Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi
04 Temmuz 2016 Pazartesi, 08:40
Doğan Durgun
Doğan Durgun dogandurgun68@gmail.com Tüm Yazılar

İHH, Davutoğlu Ve Fidan Üzerinden Kendini Temize Çekmek

İHH, Davutoğlu Ve Fidan Üzerinden Kendini Temize Çekmek

 

AKP’ye Destek Veren İnsanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve İHH Arasında Geçen Polemiğe Oldukça Şaşırmış Durumdalar. Türkiye’nin İsrail İle Yaşamış Olduğu Mavi Marmara Olayından Sonra, Yeniden Barışması Sonrası İHH Yaptığı Açıklamada, İktidarın Bu Hamlesini Eleştirmiş Ve: “Türkiye’nin Açıkladığı Mutabakat, Kabul Etmiş Olduğu Şartlar, Özellikle Maalesef Gazze Ablukasının Türkiye Açısından Tanınması Anlamına Geliyor” Demişti. Bir Gün Sonrasında İse Erdoğan, Gemiyi Kaldırırlarken Bana Mı Sormuşlardı? Yardım Şovla Değil, Edebiyle Yapılır Gibi Sözler Söyledi. Daha Önce Mavi Marmara Gemisi’nin Gitmesi Emrini Ben Vermiştim Diyen Erdoğan’ın Tam Tersi Şeyler Söylemesi Elbette Tartışılır Ama Mesele Bu Değil. İHH Açıklaması Bir AKP Reddiyesini Hiç İçermiyor, Sert Bir Açıklama Da Değil. Buna Rağmen Erdoğan’ın Bu Kadar Sert Çıkış Yapmasına Gerek Yoktu Deniliyor. Sırf Konu Bu Olsa, Haklılar. Mesele Çok Başka.

Önce İnsan Hak Ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Hakkında Birkaç Tespit Yapalım. Muhafazakâr Kesim Tarafından, Bosna’daki Müslümanlara Yardım Götürmek İçin 1995 Yılında Kuruldu. İlk Kurulduğundan Beri İstihbarat İle Paralel Çalışmalar Yürüttü. Özellikle Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı Olması Ve Neo Osmanlıcılık Söylemlerinin Piyasa Yaptığı Günlerde, İHH Bir Sivil Toplum Örgütü Olmaktan Çok, Devletin Kendisini Gizlemek Zorunda Olduğu Yerlere, Devlet Eliyle Yardımlar Götürdü. İstihbarat Çalışmaları Yaptı. Suriye Savaşı’nın Başlaması İle Birlikte AKP’nin Suriye’deki Misyon Temsilciliği Rolünü Üstlendi. IŞİD, Nusra, Ahrar U-Şam Gibi Cihatçı Örgütlere Kâh İnsan Malzemesi Adı Altında Silah Taşıdı. Nedense İnsani Bir Yardım Kuruluşu Olan İHH, Bir Rojava Kürtlerine Yardım Götürmedi. İHH Eliyle Suriye’ye Sokulan Silahlar Artık Dünya Gündeminin Ana Konularından Biri Olmuştu.

Sonra Türkiye, Rusya Uçağının Düşürdü. Rusya İse İHH’nın Cihatçı Gruplara Silah Taşıdığına Dair Ellerinde Belge Olduğunu Söyleyip, Suriye’ye Girmeye Başlayan İHH Tırlarını Vurmaya Başladı. Tam Da Türkiye’nin Rusya’dan Özür Dilediği Bir Günde, Erdoğan’ın İHH’yı Öteleyen Lafı Elbette Güncel Deyimle Söylersek, Çok Manidar. Yani Erdoğan’ın İHH’yı Eleştiren Sözleri Mavi Marmara Olayından Daha Çok Suriye Savaşı İle İlgili. Suriye’de Kadın, Çocuk, Yaşlı Yüz Binlerce İnsan Hayatını Kaybetti. Cihatçı Yapılar Binlerce İnsanın Kafasını Kesti, Kimyasal Silah Kullandı. Bir Gün Bu Savaş Bittiğinde, Mutlaka Uluslararası Bir Savaş Mahkemesi Kurulacak. Anlaşılan Hem ABD, Hem De Rusya Türkiye’ye Kalın Dosyaların Ucundan Azıcık Göstermişler. Bu Kalın Dosyalarda Türkiye İle İlgili Çok Ağır Suçlamaların Olduğunu Kolayca Tahmin Edebiliriz.

Erdoğan İktidarı, Hamasi Dış Politikanın Çıkmaz Sokak Olduğunu Gördü. Sırf Rusya’nın Yaptırımları Nedeniyle Turizm Ve Tarım Çöktü. Rusya Ve İsrail İle Barışın Ardından Emin Olun Sıra Esad’a Gelecek. S. Arabistan’ın İsteği Üzerine Mısır İle De Kontak Kurulmuş Durumda. Esma, Rabia Artık Tarih Oldu. Katil Esed Cümlesi De Tarih Olacak. Daha Şimdiden Suriye’de Siyasal Çözüm En Mantıklısı Sözleri Söylenmeye Başlandı. Yakın Zamanda Havuz Medyasında, YPG’nin PKK İle Ne Alakası Var? Onlar Bölücülük Yapmıyor, Toprağını Savunuyorlar Gibi Yazıları Da Okuyacaksınız. Yani AKP İktidarı Ve Erdoğan, Dış Politikasını Reel Duruma Göre Yeniden Revize Ediyor. Yeni Bir Başlangıç İçin, Geçmişin Bagajından Da Kurtulması Gerekiyor. İlk Olarak Bagajdan İHH’yı Attı. Sıra Davutoğlu’na Ve Ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a Gelecek. Suriye Savaşında Yapılan Bütün Hatalar Bunlara Yüklenecek. Böylece İHH, Davutoğlu Ve Fidan Üzerinden Türkiye İktidarı Kendini Temize Çekecek.

Türkiye’nin Rojava Politikası Da Değişecek. Başka Bir Ülkede Savaşan YPG’ye, Yeryüzünde Terör Örgütü Diyen Tek Ülke Türkiye. Avrupa’da, Rusya’da, ABD’de Temsilcilik Açan PYD’ye Ve Doğal Olarak Onun Silahlı Kolu YPG’ye Terörist Demek Çok Rasyonel Olmasa Gerek. Hal Böyle Olunca, AKP İktidarı Seçmenini Motive Etmek İçin Ve CHP İle MHP’nin Muhalefetini Ortadan Kaldırmak İçin, İçerideki Savaşı Daha Da Büyütecek. O Zaman Şu Soruya Yanıt Bulmak Zorunda Kalacaklar. İsrail, Mısır, Rusya, Suriye İle Barışabiliyorsun Da Neden Kendi Kürtlerinle Barışmıyorsun?

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz