Köşe Yazıları

Kahta’ya Miras Bırakan Selami’ler

Mahmut Arslan

Konuk Yazar

Kahta ilçemiz zengin tarihi, kültürel ve doğal değerlere sahip..

Dünya çapında kabul gören, UNESCO tarafından Dünya insanlık kültür mirası olarak kabul edilen Antik çağın en değerli Kommagene uygarlığı tarafından miras olarak bırakılmış Nemrut Dağı Anıtsal alanı var.. Arsameia, Eski Kahta kalesi, Cendere köprüsü ve karakuş Kraliçeler Anıt mezarı ilçemizde.. GAP Turizminin ana teması bunlar..

Sahip olduğumuz tarihi kültürel doğal değerlerimizin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması, korunması, iyileştirilmesi amaçları ile

1993 yılında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun ilk ve tek Uluslararası Festivali olarak Uluslararası Kahta Kommagene Festivali 19 gün gibi kısa bir sürede organize edildi ve Turizm Kültür literatüründe yerini aldı..

Göreve geldiğimde Kahta kaymakamımız sayın Selami Uzun idi..

Kararlılığı, taviz vermemezliği ve Kahta, bütün siyasi parti, STK, ve kurum amirleri ile muhtarları, basını katarak Festivali gerçekleştirdi..

Uluslararası Kahta Kommagene Festivali ni Miras bıraktı.. Bütün Turizm yayınlarında yerini aldı..

Yıl 2022 Selami Korkutata kahta kaymakamı, sahip olduğumuz değerleri günün koşullarına uygun şekilde ve geniş kapsamlı ulusal ve uluslararası katılımla ; yerel, ulusal ve uluslararası sanatsal, kültürel etkinlikler sergileyerek halkın ve dünya kamuoyunun ilgi/takdirini kazandı..

Selami Korkutata da Kahta’mıza artık her yıl tekrarlanması kaçınılmaz bir MİRAS bıraktı…

Selami Uzun ve Selami Korkutata Kahta’mıza farkında olarak veya olmayarak gerçekten yıllar boyu sürecek Miras bıraktılar..

Elbette Kahta’mızda görev yapmış bütün kaymakamlarımızın çok değerli katkıları oldu, çoğunluğu vali olarak Adıyaman ilimize atandı..

Ancak Selami Uzun un imza attığı Uluslararası Kahta Kommagene Festivali ve Selami Korkutata’nın başlattı , sanatsal, kültürel etkinlikler tarihe geçmiştir.

Kahta da görevi devralacak, Belediye Başkanları, STK temsilcileri, Mülki amirleri ve en önemlisi Kahta halkının Miras bırakılanlara Sahip çıkmasını temenni ediyorum

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu