Köşe Yazıları

İbretlik Görüntüler

Tarih 2 Nisan 2020. Yeni Zelanda’da yaşayan bir vatandaşımızın gönderdiği bir video. Kocaman dev bir salon. Binlerce kişi hıncahınç doldurmuş. Sahnede çok büyük bir kadın grubu. Rengarenk elbiseler içinde yüzlerce genç kız. Kimi tesettürlü, kimi rahat, kimi açık giyinmiş. Kalabalık bir orkestra grubu. Erkek ve kadınlardan oluşmuş. Başlarında orta yaşlarda erkek bir şef. Videoyu gönderen vatandaşımızın ifadesine göre her biri değişik inanç ve mezheplerden oluşan büyük bir topluluk. Müslüman, Hrıstiyan, Yahudi ve Budistlerden meydana gelen değişik ve dikkat çekici bir kalabalık.

Niçin toplanmışlar biliyor musunuz? Koronayı püskürtmek için… Peki, ne yapıyorlar bir de ona bakalım. Orkestra, sürekli ilahi çalıyor. Yüze yakın kız ve kadından her biri sırayla öne çıkıp mikrofonun önüne geliyor. Önce “La ilahe illallah„ diyerek kelime-yi tevhidi seslendiriyor. Ardından da Cenabı Allah’ın Esma-yı Hüsna’sından birini müzik eşliğinde birkaç kez terennüm ediyor. Böylece Yüce Mevla’nın doksan dokuz mübarek ismi, sıra ile dile getiriliyor, ifade ediliyor, zikrediliyor. Evet, evet, resmen bir zikir merasimi… Hrıstiyanı, Yahudisi, Budisti hepsi el ele, yan yana, omuz omuza… Aynı amaç, aynı niyet ve aynı umutlarla…

Sair zamanlarda gözümüzle görsek inanamayacağımız bir tablo… Bir Budistin, bir Yahudinin, bir Müslümanla aynı halkada yan yana gelip Cenabı Allah’ın güzel isimlerini tek tek zikretmesi… Dua etmesi…  O isimler ki, gerçekten inananların, anlamlarını bilerek zikretmeleri halinde Cennete girmelerinin umulduğu Esma-ül Hüsnalar… O kelime-yi tevhîd ki bizim virdimiz… Dilimizden düşürmediğimiz mübarek söylemimiz… O dualar ki inanaların, Müslümanların, bizim en büyük silahımız…

İşte siz Cenabı Mevla’nın yüceliğine, büyüklüğüne, hikmetine bakınız. Sair zamanlarda inanç ve itikad bakımından taban tabana zıt olan insanlar bir araya geliyor. Birlikte dua ediyor, bir nevi zikir çekiyorlar. Evet evet, ıstavroz falan çıkarmaktan bahsetmiyoruz. Geçmişte (KÖ=Koronadan önce) öyle davrananların, şimdi de birlikte dua ve zikir yapmalarından bahsediyoruz. Düşünen için, fikir edinen veya edinmek isteyenler için, akıl edenler için ne güzel bir manzara!.. Ders almaya, pay çıkarmaya, ibret alıp bilinçlenmeye ne kadar da müsait bir olay!..

Gel de O’nun büyüklüğü, yüceliği karşısında secdelere kapanma… Gel de bizi o dinin mensubu olarak yarattığı için hamd ü senalar etme… Gel de “Sizin şer bildiklerinizde hayır, hayır bildiklerinizde şer vardır.„ mesajına canı gönülden inanma… Gel de O’nun emir ve iradesi olmadan, yaprak dahi kıpırdamaz buyruğuna teslim olma… Mümkün mü?.. İmkân var mı?..

Geçmişten günümüze insanlık tarihinde çağ açıp çağ kapatan olaylardan, dönüm noktalarından bahsederken bahsettiğimiz milatlara bir yenisini ekliyoruz: KÖ-KS… Koronadan Önce- Koronadan Sonra… Evet, evet… Bundan böyle geçmişten, önceki zaman ve olaylardan söz ederken artıkveya KS (Koronadan Önce- Koronadan Sonra) diyeceğiz. Yeni miladımız, dönüm noktamız bu olacak galiba… Ne diyelim… Bunda da bir hayır vardır inşallah! Rab’bim gaflet ve dalalette olanlara ayıklık ve şuur versin inşallah! Cümle inananları ve insanlık dünyasını her türlü afet ve musibetlerden korusun inşallah! Sağlık ve afiyetle kalınız. Allah’ın selamı üzerinize olsun.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı