Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe
13 Temmuz 2015 Pazartesi, 09:06
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Kadir Gecesinin Fazilet Ve Bereketi

 

Kadir Gecesinin Fazilet Ve Bereketi

Leyle-i Kadir’in değeri pek yüksektir. Allah’ın kelamının bu gecede inmesiyle kıymeti bir kat daha artmıştır.

“Gerçek biz onu Kadir gecesi’nde inzal ettik. Kadir gecesinin fazl-u şerefini sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Onda melekler ve ruh, Rablerinin izniyle, her bir iş için iner de iner. ( o gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır( Kadir suresi. 1-5)

Dünyanın bütün karanlık bölgelerini Kur’an ve İslâm meşalesi aydınlatacaktır. Bu meşaleden mahrum olan insanlığı aydınlatacak başka bir meşale yoktur.

İnançsızlık buzları bu meşale ile eriyecek, madde putu bu maşale ile kırılacak, cehalet karanlığı bu meşale ile aydınlanacak., ölmüş olan ruhlar bu meşale ile hayat bulacaktır. Bu meşale ile dünyanın her tarafı aydınlanacaktır. Küfür yobazları engellemeye çalışsalar da…

Asırlar önce doğmuş olan o muhteşem güneş, insanlığı aydınlatmaya devam edecektir. Bütün haşmetiyle, dünyanın dört bir yanını aydınlatmaya devam ediyor. Yarasa tabiatlılar rahatsız olsalar da.

O halde bizim için gönderilen Kur’an güneşinden azami derecede yararlanmaya çalışalım. Yüce Yaratıcımızın rızasına, Kâinatın efendisinin (s.a.s) şefaatine nail olmak şaşmaz hedefimiz olmalı.

Sabahlara kadar ibadet etmesinden dolayı ayakları şişen Kâinatın Efendisi (s.a.s)’i düşünelim. Muhteşem mabedlerle süsleyerek bize bu cennet yurdu emanet eden kahraman ecdadımızı düşünelim. Uyuşukluğu atalım, fitne ve fesat odaklarına aldanmayalım., atalet ve kasavetten vazgeçelim. Silkinelim, kendimize gelelim. Bu ihtişamlı gecelerden istifade ile gönül lambalarımızı yakalım. Bu müstesna geceleri bir ganimet bilelim.

Kur’an güneşinin bütün haşmetiyle doğduğu, rahmet deryasının taştığı bu mübarek geceye niçin Kadir denmiştir?

Yüksek kıymeti hâiz olan bu geceye birkaç sebepten dolayı Kadir denmiştir.

Kur’an-ı Kerim topluca Levhi mahfuzdan dünya semasına bu gecede inmiştir. Bu gecede yapılan ibadet sâir gecelerde yapılan bin ay ibadetten hayırlıdır. Gelecek seneye kadar cereyan edecek her şey hakkındaki Allah’ın ezeli kaza ve takdiri bu gecede infaz ve bu gece meleklere izhar ve tebliğ olunur.

Bu gece böyle müstesna bir kıymet ve fazileti haiz olmasından dolayı müstakil bir sure-i şerife ile şanı yüceltilmiştir.

KADİR; hüküm anlamında olduğundan hüküm gecesi demektir. Duhan suresinde açıklandığına göre; Takdir-i İlâhi’de hüküm verilmiş muhkem emirlerin fark edildiği, ayırt olunduğu mübarek gece demektir.

Leyle-i Kadir, leyle-i takdir demek olduğundan eşyanın, işlerin ve hükümlerin miktarı ve vakitleri ezelde takdir olunmuşsa da, bu gecede o hüküm ve takdirin izhar ve infazı ile hüküm ve kaza olunur.

Bin sene zarfındaki eceller ve rızıklar gibi işlerin kazası diye takyid ederek tarif etmek , bazı rivayetlere göre  kabul edilse de (Küllü emrin hakim) den anlaşılan yalnız bin sene ile kayıtlı olmayıp bir çok senelere, asırlara ve devirlere şamil olan önemli ve muazzam emirlerdir.

KADİR; bizim de kadir ve haysiyet tabir ettiğimiz gibi şeref ve azamet anlamınadır ki, azamet ve şeref gecesi demektir. Çünkü “Bin aydan daha hayırlıdır” denilmiştir. Bu geceyi hakkıyla değerlendirmeyi, mağfiret ve feyzinden yararlanmayı Mevla cümlemize nasip eylesin.

İslâm güneşinin, Kur’an meşalesinin cihanı aydınlatmaya başladığı mübarek Kadir gecesi yüce dinimizin en ihtişamlı ve şerefli gecelerindendir. Bu gece kalbini Kur’an feyziyle aydınlatan, alnını secde nuruyla parlatan Müslümanlar için af ve mağfiret gecesidir.

Bu gece, ibadet ve niyazla ihya eden müminler için bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece Kur’an feyzinin imanlı kalplere ilkbaharın bereketli yağmurları gibi döküldüğü kalplerde mâna baharının geliştiği bir gecedir.

Bu gece, bir sınır ve miktar ile tayine sınırlanamayacak kadar çok hayırlıdır. Faziletinin anlatılması için asgari olarak bin adedinin ölçü gösterilmesi tahsis için değil, çokluğu ifade içindir. Bu sayı faziletinin çokluğundan kinayedir.

Bu gecenin İslâm ümmetinin dirilişine ve yeryüzünde akan kanların, gözyaşlarının dinmesine vesile olmasını yüce Yaratıcıdan niyaz ederim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz