kolesterol düzeyi ile ilişkilidir. Kan kolesterol düzeyi yükseldikçe kalp damar hastalıkları oluşumu da artmaktadır. Öncelikle kolesterol nedir, iyi huylu kolesterolü artırmak ve kötü huylu kolesterolü azaltmak için neler yapabiliriz bunlara değinelim.

KOLESTEROL

Tüm hücrelerde bulunan yağ benzeri maddelerdir. Kolesterol bitkisel kaynaklı besinlerde bulunmaz sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Tereyağ, sakatatlar, yumurta önemli kolesterol kaynaklarındandır.

HDL (İYİ HUYLU KOLESTEROL)

HDL kolesterolü kandan ve arter duvarlarından alır, karaciğere taşınmasını sağlayarak yok olmasına yardımcı olur. Bu sayede kolesterolün damarlarda birikmesini engeller. HDL yani iyi huylu kolesterol erkekler için 40 mg/dl üzerinde, kadınlar için 50 mg/dl üzerinde olması gerekmektedir. İyi huylu kolesterolünüzü artırmak için fiziksel aktivitenizi artırmanız önemli bir etkendir.

LDL (KÖTÜ HUYLU KOLESTEROL)Gozde-Demirel

LDL kolesterolü kolesterolün damarlarda birikmesine yol açarak damar tıkanıklığına sebep olur. LDL yani kötü huylu kolesterol erkek ve kadınlar için 130 mg/dl altında olması gerekmektedir. Kötü huylu kolesterolünüzü, azaltmak için diyetteki yağ miktarınızı azaltmanız, doymuş yağlar yerine doymamış yağları tüketmeniz gerekmektedir.

DAHA SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN ÖNERİLER

Yapılan araştırmalarda basit karbonhidrat tüketiminin (şeker ve şekerli besinler, bal, pekmez vb) bireylerde kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden basit karbonhidrat yerine kompleks karbonhidrat (kuru baklagiller, meyve, sebze, tahıllar) tüketin. Yine yapılan başka bir araştırmada ise düşük karbonhidrat tüketimi olan bireylerde kolesterolün arttığı gözlemlenmiştir.

Yemeklerinizde yağı mutlaka azaltın. Doymuş yağlar (tereyağ, içyağ, kuyruk yağı) yerine Doymamış yağlar ( zeytinyağı, fındıkyağı) tercih edin. Etin ve tavuğun yağlı kısımlarını, yağda kızartılmış besinleri (et, sebze, hamur kızartmaları), yağlı besinleri (kaymak, krema, mayonez, çikolata, pasta) tüketmeyin.

Posa kaynağı olan sebze, meyve, kuru baklagil tüketiminizi artırın. Diyet posası barsakta safra tuzlarını bağlayarak geri emilimini engeller ve kolesterol yapımını azaltır. Haftada 2-3 gün kuru baklagil ve her gün sebze, meyve tüketin.

Aşırı vücut yağı kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Vücut ağırlığınız fazlaysa ideal kilonuza ulaşarak fazla olan ağırlığınızdan kurtulun.

Siyah çay ve kahve fazla tüketildiğinde aritmiye neden olabilmektedir bu yüzden tüketiminizi azaltın.

Haftada 2-3 kez balık tüketin. Damar içi tıkanıkların azalmasında etkindir ve doğal direnç oluşturup kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Fiziksel aktivitenizi artırın. Bu sayede iyi huylu kolesterolünüz yükselecek, kan kolesterol düzeyiniz normal düzeylerde olacaktır.

Sigara ve alkolden uzak durun!

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim…

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu