Köşe Yazıları

İnsanları İncelemek Zor Ama Gerekli

İnsanları İncelemek Zor Ama Gerekli

 

Sosyal hayatın sessiz akışında, sessizce ortalığı kaplayan aptallardan geçilmez oldu. İşin garip tarafı, kendileri aptal oldukları halde başkalarını aptal yerine koymaları… Bu da işin bir başka yüzsüzlüğü.

Ne yazık ki her aptal da ortalıkta kendini beğenen bir başka aptal bulabiliyor. Ama bu aptallara göre kendileri hariç herkes birer aptal. Aynaya bir baksa asıl çehresini görecek ama, aynalara da düşman bu zavallı yaratıklar.

Ya hak etmediği halde geldiği mevki onu aptallaştırmış, ya layık olmadığı halde oturduğu koltuk zıvanadan çıkarmış, veya hiç ehil olmadığı halde kendisine tevdi edilen yetkiler onu ukalalaştırmış.

Öğrencisine iki kelimeyi öğretmekten aciz olan birilerini yıllarca müdürlük makamına oturtursanız, artık o görevi babasından kalmış tapulu malı olarak görmeye başlıyor. Arkasından da bu safhadan sonra öğretmenlik yapamayacağını ballandırarak söyleyebiliyor.

Yıllarca eğitim-öğretim fonksiyonundan uzak olan müdürler, öğrencilerine bir şey verememenin acizliği ve ezikliğiyle müdürlükten alınınca doğru çareyi emekli olmakta buluyor.

İki tavuğu önüne katarsanız, akşama birini kaybeder, birini sakat eve getirirse onu bir başarı olarak gören nice daire müdürlerimiz var ki afrasından tafrasından geçilmez. Hasbelkader yaptığı yalakalıklardan dolayı, siyasilerin postallarını yalamasının mükafatı olarak geldiği makamı tepe tepe kullanır.

Layıksınız ya da değilsiniz önemi yok. Eğer siyasetin sarmalına girmişseniz ve siyasetçilerin postallarını yalıyorsanız, mutlaka makamlara gelirsiniz. Yeter ki siz bazı kalabalık ortamlarda siyasetçilerin olduğu fotoğraf karelerine girmeyi başarın, gerisi kolay.

Müdür olmanın yolu, şube müdürü olmanın, kurum müdürü olmanın, bölge müdürü olmanın yolu vekilliğe aday adayı olma sürecinden geçiyor. Vekil olmazsan da elbet bir kuruma müdür olursun. Bu klasik ve modası geçmiş zaaflarımızdan hala vazgeçemedik. Çünkü çark öyle dönüyor. Çarkın dişleri arasında ezilmek istemiyorsan, oyunu kuralına göre oynayacaksın.

Kelebekler gibi siyasetçilerin etrafında fırıldaklaşan kurum amir ve müdürleri, etrafındaki masum insanlara tafra satmaktan da geri durmaz. Her marifeti kendi öz’lerinden bilirler, daha doğrusu bu zehaba kapılırlar.

İnsanları anlamak zor. İnsanları incelemek, kitapları incelemekten daha çetrefilli, ama daha gereklidir. Zira o bir muamma..

İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;

Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir;

Oluklar çift, birinden nur akar; birinden kir.

Şu insanları çözmek çok zor. Akıllı vakit bekler, deli devran sürer. Ve bu deliler kendileri aptal oldukları halde herkesi ve her kesimi aptal yerine koyarlar.

Unutulmamalıdır. Makamlar insanları yükseltmezler değer katmazlar. Bilakis insanlar makamları yüceltirler, değer katarlar. Eşeğe altın semer taksanız, eşek yine eşektir, vesselam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı