Köşe Yazıları

İktidar Ve Muhalefet El-Ele Vermeliyiz…

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, Nisan ayı içerisinde coronavirüs mücadelesi tedbirleri kapsamında faaliyetine tam veya kısmi ara veren esnafların durumunu içeren bir rapor yayınladı.

Adıyaman ili genelinde doğrudan “olumsuz” etkilenen esnaf sayısını meslek gruplarını da detaylandırarak açıklayan Binzet’in ifadesine göre; toplam 5373 işyerinde geçimini temin etmeye çalışan 22 bin kişi direkt, onların da (ortalama 5’er kişiye baktığını varsayılarak) 110 bin kişi mağdur olmuş.

Sayın Binzet’in detaylı araştırmasına “faaliyetine devam ediyor gibi görülen ama virüs korkusuyla büyük toptancı veya zincir marketlere yönelip stok toplu alış-veriş yapan halkın ihmal ettiği küçük bakkallar” dâhil değildi.

Her biri üç-beş aylık toplu alışlar yapan halkın yanı sıra yardım kuruluşları ve belediyelerin de ihmal ettiği küçük bakkallar “20 yaş altındakilere uygulanan yasak” kapsamında bu grup müşterilere kraker, bisküvi, cips, meşrubat, ciklet, şekerleme, çikolata ve dondurma da satamadığı için Şubat ayından beri giderek azalan satışlara rağmen kimsenin farkında olmadığı bir çöküş yaşıyor.

Şahsen mini market işletmesi olarak benim geçen ayki satışım toplam 300 lira bile olmadı. Çoğu zaman 0 (sıfır) ciroyla günü kapattığım yetmiyormuş gibi ürünlerimin son tüketim tarihi de birer birer bitiyor. Biriken iade ürünleri yenisiyle değişemiyoruz ve malumunuz elektrik, kira ve diğer giderlerimizi karşılayamıyoruz.

Diyeceksiniz ki, destek kredisi al ama demeyin. Çünkü 8 Nisan’da yaptığım kredi başvuruma henüz ne olumlu ne de olumsuz dönüş yapılmadı…

AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin’in yaptığı bir açıklamaya göre ilimizde 15 bin kişi bu krediden faydalanmış, darısı bana…

Krizin ilk gününden beri küçük esnaflar adına “imdat” sinyali veriyorum ama maalesef sorunu siyasi çekişme kapsamında değerlendiren fanatik yağcıların alaylı yorumları dışında dönüş olmadı.

En üzücü durum da iktidar partisinin yapması gereken “kapsamlı araştırma” açıklamasını muhalefet partisi yaparken, teşekkür etmesi gereken bazı insanlar halen “sizin iktidarınızda durum daha kötüydü” cümlesiyle özetlenecek ve hatta hakaret içeren mesajlarla işi sulandırmasıdır.

Bu gemide hepimiz varız ve ekonomimiz kötü günler yaşıyor.

Bu zor günlerde iktidar ve muhalefet el-ele vermeliyiz, veremiyorsak da herkes kendi alanlarında mücadeleye olumlu katkı vermelidir.

Siz nasıl yorumlarsınız bilmem ama bence kurtuluş savaşında ve 15 Temmuz’da gösterdiğimiz birlikteliğe bir kez daha acilen ihtiyacımız varken ötekileştirici, kırıcı ve bölücü yorum ve açıklamalardan kaçınmak gerek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı