27 Haziran 2016 Pazartesi, 08:48
Hamza Çelenk
Hamza Çelenk hamzacelenk02@gmail.com Tüm Yazılar

IRGATIN ÖLÜMÜ…

IRGATIN ÖLÜMÜ…

 

 

Irgatın ölümü başkasının ölümüdür. Başka coğrafyanın, başka zamanın, başka kişinin ölümüdür.  Yani bilmediğimiz, bilmek istemediğimiz zamanın ve kişinin ölümü.

Irgatın ölümü sadece bir alt yazıdır kayıp gider beyaz camda. İsimlerin dikkatlice incelenmesi ve ben bunu tanıyordum demek içindir ırgatın ölüm haberi.

Irgatın ölümü asırları aşan bir ihmalin, bir ötekinin ölümüdür. Başka bir şey bilmiyorlar ki ile başlayan, yüzyılları bulan bir ihmalin tekrar tekrar dönüp bizi bulmasıdır.

Irgatın ölümü başkasının niye öldüğünü anlamamaktır. Mehmet’ in evlenmek için yıllarca çalışmak zorunda olduğunu bilmemek, Ayşe’nin çeyiz hazırlamanın gerekliliğini kavramamaktır.

Irgatın ölümü ülkemin yetim çocuklarının boynu bükük ve yalın ayaklı büyümesidir.

Hepsi çocuktu der ajanslar. Çocukları çalıştırıyorlar, oyun çağındaki çocukları. O muhabir aç kalmamıştır. Bilmez birileri milyon dolarlık düğün yaparken ötekiler yemek yediklerinde çalışmazlarsa aç kalır diğer öğünler, aç kalır kundaktaki bebe, aç kalır bese kadın, süt veremez kundaktaki bebeğe. İlkin kundaktayken aç kalır bebek

Irgat her gün ölür. Bir gün Kâhta olur ölür bir minibüsün içinde. İkinci gün Urfa olarak ölür kamyonet kasasında. Kaçıncı gün ise başka bir şehir olur ölümün adı.

Irgatın ölümü motor deyip filme başlayan bir yönetmenin son filmidir. Dramatiktir, hüzne boğar bizi. Görüntü, jenerik, ses mükemmeldir. Yalnız senaryo tanıdıktır. Onlarca kere izlediğimiz ve her seferinde başka bir yönetmenin motor demesiyle başlayan acımızı her gün artıran bir senaryo. Tüm roller bize aittir. Biz ırgat çocuklara, biz doğunun yetim evlatlarına…

 

Biz orayı hiç görmedik

Onun için yabancıdır bakışımız

O şarkıyı da biz çalmadık

Çalsaydık eğer o paslı melodiye

Aşina olur muydu kulağımız

Biz doğuyduk

Annemiz acıyı doğurdu

 

(dervişe sitem’den- fındık toplamaya giderken Sivas’ta trafik kazasnda yaşamını yitiren 23 kişinin anısına yazılmıştı. Görünen o ki hala ölüyoruz )

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz