Köşe Yazıları

Hizmetiçi Eğitim Merkezi  Adıyaman’a Çok Mu Görülür…

Bugün Adıyaman’da yıllarca mücadelesini verdiğimiz, özlemini duyduğumuz yerel bir konu ile ilgili süreci kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum. Öğretmenevi sorunu ve Hizmetiçi eğitim merkezi…

1993’te kurucusu mali sekreterliğini yaptığım Eğitim Bir Sen’e 2004’te başkan olarak seçildim. Memur-Sen ile beraber o günlerde hem Türkiye genelinde ülke sorunları, hem de yerelde öğretmenevi ve ‘üniversitemi istiyorum’ imza kampanyası olmak üzere -ki 150.000-imza topladık, gündem oluşturduk, önemli katkılar sunduk. Memur-Sen il başkanı, Sivil Toplum Kuruluşları platformu başkanı olarak diğer sivil toplum örgütlerimizin başkan ve yöneticileri ile beraber, yerel yöneticilerimiz, bürokrasi ve siyasiler ile seviyeli ve etkili bir iletişim kuruldu.

Eğitim Bir Sen olarak başta öğretmenevi ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi olmak üzere ilin eğitim sorunlarını, milli eğitim eski bakanları Hüseyin Çelik ile Nimet Çubukçu hanımefendiye dosya halinde, sayın Nabi Avcı hocamıza da bizzat takdim ettik.

‘Adıyaman’da eğitime ve eğitimcilere verilen değerin göstergesi; 50 yıl önce üç katlı bir evden dönüştürülerek yapılan bugünkü öğretmenevidir’ diyerek çıktığımız bu yolda, eğitim camiası olarak öğretmenevi ve hizmetiçi eğitim merkezini ne kadar önemsediğimizi ve ciddiyetimizi göstermek adına, 2006 yılında maaş promosyonlarımızın bir kısmını, o günkü para ile 720.000.000 TL sini, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile varılan mutabakat sonucu bir hesaba aktardık. Hatta yapılacak tesisin, bugünkü Adliye Binası veya eski Endüstri Meslek Lisesinin yerine yapılması konusunda da hem fikir olundu. Daha sonra Karadağ mevkii, Ormaniçi’ne yapılmasının şehrin geleceği adına daha iyi olacağı kanaati ile bugün ki yerine yapılması uygun görüldü.

Sürecin çok kısa bir özetini arz ettikten sonra şimdi bugün “bize ne oluyor” demekten kendimi alamıyorum! Çok garip, çok hayret, çok ilginç ve tuhaf bir durum…

Bütün bir ile hitap eden 12 odalı, köhne 50 yıllık öğretmenevimiz duruyorken; 220 yataklı, bütün sosyal- kültürel donatıları, seminer salonları, konferans ve toplantı alanları, 37.000 metrekare geniş ve ferah alanlarıyla,  son teknolojinin kullanıldığı bu modern binaları Turizm ve otelcilik okuluna dönüştürmek Türkiye’de sadece bize özgü bir durum olsa gerek. Anlaşılır gibi değil… Ve üstelik kendi elimizle yapıyoruz. İnanılır gibi değil…

Dönemin Milli Eğitim Müdürü sayın Seyfi Özkan ve Adıyaman milletvekili sayın Ahmet Aydın’ın çok özel çabaları ile hizmetiçi eğitim merkezi olarak temeli atılan ve eğitim camiası olarak 15 yıldır mücadelesini verdiğimiz, özlemini çektiğimiz bu tesisin, bugün turizm otelcilik okuluna dönüştürülmesi, bütün eğitim çalışanlarını ve taleplerini yok saymak anlamına gelmiyor mu?

Kaldı ki hizmet içi eğitimle ilgili olarak şunların da bilinmesi gerekiyor:

  • Türkiye’de sadece 9 tane olan hizmet içi eğitim merkezi, her Milli Eğitim bakanının mümkünse kendi iline yaptığı en önemli yatırımdır.
  • Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu tesis yok. Adıyaman’ı cazibe merkezi yapacak bölge adına bir yatırım söz konusudur. Bunu hem ikili görüşmelerde hem de kitlesel basın açıklamalarıyla defalarca ifade ettik. Biz sahip çıkmazsak çok yakında birileri almasını bilir.
  • Haftada en az 150-200 eğitim çalışanının; kurs, seminer, çalıştay vb zorunlu çalışmalar nedeni ile bu ile gelmesi, ilin tanınması, turizmi ve ekonomisine hizmetiçi eğitim merkezinin nasıl bir pozitif katkı yapacağı ortadadır. Ücretsiz, zahmetsiz tanıtım ve bacasız fabrikaya hayır demek nasıl bir akıl tutulmasıdır, nasıl bir hizmet anlayışıdır ve kime iyiliktir?

­İlin turizm varlıkları büyük oranda Kahta ilçemizin sınırlarındadır. Buna rağmen Kahta Turizm ve Otelcilik Okul’u kapatıldı ve bir başka liseye dönüştürüldü. Adıyaman Merkezde ise hizmet içi eğitim enstitüsü olarak temeli atılan bu önemli tesis, turizm ve otelcilik okuluna dönüştürülüyor, bu ne yaman çelişkidir? Kahta’da kapatılan bir okulun merkezde açılmasına neden ısrar ediliyor? Biz mi anlamıyoruz? Biz üvey evlat mıyız?

Turizm otelcilik okulu ile ilgili işleyiş ve detayı kent konseyi başkanımız ve bu süreçlerin de bire bir şahidi Eğitim Bir Sen eski başkan yardımcısı sayın Sinan Temel hocam tafsilatı ile 03.02.2020 tarihli Günebakış Gazetesindeki köşesinde anlattı. Bireysel, geçici, basit menfaat ve hesaplar nedeni ile Adıyaman’ımıza yanlış yapmaya, yazık etmeye hiç kimsenin hakkı olmamalıdır.

O günkü internet haberleri ve yerel basında da görüleceği gibi dönemin grup başkan vekili sayın Ahmet Aydın’ın ‘ Türkiye’de örnek teşkil edecek bir hizmet içi eğitim merkezinin hem sosyal hem de kültürel anlamda ilimizin çehresini değiştireceği kaçınılmazdır’ tespiti ve müjdesi ile temeli atılan bu tesise bugün neden sahip çıkılmıyor? Dün söylenenler mi doğru, bugün yapılanlar mı?

    Bugün sayıları 11.000’i bulan eğitim çalışanlarına isterseniz anket yapalım. Öğretmenevi olarak da çok rahat kullanılabilecek hizmet içi eğitim mi, yoksa turizm otelcilik okulu mu bu ile daha çok katkı sunar, verimlidir ya da hangisi temel ihtiyaçtır? Turizm otelcilik okulu diyecekler inanın %1 bile çıkmayacaktır. O halde bu işin 15 yıl mücadelesini vermiş birisi olarak başta siyasilerimiz olmak üzere ilin bürokrasi ve yöneticilerinden talebimiz bu tesisin bir an önce, valilik sayfasında da hala ifade edildiği üzere hizmet içi eğitim merkezine dönüştürülmesidir.

Emek ve katkıları için herkese şimdiden eğitim çalışanları adına teşekkür ederiz.

Selametle. Allah’a emanet olunuz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı