Anasayfa / Köşe Yazıları / İsmi İle Müsemma: Devlet Adam(I)

Yazar Orhan Samsatlıoğlu

İsmi İle Müsemma: Devlet Adam(I)

Sözü hiç evirip çevirmeden, doğrudan sayın Devlet Bahçeli’ye getirmek istiyorum. Tam da adına layık bir lider. <Devlet> sözcüğünün sözlük anlamı; <talih, kut, büyük rütbe, hükümet ve ülkesi> demek. Bunların hangisine bakarsanız bakın, tam da sayın Bahçeli’ye yaraşan ve yakışan kavramlar.

Bilindiği gibi <muhalefet> demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Mevcut yönetimi kontrol etmek, gidişatını izlemek, yanlış yer ve durumlarda uyarıda bulunarak doğruları göstermek adına çok önemli, çok gerekli bir kurum. Sözlük anlamı da; <uymamak. Başka türlü olmak> demek. < Uymayan. Karşı olan. Aksi taraf ve fikirde olan> a da <muhalif> diyoruz. Gayet normal ve demokratik düzen için gerekli.

Ancak ne var ki bizde muhalefet ve muhaliflik, bazıları tarafından anlamı ve özünden saptırılmakta, kin ve düşmanlığa kadar götürülmekte. Muhalif olmak; yapılan iyi, doğru ve güzel hizmetleri görmemek değildir. Ön yargıyla hareket etmek değildir. Olaylara at gözlüğü ile bakmak değildir. Bardağın sadece boş tarafını görmek değildir ve olmamalıdır. Yapılanlarda, gidişatta, yönetim uygulamalarında, hizmetlerde iyi olan, güzel olan, doğru olanların hakkını vermeli; yanlışları, eksikleri, aksaklıkları da münasip bir biçimde hatırlatmalı, gerekirse uyarmalı ve bunların doğrularını (Nasıl olmaları gerektiğini) göstermeli. İşte biz buna < olumlu ve yapıcı muhalefet> diyoruz.

Son yıllarda ülke genelinde olumlu ve yapıcı muhalefet denince akla ilk gelen sayın Bahçelidir. Devletimiz ve hükümetimiz, içeride ve dışarıda istiklalimize ve istikbalimize yönelik iç ve dış tehditlerle her  karşılaştığında; Sayın Bahçeli tam bir Devlet  Adamı sıfatıyla hemen yetkililerin safındaki yerini almakta, vatandan ve milletten yana erdemli duruşunu göstermektedir. Devletin ve milletin bekası için ne gerekiyorsa hepsini fazlasıyla ortaya koymaktadır. Sendelememizi, tökezlememizi bekleyip, el çırpmaya hazırlananların sevinçlerini kursaklarında bırakmaktadır. Onun yazılı ve görsel basındaki rahatlatıcı demeçleri, sosyal medyadaki yol göstermeleri, yüce mecliste yaptığı açıklamaları vatansever herkese moral vermekte, devlet ve hükümet yetkililerini rahatlatmakta, millet olarak hepimizi memnun etmekte. Bazı görüş ve önerileri hükümet tarafından hemen kabul görülmese de o, görüşlerinden ödün vermeden <beka> meselesi adına kıymetli desteğini hep sürdürmekte. Siyasi görüş farklılığını, devletin ve milletin bekası söz konusu olduğunda, bir kenara bırakıp yerli ve milli bir duruş sergilemekte. Bunun çok kıymetli, hayati öneme haiz örneklerini millet olarak çok gördük, hala da görmekteyiz. İşte size bu kıymetli örneklerden bazıları : Hendek olayları sırasında, gezi olayları sırasında, 24 Haziran seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçerken, Filistin davası ve Kudüs meselesinde, Afrin’de, Zeytin Dalı Harekatında, Fetö ile mücadelede, ekonomik saldırılarda, TBMM’deki bütün kritik oylamalarda hep Devlet’i düşünen, devletten yana olan <Devlet>’i gördük. Onun ağırbaşlılığını, engin tecrübesini, yapıcılığını, vatan severliğini, rehberliğini gördük. İşte <ismiyle müsemma> olmak bu demek. Tam da Devlet gibi <Devlet>  olmak… Vatan, millet, bayrak, devlet, ezan, Kur’an söz konusu olduğunda, parti menfaatlerini, siyasi görüşünü değil, vatanın milletin istiklal ve istikbalini düşünmek… İşte hasret kaldığımız yapıcı ve olumlu muhalefet bu… İşte milli birlik ve beraberlik bu… İşte Yenikapı ruhu bu… Ne mutlu O’na ve onun gibi düşünüp davrananlara!…

Bu Habere de Bakın

İNSANCIK

Sağırlaşmış sinesine haykıran siluetler gördüm zifiri karanlıkta, Kendini bilmem kaçıncı boyutun derin çukurlarında kaybetmiş, Gölgesini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir