Anasayfa / Köşe Yazıları / Kabızlığın Beslenme İle Olan İlişkisi

Yazar Gözde Demirel

Kabızlığın Beslenme İle Olan İlişkisi

Kabızlığın Beslenme İle Olan İlişkisi

 

Konstipasyon dediğimiz ‘Kabızlık’ çeşitli nedenleri olabilen bir rahatsızlıktır ve birçok hastalığında belirtileri arasındadır. Günümüzde çok sık görülen rahatsızlıklardan biri olan kabızlık Beslenme ile ilişkilidir.

Başlıca nedenleri arasında; yetersiz posa tüketimi ve sıvı alımı, fiziksel aktivite azlığı, ince ve kalın bağırsak hastalıkları (bağırsak tembelliği, tıkanıklığı..), troid rahatsızlığı, hormon bozukluğu, gebelik, yaşlılık, uzun süre uygulanan yağsız diyetler yer almaktadır.

Kabızlık tedavisinde beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızı değiştirmeniz belirtilerin şiddetini azaltmak, tekrarlanmasını önlemek için size fayda sağlayacaktır.

 

Sıvı Alımı Önemli

SU tüketimini artırın. Su, sadece vücudunuz için gerekli mineralleri sağlamakla kalmaz bağırsakların çalışması ve dışkının yumuşaması için gereken sıvıyı da sağlar. Vücut suyunun %10 gibi bir oranda azalması kabızlığa yol açmak için yeterlidir. Bu nedenle sıvı alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Posadan Zengin Besinler Tüketin

Kurubaklagiller, meyve, sebze ve tam tahıllar posadan zengin besinlerdir. Sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlayan bu besinlerin diyetinizde yer almasına özen gösterin. Posa miktarını artırmak için beyaz ekmek yerine tam tahıl ürünleri, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketin. Meyveleri kabuğunu soymadan tüketmeye özen gösterin.

 

Fiziksel Aktivitenizi Artırın

Bağırsak sisteminin rahat çalışması ve kabızlık belirtilerinin azalması için gün içerisindeki hareket miktarını artırmanız gerekmektedir. Düzenli spor veya yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

 

Bunlara Ek Olarak; Öğün atlamayın, düzenli yemek yemeye özen gösterin. Kabızlık döneminde meyvelerden muz, patates, şeftali tüketmek yerine armut, kayısı, erik tercih edin. Kefir veya probiyotik yoğurt kullanın. Sigara ve alkol tüketmeyin. Kızartma, hamur işi tarzı yiyeceklerden uzak durun, kahve ve çay tüketiminizi azaltın, şeker ve şekerli yiyeceklerin kabızlığı tetiklediğini unutmayın.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim…

 

 

 

 

 

 

Bu Habere de Bakın

DÜNDEN DEVAM

Fakat sürecin sonunda bu kulüp bu maddi desteklere ihtiyaç duymayacak, kendi çarkını döndürebilen hatta gelişen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir