Köşe Yazıları

İlimizde Yaşanan Su Sıkıntısına Dair…

İlimizde Yaşanan Su Sıkıntısına Dair…

 

Su hayattır, kısa ve öz. Susuz bir hayat düşünülemez.

Uzmanlar küresel ısınmayla birlikte gelecek kuşakların büyük oranda su sıkıntısı yaşayacağından bahsetmekte. Doğal seyrinde hareket eden iklim olayları insanların ürettikleri teknolojik ürünler ve kullanmış oldukları enerjiler nedeniyle doğal seyrinden uzaklaşmaya çoktan başlamış durumda.

Son yirmi yıllık zaman zarfında artan sıcaklıklar şimdiden gelecek kuşakları nasıl zorlu bir sürecin beklediğini özetlemeye yetmekte sanırım. Küresel ısınmanın etkileri zamana yayılan etkilerdir. Bizler bunun küçük bir kısmını hissederken gelecek kuşaklar neredeyse bunun tamamını hissedecekler.

İlimiz Adıyaman iklim değişikliği olarak adlandırılan küresel ısınmanın etkilerini şimdiden yaşamakta. Ama bunun sebebi tamamen küresel ısınma diyemeyiz. Ebetteki kurak geçen kış ve ilkbahar mevsiminin etkileri vardır. Ancak ilimiz Adıyaman’ın susuz kalmasının sorumlusu yıllardan beri su konusunda gerçekçi çözüm üretemeyen yetkililerdir.

Bir ile belediye başkanı olmak o ile milletvekili ya da vali olmaktan daha zordur.  Belediye başkanı olarak yaptıklarınız ya da yapmadıklarınız uzunca bir süre konuşulur. Bulunduğunuz her ortamda bunlar yüzünüze söylenir. Bu nedenle gerçekçi projelerle halkın karşısına çıkmalısınız. Umuyorum ki şimdi belediye başkanımız kendisinden önceki yetkililerin düşmüş olduğu hataya düşmez ve kendisini yıllar sonra andığımızda iyi anacağımız bir su projesiyle karşımıza çıkar.

İlimiz Adıyaman’ın su sorunun çözülemeyişinin en büyük sebebi doğal su kaynakları ile bu meseleyi çözmeye çalışmanızdır sanırım. Adıyaman’ın su probleminin gerçekçi ve tek çözümü Atatürk Baraj gölünden yararlanarak çözmektir. Kurak geçecek olan mevsimler uzmanların öngörüleriyle gelecek yıllarda daha da çok aktararak devam edeceğe benziyor.

Doğal su kaynakları mevsimsel değişimlerden en çok etkilenen kaynaklardandır. Ayrıca bu su yalnızca insanlara da ait değildir.  O coğrafyada yaşayan tüm bitki ve hayvanlarında o suda hakkı vardır. Siz doğal suyu bir şehre içme suyu olarak getirirseniz oradaki habitatı bozmuş olursunuz. Birçok canlı türünün yok olmasına sebep olmuş olursunuz. Doğa kendisine yapılan yanlışı en sert şekilde cezalandırma özelliğine sahiptir. Kim bilir belki de bugün yaşanan su sıkıntısını sebebi doğanın kendince öç almasıdır.

Su gelecek kuşakların en büyük savaş nedeni olacaktır. Su ile ilgili yapacağınız antlaşmalar ister küçük yerleşim yerlerinde olsun isterse büyük yerleşim yerlerinde olsun hepsi zamanı geldiğinde yok hükmünde sayılacaktır.  Bugün Adıyaman belediyesinin su konusunda köylülerle karşı karşıya gelmesinin sebebi budur.

Yurttaşların su ile ilgili olarak dile getirdikleri şikâyetlerin haklılık payı yüksektir. Ancak yurttaşların suyu gelişi güzel kullanmasının da bunda etkisi küçümsenmeyecek kadar fazladır.  İlimizde suyun metreküp fiyatı birçok ille kıyaslandığında ucuz kalmakta. Ucuz olanın gelişi güzel kullanılma lüksü yoktur. Aynı şekilde doğal su kaynaklarının da tamamen insanların insafına bırakılacak şekilde kullanılma lüksünün olmadığını da tüm yetkililerin bilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu