Köşe Yazıları

İstihdama çözüm şart

Editör’den…

 

İstihdama çözüm şart

 

Yurdun birçok yerinde ev kadınları, ev kadınlığından vazgeçmeden istihdama katılıyor, aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Bu şekilde “biz işsiz kaldık” diyen de olmuyor, farklı projelerle, farklı istihdam alanları geliştiriliyor.

Bunlardan birisini de Kamer Vakfı başarılı bir şekilde uyguluyor. Kadın Merkezi Vakfı (KAMER) şubesi tarafından el emeği göz nuru ürünler, şimdiden yurt dışında moda oldu ile.

Kadın Merkezi Vakfı (KAMER) Doğu ve Güney Doğu’da 23 şubesi ile çeşitli el ürünleri ile dışarıda çalışamayan kadınlar tarafından üretilen mayo altı halhal, mayo üstü şal, sandalet gibi el emeklerini pazarlıyor.

Kadınlar hem ekonomiye katkı sağlıyor, hem ev kadını olarak kendi görevlerini yerine getiriyor, çocuğundan uzak kalmıyor hem de aile ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor.

Zamanında Adıyaman’da halıcılık da bu şekilde ciddi bir istihdam alanı ve ciddi ir pazardı. Ancak proje üretilmemesi, yeni fikirlerin ortaya atılmaması, mevcutların geliştirilmemesi, hataların görülmemesi sayıyı azalttı ve yok etti.

Kamer’in bu çabası, birçok STK’ya örnek olmalı.

Kurum ve kuruluşlar, bu konuda fikir üretmeli, öncü olmalı, destek vermeli.

Sadece kadınlarımız değil, engellilerimiz, yaşlılarımız, istihdam ekleyen gençlerimiz de bu alanda elinden geleni yapabilmeli.

Özellikle Adıyaman turizmini dünyaya tanıtacak, gelen turistlerin alışveriş etmesine imkan verecek hediyelik eşyalar da bu proje kapsamına dahil edilmeli.

Yatırımcı beklemek için, yatırımcının önünün açılması gerekir. İşsizliğin, yoksulluğun ve yoksunluğun belini kırmak için de herkes üzerine düşeni yapmalı.

O zaman çok daha güzel bir Adıyaman göreceğiz, buna önce siz inanın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu