22 Eylül 2014 Pazartesi, 07:31
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

İmam-Hatip Neslinden Ne Zarar Gördünüz? (2)

İmam-Hatip Neslinden Ne Zarar Gördünüz? (2)

 

1951 yılında kurulan İmam-Hatip okulları uzun süre öğretmen ve idareci sıkıntısı çekti. 1970’li yıllarda bile İmam-Hatip okulu’na başladığımızda okulun kadrolu belki toplam on öğretmeni ya vardı, ya yoktu. Derslerin boş geçmesini önlemek için dışarıdan derslerimize gelen İlkokul öğretmenleri  okulun kadrolu öğretmenlerinin iki katıydı.

Uzun müddet emanet idareci ve öğretmenlerle idare edilen İmam-hatip Okullarıi kendi öğretmen ve idarecisini yetiştirince kalite müsbet yönde yükselmeye ve kendini göstermeye başladı.

Başlangıçtaki kötü niyetler artık temizlenmiş ve etki etmez hale gelmişti. Bu da etraftan kol kanat gerip, çeşitli kurumlarla, yurtlar ve vakıflarla onları himaye eden rüzgâr kırmasın, soğuk vurmasın diye koruyanlar, soluklarıyla onları ısıtanlar sayesinde olmuştur. Allah(c.c) bir şeyin olmasını istediği zaman, onun sebeplerini de hazırlar. Karar yüksek yerden verilmişti ve bu işi bitirmeye kimsenin gücü yetmeyecekti ve öyle oldu. Bugüne kadar gelindi. Bundan sonra da her şeye herkese rağmen devam edecektir biiznillah.

İmam-Hatip Okullarında 1960’lı 70’li yıllara uzanacak, tarih tünelinde elimizdeki fenerle geriye doğru ışık tutup, gidecek olursak, karşımıza çıkan şartlar ve manzaralar tüyler ürperticidir.

Adıyaman’a ancak 1968’de yapılan bir kibrit kutusu kadar okul’da okurken kış mevsiminde okulun bodrum katı yarıya kadar su dolduğu halde bizler de lastik çizmelerimizle suların içinde ders görüyorduk, eğitim alıyoırduk. Okulda bulunan bir tek hizmetli hiçbir işe yetişmiyordu. Sınıflardaki sobalarımızı yarım yamalak bizler yakarken, sınıfa doluşan soba dumanınından göz gözü görmezdi. Ancak yine de dışarıda yaşta yağmurda olmadığımıza şükrediyorduk.

Yıllar yılları kovalarken son sınıfa geldiğimizde hâla okulun bahçesindeki kuyudan el yordamıyla çektiğimiz suyu içiyor ve çok sağlıksız şartlarda bahçedeki tuvaletleri kullanıyorduk. Himmet sahibi hayırsever vatandaşların yardımlarıyla ayakta kalmaya çalışan İmam-Hatip Okulları bu günlere kadar geldi.

Son sınıfa kadar abilerimizin kitapları, elbiseleri ile yani eskileriyle idare ettik; giyinmedik, örtündük! Zaman oldu, utana, sıkıla verilen zektlarla, zengin müslümanların (o kadar yaptıkları için de Allah razı olsun) satamadıkları şeylerden yaptıkalrı yardımlarla okuduk…

Ama bunu hiçbir zaman istismar edip, emek, sermaye, mülkiyet düşmanlığı yapmadık Devletin temeline dinamit koymadık. Alâyiş, nümayiş yapmadık, yapanlara yardımcı olmadık, hak vermedik.

Cebinde peş parası olmayan, mütevazi, fakir cebi delik fakat gönlü zengin Anadolu çocukları olarak da; o gün de, bu gün de altında arabası olduğu halde fakirlik edebiyatı yapanlar gibi olmadık. Mercedeslerle okullarde hava atanlar, parklarda, gazinolarda içip, eğlenerek okul bitirenler, laf olsun diye gidip diploma aldıkları halde hocalarını vuranlar, okullarını dinamitleyenler, ders kitaplarını yakanlar gibi olmadık , olmayacağız da!..

İşte onun için diyoruz ki: Ey İmam-Hatip düşmanları! Size seslenniyoruz, dinleyiniz!.. Birazcık insafınız, birazcık vicdanınız varsa bizi dinleyiniz! Dinleyin de kendinize gelin!..

Şimdi yine dillerinize pelesenk kıldığınız, hortlattığınız İmam-Hatip düşmanlığınızla ne yapmak istiyoırsunuz? İmam-Hatip neslinden ne zarar gördünüz? Eğer İmam-Hatip neslinden korkup, çekinmeselerdi evvela kendi evlatlarınız sizi boğacak, evlerinizi, fabrikalarınızı başınıza yıkacaklardı. Emin olun ilk fırsatta bunu gene yapacaklardır. Size, yine iteleyip kakaladığınız, burnunuzun ucundan baktığınız bir nesilden, İmam-Hatip neslinden fayda gelecektir, başkalarından değil!.. Elinizden geliyorsa, bu temiz ve saf Anadolu çocuklarına sahip çıkın! Aleyhlerine raporlar hazırlayarak, politik emellerinize alet ederek onları gücendirmeyin! Siyaset masalarında onlar hesabına zar atıp bahse girmeyin!..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz